امروز مصادف با پنج شنبه, 19 سرطان , 1399 , Thursday, 9 July , 2020
کد مطلب : 7171 , ,
+
-

وریماچ بدلی از نورستانی در کمیسیون جدید

زمان انتشار : شنبه, 4 مارس , 2017 , بخش : مقاله

 

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، انتخابات و مسایل پیرامون آن در افغانستان تبدیل به یکی از جنجال برانگیزترین خبر و بحث ها میان فعالان سیاسی و مردم بدل شده اما آنچه بیش از همه در این سرزمین ناآرام و سراسر تنش ها به چشم می آید، رد پایی معامله در هر حرکت حکومت است.

طی روزهای گذشته رییس جمهور، ریاست اجرایی و معاون دوم ریاست جمهوری، سرگرم گزینش رییس دارالانشای کمیسیون انتخابات بودند و جناب رییس جمهور سرانجام از میان 9 نامزد، امام محمد وریماچ را به این سمت انتخاب کرد.

این در حالی است که وریماچ درمیان سه نامزد در مرحله نخست به رییس جمهور پیشنهاد و بعدها نام شش تن دیگر نیز افزوده شد، وی برادر زاده یوسف نورستانی، رییس سابق کمیسیون انتخابات است که به عنوان رییس دفتر وی مشغول به کار بود.

یوسف نورستانی به عنوان رییس سابق این کمیسیون، متهم ردیف اول دست داشتن در تقلب های گسترده انتخابات ریاست جمهوری سال 1394 بود که مجبور به استعفا شد اما اشرف غنی با حامیانی چون وی توانست از دل بحران به راس قدرت برسد.

تیمی که در کمیسیون انتخابات با ایجاد اغتشاش، فضای کشور را در آستانه سقوط قرار دارد، پس از برکناری، در مقام مشاوران ریاست جمهوری وارد ارگ شده و گزیش وریماچ به عنوان رییس دارالانشای این کمیسیون که یکی از نزدیکان رییس متقلب سابق است و هم در کمیسیون گذشته حضور داشته و به طور قطع در تقلب نیز از تجربه بی بهره نمی باشد، همان جابجایی های ریاست جمهوری است: متقلب به جای متقلب.

رییس جمهور با تیمی از همراهان خود از ابتدای به قدرت رسیدن با تمام توان اقدام به تضعیف مخالفان قدرتمند خود کرد اما در مقابل تمامی مقام های همسو با اهداف خود را یا در سمت مشاور و یا پست های مهم دولتی قرار داد، نمونه های چون اعضای سابق کمیسیون و وزرای بی کفایت داخله و دفاع.

افغانستان در انتخابات گذشته تجربه تلخی دارد که قانون اساسی زیرپا گذاشته شد و نه بر اساس آرای مردم بلکه با تقلب و بحران حکومت وحدت ملی با توافقنامه سیاسی تشکیل شد و اگر چه اصلاحات انتخاباتی و توزیع شناسنامه های الکترونیک باید تاکنون به سرانجام می رسید تا انتخابات مجلس نمایندگان و شورای ولسوالی ها در نیمه اول سال آینده برگزار می شد اما با توجه به عملکرد نفوذ بالای حکومت در این کمیسیون باید شاهد تقلب های بیشتر و مدیریت آن توسط ریاست جمهوری بود.

زمانیکه دولتمردان این کشور با تقلب توانستند به قدرت برسند، هیچگاه خواهان شفافیت و خواست مردم نخواهند بود بلکه با استفاده از همان متقلبان باتجربه گذشته سعی در سازماندهی انتخابات آینده می کنند تا گام به گام به رویایی کشوری پشتونیزم و تک قومی نزدیک شوند.

اگر رییس سابق کمیسیون انتخابات که ننگی بر این کمیسیون و چهره بزرگ تقلب انتخابات گذشته بود، برکنار شد اما فردی دیگری چون وی که هم از لحاظ خانوادگی و هم وابستگی نزدیک به هم هستند به مدد کمک های اشرف غنی در مقام مهم این کمیسیون برقرار شد.

پیشبینی انتخابات آینده، با وجود انتخاب اعضای جدید از میان بی تجربگان و وابسته های جناحی و تباری در کنار شخصی چون وریماچ آلوده به تقلب و همراستا با سیاست ارگ، بسیار ساده می باشد: تقلب های بیشتر و مدیریت انتخابات به دست ارگ.

زمانیکه وابستگی در این کمیسیون جدید بی داد می کند و هیچ اصلاحی در روند انتخابات صورت نگرفته است، چرا بار دیگر مردم به پای صندوق های رای رفته و نامیدتر از گذشته شده و میلیاردهای دالر هزینه حیف و میل حکومت و فاسدان شود؟

زمانیکه مجلس نمایندگان، مطیع ریاست جمهوری است، چهره های با نفود قومیت ها جز پشتون یا خانه نشین شده اند و یا دیگر توان مقابله ندارند، مناطق مختلف در هماهنگی ارگ به مخالفان مسلح برای همیاری واگذار، کمیسیون جدید باب طبع اشرف غنی تشکیل شده و تیمی از متقلب ترینِ مشاوران را در اختیار دارد! در چنین امتیازهایی بهتر است دیگر نه وقت و توان مردم درگیر با فقر و ناامنی در کشمکش های انتخابات ضایع و نه ارگ مجبور به نمایش های مضحک هر روزه خود شود.

انتخابات آینده در عملکرد اکنون حکومت به بحرانی بزرگتر از گذشته دامن می زند و از دل آن مقام های از قبل تعیین شده به پست های مشخص زده خواهند رسید، پس همان بهتر که نه انتخاباتی صورت گیرد و نه بحرانی به وجود آید.

ارگ می تواند مجلس را دوام دار کند و اگر این حکومت به مقام دیگری داده شد، اشرف غنی به مانند نورستانی به دنبال جایگزینی به مانند امام محمد وریماچ باشد که در اطراف اشرف غنی به وفور یافت می شود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید