امروز مصادف با پنج شنبه, 12 سرطان , 1399 , Thursday, 2 July , 2020
کد مطلب : 6957 , ,
+
-

ترمپ؛ عامل تاریکی دنیاست!

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 23 فوریه , 2017 , بخش : مقاله

ترمپ

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، سازمان عفو بین‌الملل اعلام کرد: ترمپ جهان را به تاریکی و بی ثباتی کشانده است!

به نقل از رویترز؛ سازمان عفو بین الملل روز گذشته اعلام کرد لفاظی های زهردار دونالد ترمپ، رییس جمهور امریکا در دوره مبارزات انتخاباتی برای راهیابی به ارگ سفید، گرایشی جهانی به سوی سیاستهای تفرقه انگیز در سال 2016 به وجود آورد که دنیا را تاریکتر کرد.

در راپور سالانه این سازمان که 159 کشور را شامل می شود، این گروه حقوق بشری اعلام کرد سیاستمدارانی که در مبارزات انتخاباتی رقابت می کنند به اصول شرف انسانی و برابری اهانت کردند. این راپور بر دونالد ترمپ که در جَنیوری 2017 ریاست ارگ سفید را برعهده گرفت، متمرکز شده است.

بنابر بیانیه ای از سوی سازمان عفو بین الملل که در پاریس نشر شد؛ لفاظی های زهرآگین دونالد ترمپ در دوره پیش از انتخابات نشانگر گرایشی جهانی به سوی سیاستهای خشمگینتر و تفرقه انگیزتر است. بنابر این بیانیه، دنیا با سخنرانی های آکنده از نفرت نسبت به پناهنده گان اروپا و امریکا  تاریکتر و بی ثبات شده است.

نخستین اقدامات و رفتارهای ترمپ حاکی از یک سیاست خارجی است که همکاریهای چندجانبه را نابود می کند و از دوران تازه ای از بی ثباتی و بدگمانی متقابل خبر می دهد. از جمله این اقدامات و رفتارها می توان به موارد زیر اشاره کرد:

– ترمپ در اظهاراتی گفته بود من فردی دارای کمترین سطح نژادپرستی هستم  و من کمترین سطح ضد یهودیت را که تا بحال دیده شده دارم.

– حمله به رسانه های داخلی

– صدور فرمان منع ورود اتباع هفت کشور مسلمان

– تناقض فاحش و گاها گیج کننده بین حرف و عمل و شعار و واقعیت.

همچنین بنا بر محاسبات سازمان عفو بین الملل، در آغاز هفتمین سال بحران سوریه، حدود 75 هزار پناهنده بین سرحدات این کشور با اردن گرفتار شده اند.

بنا بر این راپور؛ اقدامات و پیامهای عَوام‌گرایی در کشورهای اروپایی من‌حیث مثال در پولند و مجارستان نیز رایج شده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید