امروز مصادف با دوشنبه, 13 اسد , 1399 , Monday, 3 August , 2020
کد مطلب : 712 , ,
+
-

واکنش اشرف غنی به تصرف قندوز

زمان انتشار : سه‌شنبه, 29 سپتامبر , 2015 , بخش : اخبار افغانستان, حوادث

قندوز

رییس جمهور اشرف غنی ،امروز در واکنش به سقوط شهر قندوز در شمال کشور در یک نشست خبری در ارگ ریاست جمهوری شرکت کرد و گفت که قندوز تحت مدیریت دولت است.
شهر قندوز پس از حدود پانزده ساعت درگیری شام دیروز بدست طالبان سقوط کرد، آقای غنی می گوید که در حال حاضر عملیات آزاد سازی آغاز شده و شهر در حال تصفیه از وجود شورشیان است.
آقای غنی گفت که یک کندک اردوی ملی تازه نفس و همچنان از کماندوهای ویژه به ولایت قندوز رسیده اند.
او افزوود که طالبان از غیرنظامیان به عنوان سپر انسانی استفاده می کنند و همزمان گفته که دولت نمی خواهد عملیات تصفیوی باعث تلفات افراد ملکی شود.
به گفته رییس جمهوری، نیروهای امنیتی در مناطق مسکونی تیراندازی و حمله هوایی انجام داده نمی توانند اما تاکید که به مهاجمان تلفات سنگینی وارد شده است.
طالبان علاوه بر اینکه سلاح، مهمات و قطعات سنگین نیروهای افغان را از قندوز خارج کرده، ساعات پس از حمله هزاران نفر را از محبس این ولایت فراری دادند.
رحمت الله نبیل که در نشست خبری امروز حضور داشت گفت که ۷۰۰ زندانی از محبس قندوز فرار کردند، او می گوید که ۱۱۰ تن آنها اعضا گروه طالبان هستند.
در حدود کمتر از دو هفته، این دومین گروه اعضای طالبان است که به شکل دسته جمعی از زندان های افغانستان فرار می کنند.
دوشنبه ٢٣ سنبله، طالبان که با یونیفورم نظامی ملبس بودند به زندان غزنی حمله کرده و ۳۵۵ زندانی فرار کردند. وزارت داخله می گوید ۱۴۸ تن آنها اعضای طالبان و به جرم ارتکاب جرایم علیه امنیت داخلی و خارجی زندانی بودند.
معصوم استانکزی، سرپرست وزارت دفاع می گوید که در مورد سقوط شهر قندوز تحقیقات می شود او همزمان گفت کسانی ظاهرا مسوولین پایین رتبه دولت با طالبان همکاری کردند او هر گونه معامله در سطح بلند مقامات این ولایت را رد کرد.
آقای استانکزی می گوید که افراد دولتی در انجام وظیفه غفلت کردند اما او از این افراد نام نگرفت.
سرپرست وزارت دفاع تایید کرد که آنها (مقامات دولتی) از این حمله طالبان از قبل آگاهی داشتند، این در حالیست که پس از حمله طالبان به محبس غزنی، مقامات گفتند از این حمله آگاه بوده اند.
واکنش مقامات بلند پایه دولت در قبال قضیه قندوز درحالی مطرح می شود که انتقاد مردم علیه دولت به شکل کم سابقه ای افزایش یافته است.
آنها با نشر مطالبی در شبکه های اجتماعی مانند فیسبوک دولت وحدت ملی را به عدم مدیریت حکومتداری متهم کردنده و می گویند که مردم اعتماد خود را به دولت و دولتمردان از دست داده اند.
در همین حال گفته شده که عبالله عبدالله، رییس اجرایی سفر خود را به امریکا نیمه تمام می گذارد و به کشور باز می گردد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید