امروز مصادف با شنبه, 21 سرطان , 1399 , Saturday, 11 July , 2020
کد مطلب : 7228 , ,
+
-

تنش‌های بین کابل و اسلام آباد، بی پایان است!

زمان انتشار : دوشنبه, 6 مارس , 2017 , بخش : دسته‌بندی نشده

آمریکا در خاک ما فقط مهمان است، ارباب نباید باشد!

 

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، بگفته حامد کرزی، افغانستان هیچ زمانی خط دیورند را من‌حیث سرحد رسمی بین دو کشور به رسمیت نشناخته و در آینده هم نخواهد شناخت.

 

رییس‌جمهور پیشین کشورمان در توییتر خود نوشت: پاکستان اختیارات قانونی برای دیکته کردن شرایط در رابطه با خط دیورند را ندارد، در حالیکه ما خواستار توقف سرکوب و آزادی مناطق قبایلی از قانون فدرال پاکستان هستیم.

 

 

دولت پاکستان چند روز قبل پلانی را برای ادغام مناطق هفتگانه قبایلی به تأیید نخست‌وزیر پاکستان رساند که بر اساس آن تمام مناطق قبایلی در ایالت خیبرپختونخواه تا 5 سال آینده ادغام خواهد شد و اصلاحات گسترده‌ای در ادارات دولتی آن به وجود خواهد آمد.

 

مناطق قبایلی پاکستان (FATA) که شامل هفت منطقه با نام‌های کرم، وزیرستان شمالی، وزیرستان جنوبی، مهمن،  خیبر،  اورکزی، باجور و 6 منطقه سرحدی دیره اسماعیل خان، بنو، کوبات، لکی مروت، پیشاور و تانک هستند در سرحد افغانستان واقع شده‌اند.

 

با این وجود این قبایل همواره از برخورد دولت پاکستان شاکی بوده‌اند و با برخورداری از کمترین امکانات زنده گی تحت نظارت قانون سختگیرانه فدرال قرار دارند.

 

بسته ماندن گذرگاه‌های سرحدی با وجود تلاش‌های مقامت افغان و آغاز دوباره پلان جنجالی مدیریت سرحدی از سوی اردوی پاکستان در امتداد خط دیورند، سرکوب و بازداشت گسترده پناهجویان افغان، حملات راکتی به ولایات سرحدی کنر، ننگرهار و نورستان باعث تشدید هر چه بیشتر تنش‌های بی پایان بین دو کشور شده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید