امروز مصادف با شنبه, 14 سرطان , 1399 , Saturday, 4 July , 2020
کد مطلب : 6133 , ,
+
-

برگ برندۀ داعش رو شد!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 27 دسامبر , 2016 , بخش : اخبار جهان

داعش

روزنامه نیویارک تایمز در راپوری علت توان بالای عملیاتی داعش را مورد بررسی قرارداده است.

روزنامه نیویارک تایمز در راپوری نوشت در هفته‌های گذشته داعش متحمل شکست های زیادی شده است؛ از قلمرو خود در سواحل لیبیا بیرون شده است، درحال نبرد سنگین برای کنترول موصل در عراق است و بخشی از قلمرو تحت کنترول خود در سوریه را از دست داده است. با این وجود حمله مرگبار این گروه تروریستی در برلین نشان داد که قدرت فوق العاده آن برای انجام عملیات تروریستی در سراسر جهان کسته نشده است و همین موضوع ممکن است به تقویت آن کمک کند.

این روزنامه افزود که در سال گذشته (2016) علیرغم اینکه داعش تحت حملات همه جانبه ایتلاف بوده است مسئولیت انجام ده ها عملیات تروریستی را بر عهده گرفته است که در بیش از 16 کشور و در 4 قاره جهان رخ داده است. این آمار به غیر از اقدامات این گروه در سوریه و عراق است که به گفته پنتاگون در طول 2 سال گذشته 50 هزار نفر از نیروهای خود را از دست داده است، تقریبا بیشتر از نیروهایی که امریکا در جنگ ویتنام از دست داده بود.

براساس این راپور، هسته اصلی موفقیت های جهانی داعش ترکیب عجیبی از الهامات مذهبی و همچنین فرصت طلبی جنایی است که از القاعده الهام گرفته شده است، هرچند که القاعده موفقیت چشمگیری در آن نداشت. برنارد هیکل استاد مرکز مطالعات خاور نزدیک پوهنتون پرینستون میگوید که برگ برنده داعش ادعای آنها برای برقراری خلافت است.

در عین حال داعش احتیاطا سختگیری و موانع خود برای پذیرش یک اقدام من‌حیث حمله تروریستی را پایین آورده است؛ مانند حمله تروریستی اخیر در برلین که مشابهش نیز در ماه جولای در نیس فرانسه رخ داد. هر 2 حمله بسیار ساده و سهل الوصول بودند؛ مهاجمان 2 لاری را تصرف و با آن به جمعیت حمله ور شدند و به هیچ سلاحی نیاز نداشتند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید