امروز مصادف با شنبه, 21 سرطان , 1399 , Saturday, 11 July , 2020
کد مطلب : 6043 , ,
+
-

دولت؛ خریدار نازِ طالبان!

زمان انتشار : شنبه, 24 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

غنی و طالبان

ندای افغانستان: بنا برراپورهای رسیده، تلاش دولت کابل برای گفت‌وگوهای مستقیم با طالبان همچنان ادامه دارد.

 

عضو ارشد شورای عالی صلح افغانستان اظهارداشت که دولت افغانستان می‌خواهد بطور مستقیم با ملا هبت‌الله رهبر طالبان افغان در مرکز ایالت بلوچستان پاکستان گفت‌وگو کند و به این هدف نزدیک شده‌ است.

 

قاضی محمد امین وقاد عضو ارشد شورای عالی صلح افغانستان اعلام کرد که شورای عالی صلح در چند قدمی گفت‌وگو با رهبر طالبان قرار دارد.

 

وی افزود که شورای عالی صلح برای ایجاد زمینه گفت‌وگوهای مستقیم بین دولت و رهبر طالبان تلاش می‌کند.

 

قاضی وقاد تاکید کرد که گفت‌گوهای پنهانی صلح با طالبان ادامه دارد و به هدف مذاکرات مستقیم دولت افغانستان با رهبر طالبان در شهر کویته مرکز ایالت بلوچستان پاکستان نزدیک شده‌ایم.

 

این در حالی است که هفته گذشته حامد کرزی رییس جمهور سابق کشورمان نیز در دیدار با سفیر روسیه خواستار حمایت و همکاری این کشور در روند صلح افغانستان شده بود.

 

از سوی دیگر، دو هفته قبل نیز برخی از رسانه‌ها به نقل از سهیل‌شاهین سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر راپوری مبنی بر خواسته‌های جدید طالبان برای آغاز مذاکرات صلح نشر کرده بودند.

 

پس از یک روز طالبان با نشر ویدیوئی ضمن رد احتمال آغاز گفت‌وگوهای صلح با دولت کابل از تمام جنگجویان این گروه خواست تا به جنگ ادامه دهند و درخواست صلح را بازی سیاسی دولت‌ها خواندند.

 

در بیانیه‌ای که به نقل از سخنگوی دفتر سیاسی طالبان در قطر نشر شده بود،گروه طالبان برای آغاز گفت‌وگوهای صلح و توقف جنگ، مذاکرات مستقیم با دولت امریکا، به رسمیت شناختن دفتر سیاسی‌طالبان در قطر و حذف اسامی رهبران این گروه از فهرست سیاه سازمان ملل را من‌حیث پیش شرط های اولیه برای تحقق این گفت‌وگوها اعلام شده بود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید