امروز مصادف با شنبه, 14 سرطان , 1399 , Saturday, 4 July , 2020
کد مطلب : 6010 , ,
+
-

فرعون هایی که در تاریخ تکرار می شوند

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 22 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

افغانستان

ندای افغانستان: 40 سال قبل، جوی خون اعضای خانواده داود خان سرازیر شده از ارگ خبر از روزهای کشتار و خونبار می داد که دیگر دوران کشوری آباد و آرام در زیاده خواهی و نفاق به پایان رسیده است.

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، دوران حمله شوروی، مجاهدین و طالبان، تاریک ترین دوران افغانستان است و اگر جهان انتظار بیداری افراط گری و خشونت های بی حد و اندازه را نداشت اما نه تنها زمینه آن فراهم شد بلکه به چنان درجه ای از قدرت و نفوذ رسید که تاکنون با وجود حملات ابرقدرت های جهان همچنان پابرجا است.

پس از طالبان و حمله نظامی امریکا و متحدان آن، دولتی انتقالی در اول جدی 1380 به حامد کرزی سپرده شد و چهره های مهم سیاسی افغانستان و جهان در آن حضور داشتند.

15 سال از زمان گذر از تاریکی و امید برای روشنایی می گذرد و اگرچه نام دموکراسی، آزادی، پیشرفت، حقوق بشر و صلح هر روزه به گوش می رسد و میلیاردها دالر جامعه جهانی برای خودکفایی و آبادانی خرج افغانستان شده است اما دو حکومت که برقرار شد دستاوردی برای مردم داشت؟

به طور قطع طالبانی که ظهور کردند و قدرتمند شدند، زاده پاکستان و عربستان بوده و اکنون متحدان بس جهانی تر و قدرتمند تر دارد که با تغذیه از مواد مخدر و فرصت طلایی فساد در کشور از جهت مالی تامین می شوند و بر اساس مبنای وجودی خود که همان ویرانی و هراس افکنی است، افغانستان را به نابودی می کشانند.

امریکا و متحدان اروپایی این کشور اگر چه با نام مبارزه با تروریزم به افغانستان لشکر کشی کرده اند اما اتحادی بس قوی با تمویل کننده تروریزم که همان پاکستان می باشد، دارد و بازی دوگانه این کشور دلیلی است که نه طالب نابود و نه فشاری بر تمویل کنندگان آن وارد شد.

در این میان حکومتی که توسط جامعه جهانی، توافق داخلی و کمک های بین المللی تشکیل و میلیاردها دالر کمک برای پیشرفت آن صرف شد، در مدت 15 سال و تجربه دو حکومت به امنیت نرسید و داعش، مهمان جدید تروریزم این سرزمین شده است.

فساد گسترده در تمامی بخش ها، قانون شکنی، تجارت پررونق مواد مخدر و نقض حقوق بشر در افغانستان با وجود حکومت و ارتش برقرار است و آمارها نشان می دهد: مقام نخست در تجارت مواد مخدر، مقام دوم در فساد اداری، خطرناک ترین کشور برای مادران و زنان و مرگ میر بالای کودکان زیر 5 سال و …

حال حکومت و رییس جمهوران نه از تاریخ عبرت گرفتند و نه سنگ بنای جدید کشور را بر آبادانی گذاشتند، بلکه میراث داران دوران جنگ و نفاق بودند، با سو استفاده از قدرت به مانند دوران جنگ های داخلی، دست به اتحادهای عجولانه برای به انزوا بردن مخالف خود، ترور و کشتار و معامله گری زدند.

انتخابات پرتقلب و رسوایی های آن، کشور را برای مدتی طولانی به لبه پرتگاه سقوط برد و در این میان بسیار جنگ سالارانی که بدون محاکمه هم به قدرت رسیدند و هم وجهه اجتماعی کسب کردند و میلیون ها مردمی که در خلا عدالت و قانون، همچنان فقیر ماندند و هر روز در جنگ و ناامنی قربانی می دهند.

قوم گرایی و اختلاف، بزرگترین سمی بود که افغانستان گذشته را ویران کرد و می کند، هر چهره سیاسی که در دولت به مقام می رسد در تلاش برای ایجاد حلقه ای از هم تباران وحامیان خود است و همواره دیگری را متهم می دانند.

دوران جدید هیچ دستاورد قابل توجه ای با وجود یک و نیم دهه زمان، نداشته است و فقط معطوف به انکشاف و پیشرفتی خیالی در سخنرانی مقامات می شود.

حقیقت اکنون بسیار تلخ و دردآور است، مردم افغانستان که در سخت ترین شرایط همچنان به آینده امید داشتند، در سال جاری ناامیدترین ها به حکومت بودند.

گذشته افغانستان معطوف به گذشته است و تاریکی آن اگر چه همچنان برقرار می باشد اما دیگر بازگشتی برای حکومت افراط گریی مطلق وجود ندارد در صورتی که اشرف غنی و مقامات این حکومت درس بگیرند از این تاریخ پرآشوب: هیچ تختی و ارگی برای هیچ مقامی ابدی نیست و جنایات ها اگر امروز پنهان شده اما روزی آشکار می شود و همیشه حقیقت قدرتمند تر از هر فرعون زمانه ای بوده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید