امروز مصادف با چهارشنبه, 18 سرطان , 1399 , Wednesday, 8 July , 2020
کد مطلب : 7129 , ,
+
-

عربستان، از پاکستان برای تولید تروریزم حمایت می کند

زمان انتشار : چهارشنبه, 1 مارس , 2017 , بخش : یادداشت

بشیر احمدته ینج

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، نشست سازمان همکاری کشورهای اسلامی برای صلح افغانستان درعربستان سعودی، برگزار شد در این نشست نماینده هایی از پنجاه کشور حضور داشتند. در این نشست درباره راه حل برای بحران افغانستان بررسی می شود. آیا این نشست می تواند راهکاری برای صلح افغانستان بیابد؟
بشیر احمدته ینج، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «محور» گفت: هر صدایی که برای صلح، برای آرامش و مذاکره و مفاهمه میان مخالفین مسلح افغانستان و دولت افغانستان بلند می شود مردم افغانستان با یک امیدواری و با ذوق وعلاقه زیاد آن را تعقیب می کنند اما در پایان کار ما هیچ گاه نتایج ملموس و مثبتی را از این نشست ها در گذشته نداشتیم. ما نشست های مختلفی را در قطر شاهد بودیم، در دهه چندین بار نشست هایی برگزار شد، در عربستان نشست هایی صورت گرفت، در پاکستان نشست هایی با نظارت آمریکا و چین صورت گرفت، اما در کل همه آنها یک وقت کشی از طرف طالبان و حامیان طالبان است.

وی، معتقد است تا کنون اینگونه نشست ها نتیجه بخش نبوده و نتیجه نخواهد داد و افزود: راهکاری را که کشورهای نشست، برای آوردن صلح افغانستان پیشکش می کند هیچگاه نتیجه بخش نبوده است. چرا که این نشست ها بدون هیچ راهکار عملی باقی می ماند. مثلا عربستان خود، در داخل کشور خود به حمایت گروه های تندرو می پردازد، یک بخش از منابع عایداتی طالبان و نیروهای تندرو از کشورهای حوزه خلیج پرداخت می شود. بنابراین اگر ما صادقانه در مورد صلح افغانستان، حرف می زنیم یا علاقمند به این هستیم که مردم به عنوان شهروندان سایر کشورهای دنیا حق زیستن در صلح و مسالمت آمیز زیستن را داشته باشند، باید عمل ما با گفتارمان یکسان بوده باشد. به این معنا که منابعی که برای طالبان وجود دارد، باید قطع شود.

نماینده مجلس، معتقد است که عربستان در ادعای صلح صادق نیست و افزود: در حال حاضر عربستان با پاکستان که تولید کننده تروریزم است، روابط بسیار حسنه، روابط اقتصادی، سیاسی و دیپلماتیک دارد. در حالیکه عربستان جزو کشورهای است که در نشست ها علیه تروریزم حرف می زند. پس این موضوع عدم صداقت این کشور را در مبارزه با تروریزم نشان می دهد.

وی، ادامه داد: اگر عربستان و سایر کشورهای شامل این ایتلاف و کشورهای اسلامی که بر علیه تروریزم حرف می زنند و دولت افغانستان از آن حمایت هم می کند، اینها با اعمال فشارها و فراموش کردن حداقل یک مقدار منافع خودشان به منافع مردم افغانستان هم فکر کنند، اوضاع کشور ما هم بهتر می شود، اما متاسفانه تا بحال که اینطور نبوده است.

ته ینج، طریقه اعمال فشار عربستان را بر پاکستان چنین بیان داشت: عربستان به این شکل می تواند بر پاکستان فشار وارد کند، معادلات تجارتی عربستان با پاکستان در حد بسیار بالا است، عربستان سعودی از نقطه نظر فشار می تواند بر دولت پاکستان از این وسیله کار بگیرد، همچنین عربستان سالانه در حدود دو میلیارد دالر نفت به پاکستان می دهد. اگر عربستان صادقانه این پروسه صلح را پی می گیرد باید به عنوان یک کشور اسلامی به پاکستان هشدار دهد که از این کمک ها نباید برای تولید تروریزم استفاده کند. اما از حرف تا عمل فاصله بسیار است و تابحال که هیچ حرفی عملی نشده است.

وی، دولت افغانستان را دولتی ناتوان در مطالبه صلح دانسته و گفت: متاسفانه دولت افغانستان به دلیل ناتوانی که در مجامع بین المللی دارد به عنوان یک کشور جنگ زده، به عنوان یک کشور فقیر به عنوان یک کشوری که در دست دیگران است همیشه شنونده بوده ایم هر چیزی که همان اعضای کنفرانس یا کشورهای دایر کننده چنین کنفرانس ها یا نشست هایی بوده ما شنونده بودیم یا شنیدیم یا حرف های خود را گفتیم و خوش شدیم و با گفتن حرف های خود برگشتیم و هیچ نتیجه ای نتوانستیم بگیریم.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید