امروز مصادف با سه شنبه, 21 اسد , 1399 , Tuesday, 11 August , 2020
کد مطلب : 716 , ,
+
-

پیش شرط های نوین ملا صاحب برای مذاکرات صلح

زمان انتشار : چهارشنبه, 30 سپتامبر , 2015 , بخش : مقاله

ملا اختر

ملا اختر محمد منصور، فرمانده جدید طالبان ؛ در نخستین بیانیه ی خود به مناسبت عید اضحی، پیش شرط های نوینی برای مذاکرات مبهم صلح با حکومت درنظر گرفت…

 

درحالی رویکردهای پیشین واشنگتن و قدرت های هم پیمانش برای تفرقه اندازی و فتنه افروزی میان افغانستان و پاکستان بعنوان طعمه های بزرگ منطقه برملا شده است که همچنان برخی به دنبال حلقه مفقوده می گردند.

ملا اختر محمد منصور، فرمانده جدید طالبان که با کلی اما و اگر و شاید و باید و چانه زنی بیعت همه گروهک های مختلف طالبانی را برای خود گرفت؛ در نخستین بیانیه ی خود به مناسبت عید اضحی، پیش شرط های نوینی برای مذاکرات مبهم صلح با حکومت درنظر گرفت که بدین شرح است:

 

خروج نیروهای خارجی از افغانستان و لغو هرگونه معاهدات نظامی با کشورهای بیگانه. و اما ربط آن به مداخلات و اتهامات بی اساس پاکستان به افغانستان چیست؟ بر کسی پوشیده نیست که هرچه طالبان به هم پیمانی با دولت و صلح تمایل بیشتری نشان دهند روابط میان کابل و اسلام آباد تیره تر می شود.

 

در واقع پاکستانی که خود نادانسته و ناخواسته عامل تمویل و تعلیم و تحریک طالبان بوده است؛ این روزها از حملات غیر موجه مخالفان مسلح بر پیشاور، اسلام اباد و پنجاب رنج می برد اما دستور اکید برای مقابله با صلح احتمالی کابل و طالبان دارد!

پس دلیل کند شدن روند هم پیمانی و بهم پیوستگی کابل و اسلام آباد و طالبان چیست؟ مثلثی که بدون ضلع چهارم خود معیوب می نماید و با افتتاح دفتر سیاسی برای طالبان در قطر، با پادرمیانی ایران و عربستان و ترکیه به فرجام نرسید؛ پس غرب کنترل اوضاع را در دست دارد.

 

اینک و در همین راستا سناتوران افغانستانی خواستار پادرمیانی سازمان ملل متحد برای بهبود و ترمیم روابط افغانستان و پاکستان و کوتاه کردن دست این کشور دوست و همسایه و برادر شده اند درحالی که امریکا و متحدانش در حاشیه امن خود همچنان بر این آتش می دمند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید