امروز مصادف با شنبه, 21 سرطان , 1399 , Saturday, 11 July , 2020
کد مطلب : 7053 , ,
+
-

کشورهای عربی تامین کننده مالی داعش در ولایت زابل

زمان انتشار : دوشنبه, 27 فوریه , 2017 , بخش : یادداشت

سید اسحاق گیلانی

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، به گفته رهبر حزب نهضت همبستگی ملی افغانستان، نیروهای داعش در ولایت زابل خاصتاً وُلسوالی های دای چوپان و ارغنداب این ولایت، چنان از ناحیه کشورهای عربی تامین می شوند که اعضای طالبان نیز برای استفاده از این منابع مالی، با آنان همکاری می کنند.

 

 

سید اسحاق گیلانی تاکید کرد که خانواده های این تروریست ها که به گفته وی، اغلب متعلق به کشورهای آسیای میانه هستند، از شمال افغانستان و از شاهراه سالنگ به زابل انتقال داده می شوند و پول های کلانی را در منطقه برای خود هزینه می کنند.

 

گیلانی گفت که روسیه و چین حق دارند که نسبت به حضور داعش در افغانستان نگران باشند و نشست هائی را برای چاره جویی در این زمینه برگزار کنند.

 

وی تصریح کرد امریکا باید برای نابودی داعش در افغانستان مانند انچه که در سوریه اتفاق افتاد، از روسیه استفاده کند و به گفته وی، چاره ای دیگر برای امریکا باقی نمانده است.

 

گیلانی گفت که تمرین های نظامی چین در سرحدات افغانستان نیز برای نمایش قدرت در مقابل تحرکات ایغورها و تروریست ها در نزدیکی سرحدات چین است.

 

به گفته وی، داعش تمایلی به ماندن در افغانستان ندارد، بلکه می خواهد از این منطقه برای رسیدن به کشورهای آسیای میانه که اغلب داعشی های افغانستان از اتباع این کشورها هستند، استفاده کند.

 

این فعال سیاسی گفت که اکنون رگه هایی از حضور داعش در قرقیزستان نیز مشاهده می شود و امکان تحرکات آنان در این کشور وجود دارد.

 

به گفته وی، امریکایی ها نباید به این بسنده کنند که چون حقوق نظامیان افغان را پرداخت می کنند، با تروریست ها مقابله می کنند، بلکه باید نیروهای افغان را برای مقابله موثر با تروریست ها و از بین بردن آنان، تجهیز کنند.

 

احمدسعیدی کار شناس مسایل سیاسی افغانستان نیز با تائید سخنان سید اسحاق گیلانی گفت که در بهار سال اینده، داعشی ها پس از شکست در سوریه و عراق به افغانستان منتقل می شوند تا از این منطقه به کشورهای آسیای میانه نفوذ کنند.

 

وی تصریح کرد که عربستان پول های هنگفتی در اختیار داعش قرار می دهد و به دنبال راه اندازی جنگ مذهبی در افغانستان است.

 

به گفته وی، اکنون داعش در زابل و 9 ولایت شمالی افغانستان سرگرم عسکرگیری است و خود را برای جنگ در کشور در بهار سال آینده آماده می کند.

 

مقام های ارشد امنیتی و نظامی کشورمان تصریح کرده اند که تحرکات داعش در افغانستان را زیر نظر دارند و اجازه استفرار در کشور به آنان داده نخواهد شد.

 

نظامیان افغان در یک ماه گذشته، با حملات هوایی و یا عملیات زمینی، ده ها تن از قومندانان داعش را در ولایات مختلف کشور از بین برده اند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید