امروز مصادف با چهارشنبه, 18 سرطان , 1399 , Wednesday, 8 July , 2020
کد مطلب : 6146 , ,
+
-

سیاست مریض، چراغ سبز به طالبان

زمان انتشار : سه‌شنبه, 27 دسامبر , 2016 , بخش : یادداشت

مسئول بحران اعتقادی در کشور، حکومت است.

صحبت های رییس جمهور امریکا مبنی بر اینکه طالبان دشمن آنها نیست، چراغ سبزشان به طالبان است که به سوی روسیه تمایل پیدا نکنند.غلامحسین ناصری عضو مجلس نمایندگان در برنامه “تحول” درخصوص اظهارات اخیر رییس جمهور امریکا درباره طالبان گفت: این موضع گیریها افشای واقعیت های رویکرد سیاسی پنهان، سیاست کاذب آمریکا در تمام مسایل است که می گویند که با طالبان جنگ ندارند و نمی توانند این خشونت را پایان دهند.

مقامات امریکایی گفته اند که تمام هم وغم شان این است که پایگاه های القاعده مجدا در افغانستان ایجاد نشود، ناصری دراینباره می گوید: القاعده از اول هم در افغانستان پایگاه نداشته است چرا که اگر می داشت بن لادن در افغانستان کشته می شد نه در پاکستان و امریکایی ها از با این صحبت ها اذهان عمومی را تشویش و اهداف پنهان خود را دنبال می کند.

ناصری، در خصوص تعهدات پیمان امنیتی بین افغانستان و امریکا اظهار کرد: در این پیمان آشکارا آمده است که وقتی امنیت افغانستان مورد هجمه قرار می گیرد، امریکا مطابق تعهداتش باید عمل کند و فرقی نمی کند که تهدید داخلی باشد و یا لشکرکشی یک کشور خارجی. این موضع گیری ها از جانب امریکا نشان می دهد که آنها از اول دروغ می گفتند.

این نماینده مجلس رابطه میان طالبان با روسیه و چین را یک رابطه فوق پنهانی و پیچیده می داند و می گوید: این کشورها به عنوان ستون های قدرت در جهان اند و در تصمیم گیری های منطقه ای، بین المللی و در تصمیم گیری های شورای امنیت دخیل اند و این رابطه های پیچیده، خطرناک است.

وی می گوید که اصل حرف این است که تمام سیاست های پنهانی آمریکا و کشورهای همسو با این کشور که منابع مالی طالبان را تامین می کردند در خاورمیانه شکست خورده اند همانطور که می بینیم بعد از پنج سال کشتار در سوریه، دست 62 کشوردخیل در جنگ خالی مانده است.

ناصری، صحبت های اخیر رییس جمهور آمریکا را چراغ سبز امریکا به طالبان می داند و می گوید: روسیه ادعا می کند که از طالبان حمایت می کند تا جلوی نفوذ داعشی ها را در شمال افغانستان و کشورهای آسیانه میانه بگیرد و امریکا با موضع گیری خود به طالبان اعلام می کند که به سمت روسیه کشانده نشوند و همچنین می بینیم که در این بین پاکستان هم بیکار نمی نشیند و به تازگی سکرتر نواز شریف در امریکا با ترامپ در رابطه با قضایای افغانستان گفتگو کرده است.

این نماینده مجلس جنگ افغانستان را برخلاف عقیده امریکا یک جنگ فرا منطقه ای می داند و در خصوص مشکلاتی که در ساختار سیاسی کشور وجود دارد که به تداوم جنگ دامن می زند معتقد است: جناب رییس جمهور در زمان کمپین های انتخاباتی، وعده داده بود که کابینه اش ، یک کابینه متخصص خواهد بود در حالی که اگر این واقعیت می داشت دو قوه کشور مقابل هم قرار نمی گرفت که دلیلی بر ناکام و نافهم بودن این کابینه است.

به گفته نیویورک تایمز، افغانستان مشکلات زیادی دارد و یکی از مشکلات غنی است، ناصری دراینباره افزود: کابینه در تمام ساختار سیاسی اش مریض و شکست خورده است و بعید است در مدت زمان باقیمانده از عمر حکومت اصلاحات بوجود بیاید. وقتی جنرال های کلان و متخصص هشدار می دهند که سال آینده سال خطرناک برای افغانستان است دقیقا درست صحبت می کنند چرا که اوضاع کشور را از نزدیک می بینند و مثل آقای عبدالله نیستند که در کاخ سپیدار نشسته باشند و از همه چیز بی خبر باشند و روی هوا صحبت می کند و برای مصالح خانواده و تیم کاری اش عمل کند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید