امروز مصادف با چهارشنبه, 18 سرطان , 1399 , Wednesday, 8 July , 2020
کد مطلب : 6037 , ,
+
-

خوابی که عطا محمد نور بر رهبران حرام کرد

زمان انتشار : شنبه, 24 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

حکومت باید در قضیه اعدام طالبان شفاف سازی کند!

ندای افغانستان: احزاب در افغانستان تاریخ تلخی به جای گذاشتند و روزگاری بیش از هر دشمنی به کشور ضربه وارد و کابل را به مانند میدان جنگ به تلی از خاک بدل کرده و زمینه حضور طالبان را فراهم کردند.

حزب جمعیت اسلامی که اکنون بزرگترین و قدرتمندترین حزب می باشد و تنها رییس جمهور غیر پشتون از همین حزب به قدرت اول حکومت رسید که نوعی سمبل برهم زدن سنت حکومت داری در افغانستان بود.

پس از گفتگوهای عطا محمد نور با رییس جمهور بیش از هر زمانی نگاه ها به سوی رییس اجرایی جلب شد و این احتمال به وجود آمد که دوران قدرت وی به سر آمده است ، در این میان عطا محمد نور چندین بار اعلام کرده است که از آدرس جزب جمعیت و تنها در راستای اهداف این حزب به گفتگو پرداخته و منافع شخصی در آن دخیل نمی باشد.

شورای رهبری حزب جمعیت اسلامی نیز در واکنش به این دیدارها و با حضور شماری از بزرگان و اعضای شورای رهبری این حزب روز جمعه در کابل گردهم آمدند و چنین گفتگوهایی را غیر شفاف دانسته و خواهان پایان آن شدند و منتقدان حزبی عطا محمد نور، مجوز گفتگو از آدرس این حزب را تنها برای رییس اجرایی می دانند.

هرچند عطا محمد نور همانگونه که خود می گوید از قدرت مالی و نفوذ در شمال برخوردار است اما این حزب رهبران قدرتمند و با نفوذ دیگر هم دارد: یونس قانونی که در معادلات حزب جمعیت بیش از هر چهره ای دیگر توانمند می باشد، اسماعیل خان که خود را جانشینی برای برهان الدین ربانی می دیده و رهبر با نفوذ حوزه غرب است، برادران مسعود و صلاح الدین ربانی که هم وزیر خارجه و هم وزنه قدرتمند این حزب می باشد.

حال با وجود تعداد بالای رهبران این حزب، ارگ عطا محمد نور را برای گفتگو و شریکی در قدرت انتخاب کرده که دلیل آن، افزایش اختلافات با دیگر چهره های مطرح تاجیک در حکومت می باشد، در حالی که از ابتدای تشکیل حکومت وحدت ملی، اشرف غنی هیچ گاه در پی تقسیم قدرت با رییس اجرایی نبوده و عبدالله هم به خوبی نشان داد که ضعیف ترین مقامی بلندپایه حال حاضر است.

تکاپوی رهبران حزب جمعیت اسلامی و گردهمایی آنان هم چنان که نشان از اختلاف در درون هسته اصلی این حزب است، قدرت و نفوذ بالای عطا محمد نور را نیز نشان می دهد، تنها مقامی که طی 15 سال گذشته در معاملات ارگ و تلاش برای انزوا به زانو درنیامد و قدرت خود را در شمال تحکیم کرده و هرچند سرپرست بلخ است اما به مانند یک والی عمل می کند.

از سوی دیگر، حقیقت تمرکز گرایی در راس حکومت وجود دارد و همچنان که خواهان تقسیم قدرت نمی باشند با توجه به فضای سیاسی جاری در داخل و وابستگی شدید به جامعه جهانی می بایست دیگر اقوام هم شامل حکومت شوند و چه بهتر اتحاد با مقاماتی که در راستای منافع ارگ حرکت کنند و حذف هر مخالفی که بر سر راه قرار می گیرد.

نامه عطا محمد نور به بی بی سی درباره گفتگوها با رییس جمهور، اختلاف با عبدالله را نیز آشکار می کند، همچنان که عبدالله را نماینده با اقتدار این حزب در قدرت نمی داند، وی را از صلابت و جرات لازم برای طرح مطالبات به رییس جمهور ناتوان می داند.

اشرف غنی هرچند ضعیف در حکومت داری عمل کرده است اما استعداد خوبی در بازی های پشت پرده و جابه جایی در قدرت دارد و با تفرقه اندازی، همواره بهترین زمینه را برای اعمال اهداف خود فراهم کرده است.

اینجا است که باید حزب جمعیت اسلامی به عنوان پرنفوذترین و بزرگترین حزب حال افغانستان به جای اختلافات که بیشترین صدمه را به اتحاد این حزب می زند در پی تعیین نماینده ای مورد توافق همه رهبران این حزب، برای گفتگو با ارگ تعیین کنند.

هرچند عبدالله سمت رییس اجرایی را یدک می کشد اما هرچه که عطا محمد نور سیاستمدار و هوشیار است وی تهی از اقتدار در قدرت می باشد و با وجود چنین نماینده ای باید حزب به دنبال جانشینی برای وی در اتحاد با خود باشند.

اگر این حزب قوم تاجیک نظم قرن ها حکومت و پادشاهی را در افغانستان برهم زد و اولین رییس جمهور غیر پشتون را به حکومت رساند، می تواند باری دیگر تاریخ را تکرار کند و توهم انحصار راس قدرت تنها برای قومی خاص را برهم زند، زیرا بیش از دیگر اقوام در قدرت و امتیاز شامل می باشد.

عطا محمد نور، پادشاه حکومت در شمال، رویای حکومت کابل را دارد که هم بهترین گزینه ارگ برای گفتگو و مذاکره می باشد و هم این روزها خواب رهبران حزب جمعیت را برهم زده است.

اگر حزب جمعیت به جای عمیق تر کردن اختلافات و چنددستگی با استفاده از چنین فرصتی به دنبال اتحاد و تعیین نماینده باشد، می تواند در مقابل معاملات پشت پرده ارگ و متحدان آن، دوام آورده و قدرت اول افغانستان شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید