امروز مصادف با پنج شنبه, 19 سرطان , 1399 , Thursday, 9 July , 2020
کد مطلب : 6042 , ,
+
-

کابل در حال انفجار است!

زمان انتشار : شنبه, 24 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

کابل

ندای افغانستان: بگفته سخنگوی شاروالی کابل، ظرفیت کابل بر اساس سامانه‌های شهری 500 هزار نفر است، اما اکنون بیش از 5 ملیون نفر با فرهنگ های مختلف در پایتخت زنده گی می‌کنند!

 

 

شهر کابل که در طول سال‌های متمادی در آتش جنگ سوخت و به ویرانه‌ای تبدیل شده بود، اکنون در آن تعمیر‌های بلندی ساخته شده که رنگ دیگری به این شهر بخشیده است.

 

آلودگی محیط زیست، تخریب سَرَک‌ها، ازدحام ترافیکی، نبود امکانات شهری و سرازیر شدن قریه نشینان به شهر از جمله مشکلاتی است که شهر کابل با آن مواجه بوده و چالش‌های زیادی را از این طریق متحمل شده است.

 

همچنین معیاری نبودن ساخت‌وساز و ساخت تعمیر‌های بلند غیر معیاری سبب نگرانی مردم شده که عامل بروز اکثر مشکلات شهری در پایتخت نیز بوده و دولت در این مورد اندک توجهی نکرده است.

 

 

عبدالقادر آرزو سخنگوی شاروالی کابل، با بیان اینکه در 15 سال گذشته شهر کابل توسعه یافته است، گفت: کابل یکی از شهر‌های تاریخی افغانستان بوده و در 3 دهه اخیر فراز‌ و فرودهای زیادی را پیموده و همین فراز و فرودها سبب شده تا این شهر با مشکلات زیادی مواجه شود.

 

وی با بیان اینکه مردم کابل از فرهنگ شهرنشینی بی‌خبر هستند، افزود: برخی باشنده گان ملیون‌ها دالر مصرف می‌کنند، اما از فرهنگ شهرنشینی بی‌خبر‌اند، بنابراین زمان زیادی نیاز است تا به ارزش‌ها و داشته‌های گذشته خود برگردیم.

 

 

عبدالقادر آرزو در ادامه از تردد 800 هزار موتر در شهر کابل خبر داد و اظهار داشت: مواد سوختی این موتر‌ها عامل عمده آلودگی هوا است، زیرا مواد سوختی آن معیاری نبوده و بی‌کیفیت است.

 

آرزو با ابراز نگرانی از سرازیر شدن دست‌فروشان به سَرَک‌ها و پیاده‌رو‌ها گفت: نبود فرصت کاری و مشکلات متعدد سبب شده تا تعداد زیادی از باشنده گان برای امرار معاش دست به فروش مواد خوراکه و پوشاک زده و پیاده‌رو‌ها را ببندند.

 

وی افزود: برای پاکسازی شهر کابل حدود 3 هزار و 800 موتر مورد استفاده قرار می‌گیرد که پاسخ‌گوی نیازمندی‌های این شهر نبوده و نیاز است تا حدود 50 هزار موتر برای پاکسازی پایتخت مورد استفاده قرار گیرد.

 

سخنگوی شاروالی کابل در مورد ظرفیت شهر کابل تصریح کرد: ظرفیت شهر کابل بر اساس سامانه‌های شهری 500 هزار نفر است، اما اکنون بیش از 5 ملیون نفر با فرهنگ های مختلف در پایتخت زنده گی می‌کنند که مشکل بزرگی برای مدیریت شهری و فرهنگی بوجود آورده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید