امروز مصادف با پنج شنبه, 19 سرطان , 1399 , Thursday, 9 July , 2020
کد مطلب : 6023 , ,
+
-

شیوه جنگ اوباما

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 22 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

توهین پادشاه سعودی به اوباما

ندای افغانستان: براي امريکايي هايي که از اوباما نفرت دارند و حتي آنهايي که او را دوست دارند وقتي مي بينند که چهل و چهارمين رييس جمهور کشور خود را فرمانده کل قوا خطاب مي کند ناخوشايند است چرا که وي نتوانسته است بر اوضاع نابسامان جنگ ها مسلط شود. وي در حالي کاخ سفيد را ترک مي کند که انتقادات زيادي عليه او مي شود او را فقط نظاره گر اوضاع آشفته جهان مي دانند. به همين خاطر ملت خسته، از عملکردهاي اوباما به ترامپ روي آوردند، کسي که اوباما را متهم کرد که با سياست هاي نرم و احمقانه اش به کشور خيانت کرد، نتوانست کشور را بخصوص در مقابل حمله دولت اسلامي (داعش) امن نگه دارد.
به گزارش ندای افغانستان به نقل از دیلی افغانستان، ترامپ وعده داده که به ملت سازي پايان ميدهد و به ساختن مکتب ، سرک و ميدان هوايي در امريکا شروع خواهد کرد. او متحدانش را ملزم کرده است که براي امنيت شان خودشان پول بپردازد. با اين همه ترامپ اين داستان سراي ماهر داستان اينکه چرا کشور ما که آن را دوست داريم پانزده سال بدون کوچکترين دست آوردي در سراسر جهان مصروف جنگ عليه ترويسم هست را به مردم مي گويد داستان او شامل سياست مداران از جمله جورج دبليو بوش است که باعث سقوط ديکتاتورهايي شدند که حتي ما شناختي از آن نداشتيم و نبايد با آنها درگير مي شديم. حکايت ترامپ درباره ناتواني اوباما در کنترل اوضاع آشفته جهان طرفداران او را به وجد آورده است، کساني معتقدند که يک رييس جمهور سختگير در کاخ  سفيد بيضوي مي تواند فوري امنيت به امريکا را برگرداند. اما قصه هاي او  تحريف کننده دکترين نظامي اوباما است، اگر دربخشي از جهان جوي هاي خون به راه افتاده، حادثه غمباري اتفاق افتاده مانند آنچه در سوريه مي بينيم اين ها نتيجه سياست نرم اوباما نيست. اوباما يک رهبر ملت ساز نيست، پس از گذشت سال ها نشان ميدهد که بدنبال ايجاد دموکراسي نيست. او روي منافع ملي امريکا متمرکز است. به خاطر پيامدهاي ناخواسته وقتي از او به مصاحبه دعوت مي شود کمتر از خود علاقه نشان مي دهد. تمرکز بر سياست داخلي باعث مي شود که او با احتياط بيشتر نيروهاي زميني به نقاط دور بفرستد او دستور داده از تلفات غيرنظاميان تا حد امکان جلوگيري شود اما او صلح طلب نيست. اوباما دستور داده دشمنان امريکا بايد کشته شوند چه با طياره هاي بي سرنشين چه با نيروهاي ويژه  چه توسط متحدين امريکا و يا با ترکيبي از اين سه روش.
من لکسينگتون  در يازدهم دسامبر در تور جهاني آخرين سفر وزير دفاع امريکا در 25000 مايلي واشنگتن همراه وي هستم، اينجا در غرب کاياره ميدان هوايي که سابق مورد استفاده عراقي ها در دوره صدام بوده است اين پايگاه در 35 مايلي موصل شمالي قرار دارد، شيوه جنگ اوباما در اينجا غير عادي است، پايگاه در نزديکي 5000 جنگجوي داعش هست، سربازان عراقي با مشاوره امريکايي ها اين جنگجويان مي جنگند، اين پايگاه خاکستري را سربازان امريکايي ماه خاکي مي نامند بيشتر شبيه خاک ماه است، اطراف اين پايگاه ديوارهاي خيلي بلند کشيده شده و باعث مي شود که آفتاب زودتر غروب کند، قبلا اين پايگاه تا ماه جولاي در تصرف داعش بود باند را با مواد منفجره تخريب کرده بودند، اين منطقه روي نقشه مانند يک نقطه بود اما حالا اينجينيران امريکايي باند ميدان هوايي را با مصرف 1.9 ميليون پوند با سمنت تعمير کرده اند و طيارات نظامي بعد از اکتبر آمد و شد مي کنند از اين پايگاه متحدين امريکا هم استفاده مي کنند. کارتر با همکارانش در داخل پايگاه با موترهاي ضد ماين تردد مي کند. در اين پايگاه 900 امريکايي است در داخل خيمه هاي ضخيم، تخت خواب هاي محکم و سختي ساخته شده، درخت کريسمس براي جشن تزيين شده ، پشت اين خيمه ها ، خيمه نامشخصي قرار دارد اينجا مرکزفرماندهي عمليات ها است امريکايي ها همراه با عراقي ها با لپ تاپ هايشان مصروف کارشان هستند وقتي که روزنامه نگاران حضورنداشتند صفحه بزرگي از تصاوير زنده که توسط طياره هاي بي سرنشين ارسال مي شد ديده مي شد، يک تخته سفيد رنگ بزرگي که روي آن نوشته شده درخواست حمله هوايي در گوشه اي ديده مي شود.  با وجود توصيه هاي اوباما تلفات زياد است. يک کلينيک آرام باعث مي شود که زخميان، درد ناشي از بمباردمان هوايي طياره هاي بي سرنشين را فراموش کنند. درخواست حملات هوايي و توپخانه اي هميشه با خطر همراه است، راهنمايي طياره ها و توپخانه براي هدف قرار دادن هر حرکتي در روي زمين ممکن است با اشتباهاتي همراه باشد. سربازان عراقي با مشاورين امريکايي قسمت اعظم موصل را تصرف کردند و در حدود 2000 داعش را زخمي ساختند کارتر وزير دفاع يادآوري کرد که سربازان عراقي ، کساني که بر عليه تروريسم مبارزه مي کند افراد شجاع و فداکاري هستند و در اين ميدان خوب عمل کردند اين ميدان جنگ است واکنش آن بايد تا حد ممکن سريع باشد.
هنگامي که ترامپ مصرف صدها ميليارد ها دالر در افغانستان و عراق را براي ايجاد ملت سازي مسخره کرد او هم راست مي گويد هم خارج از دنياي واقعي زندگي مي کند، اينجا ملت سازي در کار نيست، در مصاحبه اي در تاريخ 9 دسامبر کارتر قبل از اينکه به افغانستان سفر کند، نوک پيکان امريکا را به طرف کشور ناراضي کرد و گفت مي خواهيم مطمين شويم که حمله اي مانند يازده سپتامبر از اين کشور صورت نگيرد و يک برنامه بلند مدت مبارزه با تروريسم داشته باشيم، اينها برنامه هاي بلند مدت براي مبارزه طراحي مي کنند قصد ملت سازي ندارد. کارتر اضافه کرد تاکيد ما بيشتر بر حملات هوايي است با اينکار از تلفات نيروهاي نظامي امريکا کاسته ميشود و جنگ روي زمين را به افراد محلي مي سپاريم. براي حملات خاص از جمع اوري اطلاعات و نيروهاي ويژه براي انجام عمليات استفاده خواهيم کرد. رييس جمهور ترامپ از سلف خود اوباما سختگيرتر است، انتظار مي رود در درگيريهاي امريکا تلفات غيرنظامي را کاهش دهد. براي نمونه ترامپ مي خواهد براي جنگ با داعش با روسيه همکاري کند روسيه خواهان کناره گيري اسد است در حالي امريکا برعکس ماندن اسد را ترجيح ميدهد. سياست خارجي نظامي اوباما از قبل توسط سياست مدارن امريکايي بدور از مسايل احساسي طراحي شده است در حالي که ترامپ بيشتر احساسي عمل مي کند. ممکن است دو نفر بيشتر از آنچه که اعتراف مي کنند شبيه هم باشند( پوتين و ترامپ).

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید