امروز مصادف با پنج شنبه, 19 سرطان , 1399 , Thursday, 9 July , 2020
کد مطلب : 6053 , ,
+
-

طالبان پروژه آمریکا در منطقه هستند

زمان انتشار : دوشنبه, 26 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

داوود کلکانی

باوجودی که آمریکایی ها سال ها را در افغانستان به بهانه از بین بردن و مهار طالبان سپری کردند، طالبان روز بروز قوت گرفتند و نه تنها از بین نرفتند بلکه بر تعداد نیرو و کفیت تجهیزات آنها افزوده شد و عملیات آنها گسترده تر شد، بطوریکه در مقایسه با قبل تعداد شهرها و ولایات زیر جنگ و قربانی های جنگ بیشتر شده است. آیا آمریکایی ها از ابتدا هدف از بین بردن طالبان را نداشته اند یا اینکه در مقابل آنها و از بین بردن آنها ناکام مانده اند؟
داوود کلکانی، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «خبر تودی» گفت: به نظر من طالبان یک پروژه است، پروژه ای از آی اس آی پاکستان با تبانی با سی آی ای آمریکا بوده است. طالبان به خاطر اینکه بتوانند اهداف پاکستانی ها را در منطقه یا در افغانستان پیاده کنند با مشوره سی آی ای آمریکا بوجود آمدند. در این مساله ما دلایل و شواهد زیادی داریم که یک چیز بسیار واضح و روشن و آشکار است که طالبان کدام جنبش سیاسی نبوده اند، کدام تشکل سیاسی نداشته اند، طالبان فقط توسط استخبارات جمع می شوند توسط استخبارات استخدام می شوند و توسط استخبارات از آنها استفاده می شود.

وی، معتقد است، آمریکا از همان ابتدا قصد استفاده از طالبان را داشته و هنگام ورود به افغانستان، به دنبال از بین بردن آنها به طور کامل نبوده است و افزود: آمریکایی ها تا آخرین لحظات حاضر نبودند که طالبان را بزنند و فقط هر لحظه به طالبان اخطار می دادند که اسامه را به آنها تسلیم کنند تا به آنها کاری نداشته باشند. وقتی طالبان حاضر نشدند که طالبان را تسلیم کنند و از بین برند، بخاطر اینکه طالبان از آنها سرکشی کرده اند، هم القاعده و هم تعدادی از طالبان زیر ضربات آنها قرار گرفتند.

کلکانی افزود: ضرباتی که بر طالبان فرود آمد، ضرباتی نبود که آنها را تا آخرین نیرو از بین برد. ضربات آنها فقط برای از بین بردن القاعده و اسامه بن لادن بوده است. بنابراین طالبان اگر حاضر می شدند، که اسامه بن لادن را برای آمریکایی ها تسلیم کنند، حکومت طالبان و حمایت پاکستان و حمایت آی اس آی از طالبان ادامه پیدا می کرد. اگر طالبان حمایت خود را از القاعده نمی گرفتند و دست خود را بند نمی کردند، آمریکایی ها نمی توانستند القاعده را از بین ببرند. چرا که القاعده در نقاط کوهستانی افغانستان جابجا شده بود و افراد و اشخاص شان در آنجا حضور داشتند. اگر طالبان از القاعده حمایت و پشتیبانی می کردند، آمریکایی ها به شکلی که لازم بود القاعده را نمی توانستند از بین برند و تا آخرین وقت هم بر سر طالبان صدا کردند که اگر در مقابل القاعده عمل کنند ما شما را هم حمایت و هم طرفداری می کنیم.

وی، در خصوص منافع پاکستان از حمایت طالبان بیان داشت: پاکستانی ها بخاطر اینکه چطور افغانستان را یک افغانستان ضعیف و پر هرج و مرج و با حکومتی غیر مقتدر و بازاری مصرفی برای متاع شان باشد و از منابع خود نتواند استفاده کند، جنگ را در اینجا توسط طالبان ادامه می دهد و آنها را حمایت می کند. پاکستان همین خواست را داشته است و تابحال هم به این اهداف خود رسیده است. متاسفانه مطابق خواست پاکستان ما یک حکومت متمرکز مرکزی نداریم، در افغانستان جنگ وجود دارد، آبهای خود را نتوانستیم مهار کنیم، نتوانستیم بر سر پای خود بایستیم، یعنی اهدافی را که پاکستان تعقیب کرده بود یکی یکی به آنها رسیده است و ما روزبروز بیچاره تر و ضعیف تر شدیم.

نماینده مجلس، با بیان اینکه، آمریکایی ها و ناتو ادعا می کنند بر ضد تروریست های جهانی مبارزه می کنند، اما در مقابل طالبان به آن شکلی که لازم است مبارزه کنند، نکردند، افزود: حال آمریکایی ها یک تشویش دارند، آن هم تغییراتی است که در روابط بین المللی در سطح منطقه به وجود آمده است. طالبان روابط خود را با روس ها و ایرانی ها نزدیک ساخته اند و روس ها می خواهند که توسط طالبان حضور خود را در افغانستان زنده نگاه دارند و بتوانند آمریکایی ها را متقاعد به این بسازند که در مقابل طالبان هم باید مبارزه کنند. این زنگ خطری برای آمریکا محسوب می شود . همچنین این رقابت ها زنگ خطری برای افغانستان و شروع جدال های تازه در اینجا می باشد.

وی ادامه داد: هر وقت پروژه طالبان، از مسیر خود منحرف می شود، افراد و اشخاص هم کشته می شوند و هم بندی می شوند. اختلاف ها بین سران طالبان زیاد می شود و در نتیجه جنگ ها در افغانستان افزایش می یابد. اگر ملا منصور به ایران نمی رفت و با روسیه تماس حاصل نمی کرد، کشته نمی شد. وقتی که ملا منصور روابط خود را با ایرانی ها و با روس ها نزدیک ساخت از بین رفت.

کلکانی معتقد است، با وجود تمام سخت گیری های آمریکا و پاکستان در مورد طالبان باز هم آنها چند دسته شده اند و افزود: حالا تعدادی از افراد و اشخاص در بین طالبان وجود دارند که طرفدار آی اس آی پاکستان هستند و برای آنها جنگ می کنند، اما تعدادی دیگر هستند که از زیرتاثیر آنها برآمده اند و تعدادی هم در مخالفت با این تعداد قرار دارند. یعنی فعلا طالبان چند دسته شده اند. و تعدادی مخالفان پاکستان هستند. آنها درک کرده اند که پاکستان با آنها صادق نیستند. همانطور که با افغانستان صادق نیستند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید