امروز مصادف با سه شنبه, 17 سرطان , 1399 , Tuesday, 7 July , 2020
کد مطلب : 7128 , ,
+
-

هراس داعش به بزرگی طالب؟

زمان انتشار : چهارشنبه, 1 مارس , 2017 , بخش : مقاله

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، درهای باز افغانستان به روی جنگجویان تندرو برای مقابله با شوروی سابق در سه دهه قبل باعث شد که افراط گری در افغانستان هم زمینه ظهور پیدا کند و هم ریشه دواند که از آن منفورترین گروه تروریستی یعنی طالبان برخواست که هم به حکومت رسیدند و هم به عنوان یک گروه مخالف تاکنون در کشور باقی مانده اند اما افغانستان در سال 2015 شاهد حضور گروهی تروریستی دیگر و افراطی تر از طالبان بود: شاخه ای با نام داعش خراسان که برای اولین بار خارج از مرزهای کشورهای عربی فعالیت می کرد.

هرچند از ابتدای این گروه تروریستی و بی رحم با دشمنی طالب و دیگر گروه های مخالف مسلح در افغانستان روبه رو شد اما با گذشت دو سال همچنان در افغانستان حضور دارد و با تاکتیکی جدید در پی نفوذ در کشور هستند و هرچند با وجود چهاردهه جنگ و خونریزی در افغانستان به مانند دیگر کشورهای منطقه وارد اختلاف های مذهبی نشد اما این گروه دو مذهب بزرگ سنی و شعیه را هدف قرار داده است.

حمله به تظاهرات مسالمت آمیز جنبش روشنایی که یکی از خونبارترین انتحاری های افغانستان بود، 80 کشته برجای گذاشت و پس از چند ماه دو مکان مذهبی هدف کشتار قرار گرفت که تمامی این رخدادها مردم شیعه مذهب را به خاک و خون کشاند.

بنا به گفته های مقام های افغانستان و امریکا، بیش از 70 درصد نیروهای داعش در شرق و شمال کشور از پاکستان هستند و مابقی نیروهای پشت کرده به طالبان و القاعده و برخی جنگجویان خاورمیانه اما پیشروی این گروه تندرو و بی رحم انگونکه که انتظار داشت در افغانستان صورت نگرفت و با تلفات بسیار در مقابله طالبان، حمله های نظامیان افغانستان و نظامیان ناتو نیمی از نیروهای خود را از دست داده است.

ولایت ننگرها به دلیل نزدیکی به قبایل همراه با داعش و همچنین وجود افرادی هم گرایش با این گروه حضور فعالتری نسبت به دیگر مناطق دارد و از این ولایت به سازماندهی نیروهای خود و حمله های عمدتا چریکی دست می زنند اما چالش بزرگ بر سر راه داعش تلفات بالا و کمبود نیرو می باشد.

برخی آمارها از وجود 1000 تا 5000 داعش می گوید اما فرمانده نیروهای امریکایی در افغانستان تعداد این نیروها را بین 1000 تا 1500 عنوان کرده است.
تلاش داعش برای جذب نیرو در مناطق مختلف هرچند به کندی صورت می گیرد اما جامعه هدف آنان که بیشتر کودکان و نوجوانان می باشد که به دلیل سن کم به سرعت مجذوب تبلیغات داعش شده و در نبردها حکم اولین قربانی ها را دارند.
اما آیا داعش می تواند به مانند عراق و سوریه در افغانستان نیز خطرناک باشد و حکومت را تهدید به سقوط کند؟

هرچند داعش و طالبان در مبنا اشتراکات بسیاری با هم دارند اما در اختلاف های بزرگی به سر می برند و اگر وضعیت افغانستان به مانند سه دهه قبل بود، شاید می توانستند همپیمانان خوبی شوند اما در اکنون افغانستان، طالبان که خود را بزرگترین و قدرتمندترین مخالف حکومت می دانند تاب تحمل رقیب را ندارد و از سوی دیگر هرچند افغانستان زمینه مناسبی برای افراط گرایی دارد اما به دلیل زدگی مردم از جنایات بی رحمانه و کشتارهای زیاد داعش در سوریه و عراق در مقابل حضور و تبلیغات این گروه در مناطق مختلف مقاومت کردند.

برخی از مناطق ولایت های ننگرهار و کنر در اختیار نیروهای داعش می باشد و خبرهای از حضور آنان در شمال و جنوب نیز وجود دارد اما مشکل امنیتی افغانستان نه داعش بلکه طالبانی است که در این سرزمین ریشه دوانده و بیش از 30 درصد کشور در کنترل و 70 درصد باقی مانده را مورد تهدید قرار می دهد.

اگر چه اعمال وحشیانه داعش در مناطق افغانستان همواره در میان خبرهای بد امنیتی، تکان دهنده بود اما از ابتدای ظهور، تهدیدی بزرگ برای افغانستان نبوده است اما این طالبان می باشد که نه به دلیل تعداد بالای نیرو و در اختیار داشتن تجهیزات بالا بلکه از آن جهت که از حمایت پاکستان و هماهنگی با مقام های درون حکومتی برخوردار هستند در کنار تلاش دولت برای مصالحه و گفتگو با آنان به خطر بزرگ ویرانی بدل شده اند.

اگر جنگ افغانستان به گفته فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان در بن بست قرار دارد اما واقعیت امر این است که کشور در بازی خطرناک قدرت های جهان و منطقه به دلیل رقابت بر سر دست یابی به منافع خود، در جنگی مدام به سر می برد.

بیش از آنکه طالب برای مردم و ثبات افغانستان پرخطر باشد و داعش هراس افکن، مقام های انحصارطلب و تک روی می باشد که با نام قانون به هر دشمنی مشورعیت می بخشد و به جای اراده برای نابودی مخالفان به فکر مصالحه هستند.

یک طرف بر مبنای نابودی و خون است بر افغانستان و دیگری در مشروعیت مردم و قانون به دنبال صلحی آغشته به جنایتکاران!

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید