امروز مصادف با جمعه, 20 سرطان , 1399 , Friday, 10 July , 2020
کد مطلب : 6148 , ,
+
-

صلح افغانستان در مسکو در نبود افغانستان

زمان انتشار : سه‌شنبه, 27 دسامبر , 2016 , بخش : مقاله

صلح

مسکو دور تازه ای از گفتگوها را امروز (سه شنبه 7 جدی) در خصوص افغانستان با کشورهای چین و پاکستان برگزار می کند اما در غیاب نماینده ای از افغانستان! و ناخشنودی امریکا و غرب.

حکومت و مجلس نمایندگان در واکنش، این نشست را ابهام آور و نگران کننده دانسته و خواستار توضیحات از سوی برگزار کنندگان آن شده در حالی که پاکستان همواره پای ثابت گفتگوها در خصوص افغانستان است.

هر چند کشور روسیه طی سال های گذشته از دخالت آشکار در تحولات منطقه و افغانستان اجتناب می کرد اما با نفوذ داعش به شمال افغانستان، این کشور اعلام کرد که با طالبان در جهت حفظ منافع خود گفتگو کرده است.

از سوی دیگر این نشست سه جانبه متشکل از کشورهای است که نمی توان به درایت آنان برای افغانستان امید بست زیرا روسیه همان شوروی سابقی است که سه دهه قبل به کشور یورش برد و زمینه جنگ و تروریزم را فراهم کرد، پاکستان که دیگر افراط گری و افغانستان ستیزی آن تبدیل به نشانه برای این کشور شده است و چین، کشوری که حکومت آن براساس روابط تجاری و بر مبنای منفعت می باشد.

با وجود چنین کشورهای در نشست بررسی اوضاع افغانستان بدون حضور نماینده ای از کشور گامی در جهت صلح منطقه می باشد؟

به طور قطع، روسیه برای کاهش نفوذ رقیب خود (امریکا) در منطقه و افغانستان به دنبال برگزاری نشست ها و پیشبرد اهداف خود است زیرا با توجه به تجربه تجاوز بر افغانستان نمی تواند به مانند نیروهای امریکا و غرب در افغانستان حضور داشته باشد.

امریکا و روسیه به عنوان دو قدرت بزرگ جهان، خود را دخیل در مسایل جاری منطقه و بخصوص افغانستان می دانند و هر یک به دنبال پشبرد منافع خود هستند که برای افغانستان بسیار زیان بار می باشد؛ طالبانی که دلیل لشکر کشی امریکا به افغانستان بود و همچنان پابرجا و روسیه که برای مقابله با داعش در پی گفتگو ها با طالبان است.

این در حالی است که افغانستان هیچ گاه از سیاست خارجی واحد برخوردار نبوده و همواره در بازی های دوگانه کشورهای که خود را مبارز تروریزم می دانند و مدافع منافع کشور، بیشترین زیان را متحمل شده است.

زمانیکه حکومت برحال افغانستان چنین ضعیف و ناکارآمد باشد که پس از گذشت دو سال همچنان درگیر اختلافات داخلی می باشد و کشور در جنگی گسترده تر از هر زمانی به سر می برد و خبرهای نفوذ و استقرار داعش در شمال، هراس دیگری از جنگ را نشان می دهد، کشوری چون روسیه در مواجه با به خطر افتادن مرزهای خود، می تواند امید به چنین دولتی ببندد؟

کشورهای منطقه و جهان در خلا حکومتی قدرتمند در افغانستان به راحتی در اوضاع جاری افغانستان مداخله می کند و تنها اراده حکومت نه نقش آفرینی در هدایت نشست ها و گفتگوها در خصوص صلح افغانستان بلکه همچنان سرگرم معامله های پنهان و نهانی است که زیان آن را مردم پرداخت می کند.

از سوی دیگر پاکستان که همواره متحد و اعمال کننده سیاست امریکا در منطقه می باشد با وجود ناخشنودی امریکا و غرب از چنین گفتگوهایی به نشستی می رود که روسیه هدایت آن را بر عهده دارد.

در حالی که کشورهای جهان با سیاست تروریست پروری پاکستان در قبال افغانستان آگاه هستند، چرا همچنان هیچ فشاری بر این کشور وارد نمی شود و پای ثابت گفتگوهای صلح در خصوص افغانستان است؟

حکومت های افغانستان طی 15 سال گذشته نتوانستند به اقتداری که گمان می رفت، دست یابند و در سیاست داخلی و خارجی با شکست مواجه شده و حتی بدون دخالت امریکا، حکومت وحدت ملی تشکیل نمی شد اما در مقابل پاکستان توانست از متحدهای قدرتمندی برخوردار باشد و زیر چتر حمایت امریکا و غرب به سیاست هراس افکنی و جنگ در افغانستان اقدام کند.

گفتگوهای روسیه با یگ گروه تروریست برای کنترل گروه تروریستی دیگر نه تنها بازی خطرناکی در افغانستان است بلکه باعث رقابت هرچه بیشتر غرب و این کشور در منطقه می شود زمانی که دیگر خطر تروریست تنها برای افغانستان نیست بلکه کل جهان را درگیر کرده است.

جای افغانستان در نشستی در خصوص افغانستان خالی است و کشورهای به میز مذاکره می روند که منفعت طلبان منافع خود می باشند زیرا اگر صلح افغانستان محور اصلی گفتگوها می باشد پاکستان می خواهد از کدام سیاست خود بگوید؟ تمویل تروریستان و افراط گرایان یا جنگی که مبنای آن است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید