امروز مصادف با شنبه, 21 سرطان , 1399 , Saturday, 11 July , 2020
کد مطلب : 6058 , ,
+
-

نمی گذارند نظام تغییر کند

زمان انتشار : دوشنبه, 26 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

برادر به جان برادر افتاد!

برخی معتقد اند که با تغییر نظام سیاسی، بخش بزرگی از چالش های پیش روی حکومت داری خوب حل خواهد شد.اما در واقع چه چیز حکومت را در حل این چالش ها ناتوان ساخته است؟

شکییبا هاشمی، عضو مجلس نمایندگان در برنامه “فراخبر” در خصوص عملی نشدن شعارهای انتخاباتی رییس جمهور گفت: شعارهای داکتر غنی مبنی بر مساوات و زندگی آرام برای همه اقوام افغانستان فقط روی کاغذ بود و فساد پیشگانی که انتخابات را در سطح جهان بدنام ساختند با حفظ حقوق و امتیازاتشان به حیث مشاور تعیین شدند.

هاشمی، در خصوص اینکه نیاز به تغییر نظام هست یا خیر می گوید: اگر تغییری در نظام صورت بگیرد، ابتدا باید قانون اساسی تغییر کند که اجرای تفاهم نامه سیاسی بخشی از قانون است و باید تک تک ماده هایش تطبیق شود در حالی که ما هنوز در سطر اول این تفاهم نامه مانده ایم.

وی، فساد اداری و حاکمیت زورمندان را دو چالش اساسی در آوردن اصلاحات می داند و اظهار می کند که ما از نظر قوانین هیچ مشکلی نداریم و در بحث اینکه وزیر مالیه می گوید کرسی های ریاست گمرکات به زورمندان سپرده می شود باید گفت که قانون کاملا واضح است و وزیر مالیه اگر واقعا می خواهد که عواید گمرکات به بودجه دولت بیاید، همه این زورمندان را از شمال تا جنوب و از شرق تا غرب می شناسد و این افراد را به نهادهای عدلی وقضایی معرفی کند تا یک کار تاریخی در کشور انجام داده باشد.

این نماینده مجلس درباره باقی ماندن زورمندان در کرسی های مهم می گوید: آقای غنی و عبدالله در زمان انتخابات آنقدر شعار دادند که هرکدام از ما در تیم هایشان کار کردیم ، درآن زمان حتی زورمندان نیز به دو گروه تقسیم شدند و حمایت شان کردند و به همین دلیل است که آنها نمی توانند زورمندان را به پنجه قانون بسپارند.

وی افزود که این موارد بسیار زیاد است و حتی این زورمندان در تعیین قوماندان های امنیه، والی ها و آمرین حوزه نقش بزرگی دارند تا حدی که اگر چند قران پول به یک مرجع مربوطه بدهید به حیث آمر و قوماندان تعیین تان می کنند.

هاشمی در خصوص اشخاص و حلقات متعصبی که در کنار اشرف غنی هستند و مانع تطبیق قانون می شوند می گوید که اینها حتی نمی گذارند مردم صاحب تذکره الکترونیک بشوند چه برسد به اینکه نظام تغییر کند و اگر رییس جمهور واقعا می خواهد که اصلاحات بیاورد این افراد را شناسایی و تعلیق کند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید