- ندای افغانستان - http://www.nedayeafghanistan.com -

سارقِ جهانی رسوا شد!

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، طبق اسناد ویکی لیکس، فعالیت های جاسوسی سیا در سطح جهان افشا شد.

 

روزنامه نیویارک تایمز نوشت که اسناد نشر شده در ویکی لیکس نشان می دهد که سیا ویروس هایی برای آسیب رساندن به دستگاههای کمپیوتر که با سیستم عامل ویندوز، اندروید، ای او اس، و لینوکس کارمی کنند، دراختیار دارد.

 

این سازمان همچنین با استفاده از نرم افزارهای جاسوسی قادر به کنترول و اطلاع از محتویات واتس آپ، سیگنال، تلگرام و غیره است.

 

نیویارک تایمز تاکید کرد که اسناد نشر شده ویکی لیکس نشانگر رسوایی کلان حکومت امریکا در جاسوسی از ملیاردها انسان در سراسر جهان از طریق دستگاههایی است که به صورت روزمره از آن درخانه هایشان استفاده می کنند. به این ترتیب فاش شد که سازمان جاسوسی مرکزی امریکا قادر به نفوذ و هک دستگاههای تلویزیون و تلیفون های هوشمند که به انترنت متصل می شوند و حتی پروگرام های ضد ویروس است. این قابلیت شامل ضبط صدا، عکس، مکاتبات و ارتباطات کاربران حتی زمانی است که در تماس هایشان از کد و رمز استفاده می کنند است.

 

ویکی لیکس افشا کرد که سازمان سیا توانسته است با نفوذ در تلویزیون‌های هوشمند سامسونگ، به داخل خانه‌های مردم راه یابد و آنها را تحت کنترول بگیرد. نام برنامه‌ای که آنها توانسته‌اند با آن به تلویزیون سامسونگ رسوخ کنند، فرشته گریان نام دارد. سیا به کمک این ابزار در حالت خاموش نیز مکالمات را شنیده و ضبط می‌کند.

 

سیا با بهره گیری از پروگرام های هک خود قادراست تلویزیون های هوشمند را در محل نگهداری آن حتی زمانی که کاربران تصور می کنند خاموش است راه اندازی و از آنها برای ضبط تصویر و صدا از اطراف بهره برداری کند.

 

درهمین حال بنیانگذار ویکی لیکس گفت که با شرکت های فناوری برای مقابله آنها با ابزار های هک سازمان سیا همکاری خواهد کرد.

 

آژانس خبررسانی ای پی تی ان راپور کرد جولیان آسانژ افزود: سایت ویکی لیکس با شرکت های فعال در زمینه فناوری برای کمک به آنها در جهت دفاع از خود در برابر ابزار های هک آژانس اطلاعات مرکزی امریکا، سیا، همکاری خواهد کرد.

 

بنیانگذار ویکی لیکس در یک کنفرانس مطبوعاتی انترنتی با اذعان به اینکه برخی از شرکت ها خواستار دریافت جزئیات بیشتر در مورد ابزار جاسوسی سایبری سیا هستند، افزود: ما تصمیم گرفته ایم با این شرکت ها همکاری کنیم و به آنها اجازه دهیم به برخی از جزئیات تخنیکی کار ما دسترسی داشته باشند تا بتوانند مشکلات خود را حل و در برابر فشارها دوام بیاورند.

 

وی افزود: در آینده اطلاعات کاملی در باره ابزار های هک در اختیار عموم مردم قرار خواهد داد.

 

سازمان سیا تا کنون از اظهار نظر مستقیم درباره سخنان آسانژ خودداری کرده است، اما در بیانیه اخیر خود اعلام کرد آنچه که ویکی لیکس نشر کرده با تجهیز دشمنان به ابزارها و اطلاعات لازم به ما آسیب رسانده است.

 

آسانژ در آغاز کنفرانس مطبوعاتی خود با اشاره به از دست رفتن کنترول زرادخانه جاسوسی سایبری سیا، اعلام کرد که تمام داده های این سازمان در یک مکان نگه داشته می شوند.