امروز مصادف با دوشنبه, 13 اسد , 1399 , Monday, 3 August , 2020
کد مطلب : 707 , ,
+
-

تصرف قندوز توسط طالبان

زمان انتشار : سه‌شنبه, 29 سپتامبر , 2015 , بخش : اخبار افغانستان, حوادث

طالبان

افراد طالبان پس از حدود پانزده ساعت درگیری با نیروهای امنیتی در شهر قندوز، توانستند این شهر را به تصرف خود درآورند.
غلام ربانی ربانی، عضو شورای ولایتی قندوز گفت که تمامی ادارات دولتی به شمول مقر ولایت، قوماندانی امنیه و ریاست امنیت ملی به تصرف طالبان درآمده است.
آقای ربانی می گوید، برخی از مقامات بلند پایه از مرکز شهر بیرون شده و یا هم به مناطق اطراف شهر رفته اند اما او گفت که تعداد از مسولان دولتی نتوانستند از شهر بیرون شوند و از سرنوشت آنها خبری در دست نیست.
گروه طالبان با نشر اعلامیه ای گفته که شهر قندوز به شکل کامل تصرف شده این گروه همچنان گفته که ولسوالی اشکمش ولایت تخار نیز به تصرف افراد این گروه درآمده است.
گزارش شده است که افراد طالبان به نشانه شادی، اقدام به شلیک هوایی کرده اند.
مقامات ارشد امنیتی شام روز دوشنبه اما گفتند که شهر سقوط نکرده و به گفته جنرال مرادعلی مراد، فرمانده معاون لوی درستیز وزات دفاع، نیروهای دولتی در مناطق از شهر مانند بالاحصار، میدان هوایی و مناطق حومه شهر مستقر هستند.
آقای مراد گفته که نیروی کافی در مناطق از شهر مستقر هستند اما او گفت که به دلیل جلوگیری از تلفات غیرنظامیان از درگیری در مناطق مسکونی خودداری کرده اند.
همزمان او از آغاز حمله هوایی علیه طالبان خبر داد و گفت که شام روز در چند نوبت مواضع طالبان در شهر قندوز مورد حمله هوایی قرار گرفته است.
در همین حال، صدیق صدیقی، سخنگوی وزرات داخله به خبرگزاری آسوشیتد پرس گفته که شهر قندوز بدست طالبان افتاده. همزمان او از آغاز عملیات آزادسازی دوباره شهر نیز خبر داده است.
گزارش شده است که طالبان دروازه محبس را باز کرده و دست کم ۷۰۰ زندانی که بیشتر آنها اعضای گروه طالبان هستند، از این زندان فرار کردند.

تصاویری نیز منتشر شده که زندانیان را در حال فرار نشان می دهد و آنها به طرف جاده اصلی شهر فرار می کنند.
تا هنوز از رقم دقیق تلفات درگیری در شهر قندوز خبری در دست نیست اما بی بی سی به نقل از گزارش نهاد پزشکان بدون مرز خبر داده است که ۱۰۲ زخمی به بیمارستان این نهاد در شهر قندوز آورده شد که ۸ نفرشان جان دادند و ۱۷ تن دیگر در وضعیت وخیم بسر می‌برند.
غلام ربانی ربانی، عضور شورای ولایتی قندوز گفت که طالبان ساختمان قوماندانی امنیه، ریاست امنیت، دفتر یوناما و دفتر یک رادیوی محلی را به آتش زده اند. نی یا اداره حمایت از رسانه های آزاد افغانستان آتش زدن ساختمان این رادیو را تایید کرده است.
مقامات نظامی از اعزام نیروی تازه نفس به شهر قندوز خبر داده اند، عطا محمد نور، والی بلخ نیز در یپامی که نشر کرده گفته که یک واحد نظامی را به مقصد شهر قندوز فرستاده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید