امروز مصادف با پنج شنبه, 12 سرطان , 1399 , Thursday, 2 July , 2020
کد مطلب : 7292 , ,
+
-

افغانستان درمحاصرۀ یک مثلث خشن

زمان انتشار : جمعه, 10 مارس , 2017 , بخش : مقاله, یادداشت

حنیف اتمر

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، به گفته مشاورامنیت ملی، سه بعد خشونت (تندروی خشونت بار، اقتصاد جرمی و حمایت دولتی از تروریستان) کشور را به محل امن برای تروریستان بین‌المللی مبدل ساخته است.

محمد حنیف اتمر با بیان اینکه داعش شکل گیری و جهش تحریک طالبان پاکستان و نهضت اسلامی ازبکستان یک پدیده نو است، خاطرنشان کرد: مردم همان مردم‌اند ولی نامگذاری‌های جدید صورت گرفته است، آن‌ها شاید در ننگرهار با هم بجنگند ولی علیه حکومت اشرف غنی در شمالشرق افغانستان با هم همکاری دارند.

 

آقای اتمر در مصاحبه اختصاصی با روزنامه تایمز آف اندیا که در مورد مشکلات موجود در افغانستان صحبت می‌کرد، اضافه کرد: جلسه چند هفته بعد با روسیه، هند، ایالات متحده و دیگر بازیگران حاوی استراتیژی‌های جهانی و منطقوی برای برخورد با بی‌ثباتی روز افزون در افغانستان خواهد بود.

 

اتمر در پاسخ به این سوال که با در نظر داشت اینکه هند به افغانستان چهار چرخبال جنگی داده است، چه چیز دیگر در لست تقاضاهای حکومت افغانستان قرار دارد گفت، مهمترین هدف، تقویت نیروهای امنیتی افغانستان است، ما میل و توان برای مبارزه را ثابت ساخته ایم، دشمنی را که با آن مواجه هستیم سه برابر بزرگتر از دشمنی است که در سال ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۴ علیه آن می‌جنگیدیم.

 

اتمر گفت، در آن زمان ما از حمایت ۱۵۰ هزار نیروی بین‌المللی نیز برخوردار بودیم، شمار آن‌ها حال خیلی کم است، آن‌ها به وسایل و منابع نیاز دارند و ما برای این کار از هند که مهمترین شریک استراتیژیک ماست و از ایالات متحده و ناتو دعوت همکاری می‌کنیم، ولی جزئیات آنرا از بحث‌های عمومی دور نگه میدارم.

 

آقای اتمر گفت، وضعیت امنیتی در سال ۲۰۱۷ خیلی بدتر از آنچه است که در سال‌های ۲۰۰۹ تا ۲۰۱۰ بود.

 

مسئله به گفته وی حال در مورد به اصطلاح گرگ‌های تنها و یا یک گروۀ منزوی شده تروریستی نیست، حال مسئله فعالیت یک مثلث خشن است که تندروی خشونت بار، اقتصاد جرمی و حمایت دولتی از تررویستان می‌باشد.

 

به گفته مشاور امنیت ملی کشورمان، این سه بعد خشونت با هم یکجا می‌خواهند حکومت افغانستان را به چالش کشیده، و کشور را به محل امن برای تروریستان بین‌المللی مبدل ساخته، اقتصاد جرمی مخصوصاً مواد مخدر و استفاده از عایدات آن برای تمویل تروریزم را وسعت بخشند.

اتمر افزود، طالبان حمایت شده از سوی پاکستان حال خود به گروه‌های مانند لشکر طیبه و جیش محمد که هند را تهدید می‌کنند و به جنبش ترکستان شرقی که چین را تهدید می‌کند، پناه داده‌اند.

 

آقای اتمر افزود، به همین سبب پروژه مصالحه ای که حال روسیه و چین در مورد آن صحبت می‌کنند، نمی‌تواند به شکلی صورت گیرد که مسکو و بیجنگ خواهان آن اند، یعنی استفادۀ طالبان علیه داعش.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید