امروز مصادف با جمعه, 20 سرطان , 1399 , Friday, 10 July , 2020
کد مطلب : 7138 , ,
+
-

ضعف مدیریت؛ خلأ بزرگ امنیت افغانستان

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 2 مارس , 2017 , بخش : مقاله

امنیت

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، به گفته سخنگوی ماموریت حمایت قاطع اگر مدیران نظامی خوب داشته باشیم، نیروهای امنیتی افغاستان نسبت به تمامی نیروهای دیگر بهتر می‌رزمند.

جنرال چارلز کلیولند سخنگوی ماموریت حمایت قاطع طی اظهاراتی در یک نشست خبری با اذعان به اینکه علت خدمات نادرست امنیتی، ضعف در قومندانی است، گفت: رهبری خوب، کلید موفقیت نیروهای امنیتی و دفاعی افغانستان است.

 

سخنگوی نیروهای حمایت قاطع به رهبری امریکا گفت: ما دریافته‌ایم که وقتی خدمات امنیتی به صورت درست آن ارایه نمی‌شود، دلیل آن حضور قومندانان ضعیف نظامی است، این قومندانان از عساکر خود مواظبت نمی‌کنند و حتی از آنان سوء استفاده می‌کنند. اگر مدیران نظامی خوب داشته باشیم، نیروهای امنیتی افغاستان نسبت به تمامی نیروهای دیگر بهتر می‌رزمند.

 

 

وی افزود: رهبران دولت وحدت ملی در این اواخر تلاش کرده‌اند تا برخی قومندانان نظامی را به هدف ایجاد قومندانی بهتر جابه جا یا تغییر و تبدیل کنند. برخی از این قومندانان به دلیل اینکه عملکرد خوبی نداشته‌اند و برخی بدلیل دست داشتن در فساد جابه‌جا شده‌اند، شماری هم به مرکز عدلی و قضایی مبارزه با فساد اداری معرفی شده‌اند.

 

این جنرال امریکایی گفت: نیروهای امنیتی افغانستان برای این که بتوانند یک تخمین درست از نیازمندی‌هایشان داشته باشند، نیاز دارند که بدانند چه تعداد پرسونل نظامی دارند و به چه مقدار تجهیزات نیاز دارند.

 

به گفته وی، نیروهای امنیتی افغانستان پروسه تشخیص هویت تمامی نیروها و افسران نظامی را در پولیس و اردوی ملی آغاز کرده‌اند. از آغاز سال 2017 عیسوی تاکنون بیشتر از 20 هزار تن در این پروسه شناسایی شده‌اند.

 

کلیولند گفت: نیروهای افغان در حالی هویت‌یابی می‌شوند که سیگار از وجود عساکر خیالی در صفوف نیروهای امنیتی پرده برداشته است.

 

به گفته این جنرال امریکایی، تشخیص هویت عساکر، شفافیت در میان نیروهای امنیتی کشور را افزایش می‌دهد.

 

سخنگوی نیروهای حمایت قاطع، عبدالسلام را مسوول بخش عمده حملاتی دانست که از سوی طالبان در شمال افغانستان و خاصتاً کندز راه‌اندازی می‌شد و گفت: ملا عبدالسلام والی نام نهاد طالبان در حملات نیروهای امریکایی در کندز کشته شده است.

 

کلیولند افزود: مرگ عبدالسلام طالبان را به این نتیجه می‌رساند که هیچ راه حل نظامی برایشان وجود ندارد. این حادثه برخی طالبان را به این نتیجه می‌رساند که گام‌های مناسب برای پیوستن به روند صلح بردارند.

 

هشت صبح نوشت: این جنرال امریکایی از نیروهای ویژه امنیتی ستایش کرد و آنان را نیروی ویژه بی‌نظیر در منطقه دانست.

 

به گفته جنرال کلیولند، نیروهای امریکا و ناتو از آکتُبر سال گذشته تاکنون بیشتر از 9000 تانک هاموی، تجهیزات و مهمات کافی به نیروهای امنیتی افغان کمک کرده‌اند.

 

وی افزود: در همین حال نیروهای هوایی افغانستان در سال 2017 هشت فروند طیاره جنگی A 29 به دست خواهند آورد.

 

کلیولند گفت: این نیروها اکنون نیز 8 فروند طیاره A 29 دارند که تا پایان 2017 شمار این طیارات به 16 فروند خواهد رسید.

 

قومندان حمایت قاطع ادامه داد: آنان می‌خواهند که یک ظرفیت پایدار برای افغانستان ایجاد کنند تا افغانستان بتواند از خود در مقابل تهدید تروریزم دفاع و محافظت کند.

 

وی افزود: ما در صدد ایجاد ظرفیت پایدار نظامی در افغانستان هستیم. چیزی که بتواند افغانستان را از تهدید تروریزم محافظت کند.

 

کلیولند ضمن تقبیح حملات تروریستی کابل، گفت: هیچ نوع توجیهی برای چنین حملات وجود ندارد. چنین حملاتی نقش مأموریت حمایت قاطع را دارای اهمیت می‌سازد که همکاران افغان خود را آموزش دهند، حمایت و همکاری کنند تا در مقابل چنین حملاتی بتوانند از خود دفاع کنند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید