امروز مصادف با شنبه, 14 سرطان , 1399 , Saturday, 4 July , 2020
کد مطلب : 7219 , ,
+
-

بیانیه های سازمان ملل به نفع کشورهای بزرگ است

زمان انتشار : یکشنبه, 5 مارس , 2017 , بخش : یادداشت

امان الله پیمان

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، شورای امنیت سازمان ملل حمله های اخیر در شهر کابل را بزدلانه و فجیع می داند و آنهاراسخت نکوهش می کند. در یک خبرنامه شورای امنیت سازمان ملل متحد آمده است که اعضای این شورا یک بار دیگر نگرانی جدی شان رادرباره تهدیدهای برخواسته از طالبان و گروه های غیر مسوول ابراز می داردو گفته است که تمامی کشورها بر بنیاد وظیفه شان باید در برابر این تروریست ها و کشورهای حامی آنها اقدام کنند.
امان الله پیمان عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: سخن هایی از قبیل تقبیح و خبرنامه یا این چیزها را زیاد شنیدیم و سال ها است که مردم افغانستان در خون می تپند ولی با یک گزارش با یک قطعنامه یا با همین چیزهایی که بسیار پیش پا افتاده است این مسایل ختم می شود.

وی افزود: حتی ما حضور جامعه جهانی را در افغانستان به خاطر ختم تروریزم تجربه کردیم یعنی بخشی از دنیای بزرگ را، اما متاسفانه تا اکنون حتی طالبان خود قبول کردند که بسیاری از کارها را انجام داده اند اما تابحال دنیا و در راسش آمریکا قانع نشده اند که طالبان را به عنوان یک حلقه تروریست و یک حلقه تروریستی بشناسند. معلوم می شود بیشتر از اینکه این تقبیح ها به نفع ما باشد، به نفع همان مسایل سیاسی، مصلحت های خودشان، مصالح کشورهای خودشان و مصالح همان دیدگاه های دراز مدت خودشان است. به این دلیل نمی توانیم باور کنیم بایک قطعنامه ای که سازمان ملل صادر کرده تروریزم از بین رود.

پیمان، معتقد است، سیاست های کشورهای بزرگ هیچ به نفع ما نیست و گفت: متاسفانه ترامپ هم با ورودش به کاخ سفید به جای اینکه موضع خود را در مقابل تروریزم روشن کند، دشمنی خود را با کشورهای مسلمان اعلام کرد. پاکستانی ها هم خود، قربانی سیاست هایی از این قبیل هستند.

وی با بیان اینکه، مساله تروریزم، مساله ای پیچیده شده است، افزود: یکی از عوامل اساسی که افغانستان را روبه وخامت می برد و ما تا این حد قربانی ها دادیم، آقای کرزی بود و بازی های سیاسی که کرد و تا اکنون هم می کند که دیگران را بدنام بسازد و خودش را برایت بدهد. کرزی از آن چهره هایی است که افغانستان را دچار مشکل ساخت. هم از لحاظ اقتصادی، هم ار لحاظ نظامی هم از لحاظ امنیتی فرصت های خوبی داشت که می توانست کارهای خوبتری کند، اما افغانستان را به سمت بحران رهنمون کرد.

پیمان، در خصوص حمایت روس ها از طالبان گفت: حالا امیدوار هستم که آمریکایی ها در برابر طالبان و القاعده و تروریزم، به این دلیل که روس ها آنها را حمایت می کنند موضع نگیرند. بلکه موضعی واقعی در برابر کل تروریزم ها بگیرند. این موضوع را هم روس ها و هم آمریکایی ها باید درک کنند. اما متاسفانه هر کشوری که در افغانستان آمده است در فکر بازی های خودش است.

این نماینده مجلس، اعتقاد دارد، مشکلات کشور ما تنها از پاکستان نیست بلکه از سیاست های بزرگی است که پاکستان را هدایت می دهد و افزود: درست است که ما با پاکستان و با برخی کشورهای دیگر در منطقه مشکل داریم، اما ما باید موقعیت نظامی، سیاسی و موقعیت اقتصادی خود رادرک کنیم که متاسفانه در سطح رهبری افغانستان احساسات بیشتر دیده می شود و تعقل و تفکر و صداقت دیده نمی شود و هر کسی به فکر چور و چپاول است.

پیمان اظهار می دارد که سازمان ملل فقط بیانیه صادر می کند و اعتقادی به قربانی شدن ما توسط تروریزم ندارد و افزود: ما هر روز صدمه می بینیم و ما هر روز قربانی می دهیم، اما آنها زیاد به این معتقد نیستند که تروریزم از ما قربانی می گیرد اگر معتقد بودند باید کارهای می کردند که امروز این اوضاع تمام می شد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید