امروز مصادف با دوشنبه, 13 اسد , 1399 , Monday, 3 August , 2020
کد مطلب : 699 , ,
+
-

عبدالله در نیویورک چه می کند؟!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 29 سپتامبر , 2015 , بخش : مقاله

عبدالله

مجمع عمومی سازمان ملل متحد با اشتراک ده ها کشور عضو آن در مقر نیویورک و در قلب ابر قدرت غرب، با ماه ها تبلیغ و تهییج و مقدمه چینی و قرعه کشی بر سر رفتن و ماندن مسوولان سرانجام به گونه ای برگزار شد که نمی شد بهتر بود.

براستی عبدالله در نیویورک چه می کند؟ آیا وی برای نمایش خود در انظار عمومی و به سخره گرفتن و اتلاف وقت و هزینه ی سران جهان اعم از غرب و شرق اینهمه راه از کابل تا نیویورک را پیموده است؟ اهداف و برنامه ها و اولویت های سخنرانی را چه کسی تنظیم کرده است که نمی کرد بهتر بود.

بیماری اشرف غنی یا التزام وی به استراحت در ارگ ریاست جمهوری یا حضور در مراسم عید سعید قربان یا هرچیزی که زمینه هنرنمایی ناشیانه ی رییس اجرایی را در مقر سازمان ملل متحد فراهم کرد، به چنان رسوایی و خشم عمومی تبدیل شد که نمی شد بهتر بود.

متن سخنرانی بی محتوا و فاقد اولویت های افغانستان امروز که صرفا به خوانش تیتروار همه مسایل و مشکلات افغانستان در جملات پراکنده بسنده شد را چه کسی تهیه و تدارک دیده بود که نمی دید بهتر بود؟ آیا این نشست ها معنایی جز حضور نمادین برای ارگ نشینان ندارد؟

چند سال دیگر باید بگذرد و چند نشست دیگر باید برگزار گردد و چند هزار دالر دیگر باید حیف و میل شود و چند نگاه حمایتی دیگر باید رنگ ببازد که مسوولان بی مسوولیت افغانستانی دریابند، مجامع جهانی جای واگویی بجا و در خور مشکلات و نیازمندی ها و زمینه های توسعه کشور هستند نه….

نه صرفا دیدارهای دو و چندجانبه و عکس های یادگاری و به نمایش درآوردن دریشی های آخرین مدل و کسب شهرت میان سران عرب و اروپا و کمونیست و امثالهم؟ آیا این نشست بدون حضور فعال و سخنرانی تاثیرگذار نماینده افغانستان می تواند نتیجه ای در بر داشته باشد؟

مزیت هایی که رییس اجرایی نسبت به رییس جمهور ندارد ما را به این نکته واقف می سازد که تا سیستم سیاسی در افغانستان از بیخ و بن بازسازی نشود؛ تغییر مهره ها کاری از پیش نمی برد و راه به جایی نمی رساند. مگر نه اینکه این فرصت هم سوخت تا سریال فرصت سوزی مسوولان در جامعه جهانی، داغ دل مردم ملکی را تازه تر نگاه دارد؟

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید