امروز مصادف با پنج شنبه, 12 سرطان , 1399 , Thursday, 2 July , 2020
کد مطلب : 7341 , ,
+
-

باتور، میراث دار پدر و جانشین جنرال!

زمان انتشار : یکشنبه, 12 مارس , 2017 , بخش : مقاله

باتور دوستم

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، نسل جدید سیاستمدارن افغانستان که آسیب های جبران ناپذیر عملکرد رهبران گذشته را با تمام وجود تجربه کرده اند می توانند جانشینان بهتر و مناسب تری چه از لحاظ سیاسی و چه از جانب اعتدال برای کهنه کاران سیاست باشند.

جنرال دوستم اولین مقام بلندپایه حکومتی بود که خبر از تهدید جدید داعش در شمال افغانستان را رسانه ای کرد، منطقه ای همواره امن و مقر فرماندهی این سیاستمدار کهنه کار افغانستان اما وجود دوستم در شمال مانع بزرگ بر سر راه تروریسم بود، پس یا باید حذف می شد و یا چنان تضعیف که دیگر نه سدی بر سر راه حکومت اشرف غنی باشد و نه پروژه شمال!

پس از ماه ها جنجال و حاشیه بر سر معاون اول ریاست جمهوری از تهدید گرفته تا اتهام ، حکومت پی برد که به مانند دیگر مقام ها این جنرال به سادگی کنارگذاشته نمی شود و بن بست تنها تعریفی است برای تلاش حکومت و مقاومت دوستم.

برخی خبرهای حاکی از تلاش حنیف اتمر و استانکزی دارد که با تحریک برخی از مقام ها و چهره های سرشناس قوم ازبک در تلاش برای برکناری جنرال دوستم از ریاست حزب جنبش هستند و و از سوی دیگر حکومت غیرمستقیم و با وساطت محقق، معاون دوم ریاست اجرایی به وی پیشنهاد کناره گیری داده است.

فشارهای همه جانبه حکومت دلیلی شد بر فیصله شورای مرکزی و کمیته سیاسی حزب جنبش که با وجود ابراز مخالفت شماری از اعضای این شورا و تا زمان تشکیل کنگره، باتور دوستم پسر جنرال دوستم به عنوان سرپرست این حزب تعیین شود.

هرچند که جنرال دوستم نزدیک به چهاردهه درصحنه سیاسی افغانستان حضور فعال داشته و می توان گفت که بیشتر یک نظامی محلی قومی با محبوبیت بالای مردمی می باشد اما بیش از آنکه یک سیاستمدار دوراندیش حکومتی باشد، رهبر میدان های جنگ است اما نسل نو این حزب به رهبری باتور دوستم، نسل جدید تحصیل کرده در ترکیه هم در حوزه نظامی و هم در سیاست می باشد که قواعد بازی را به خوبی یادگرفته و از عملکرد نرم تری نسبت به پدر خود برخورد است.

باتور دوستم به عنوان پسر جنرال بزرگ با وجود سن کم در سیاست از مدیریت خوبی در مناسبات شمال برخوردار بوده و تاکنون محبوبیت قابل قبولی را در میان این حزب و قوم ازبک به دست آورده است که بهترین گزینه برای جانشینی روزهای بد جنرال دوستم خواهد بود.

تلاش های اشرف غنی برای برکناری جنرال دوستم که مهره اصلی به قدرت رسیدن وی به ریاست جمهوری بود به جایی رسیده است که از هر گزینه و فرصتی برای انزوای معاون اول خود استفاده می کند و شاید جانشینی پسر جنرال دوستم تا حدودی تنش های میان حکومت و معاون اول را کاهش دهد.

با وجود تیمی از دسیسه چینان کهنه کار ارگ که حنیف اتمر و استانکزی هسته اصلی آن را تشکیل داده و به دست اشرف غنی اداره می شود، مقاومت جنرال دوستم تاکنون نشان از قدرت سیاسی و قومیتی وی دارد اما با وجود تمامی اتهام ها و فشارها بهترین گزینه برای کاهش تنش عملکرد درست جنرال دوستم برای جایگزین کردن باتور دوستم به عنوان سرپرست حزب جنبش و سفر به ترکیه می باشد.

عملکرد تند معاون اول ریاست جمهوری از محدودیت اختیارات گرفته تا قوم گرایی ارگ در کنار افشاگری جنگ شمال که آشکارا تیم اشرف غنی را متهم به برنامه ریزی ترور و دست داشتن با طالبان می کند، هرچند برگرفته از واقعیت است اما می توانست با درایت و سیاست بهتر بیان شود تا به اتهامی ایشچی نینجامد که چنین وجهه اجتماعی بلندپایترین مقام پس از ریاست جمهوری را متزلزل و در آستانه برکناری قرار دهد.

اکنون که باتور دوستم به عنوان یک فرد تحصیلکرده و عملکردی مثبت به عنوان سرپرست حزب جنبش تعیین شده است، می تواند گزینه مناسبی برای جنرال دوستم در زمان برکناری از معاونت اول ریاست جمهوری باشد تا همچنان که این مقام در زیر سایه قدرت وی قرار داد، فردی قابل اعتماد جایگزین شود.

جنرال دوستم در روزگاری که اتهامات سنگین می تواند به سقوط کامل وی بیانجامد باید در پی تصمیمی منطقی برای به دست گرفتن دوباره رهبری جامعه ترک تباران افغانستان باشد زیرا در خلا رهبری، چهره های سرشناس این قوم در فشارهای دولت احتمال گرایش به حزب اسلامی را خواهند داشت زیرا از دیرباز ترکیه، قدرتمندترین کشور حامی جنرال دوستم با گلبدین حکمتیار در دوران جنگ های داخلی، روابط نزدیک نیز داشته است.

به طور قطع حکومت خواهان برکناری جنرال دوستم از قدرت می باشد و از سوی دیگر با برکناری وی، فرد جایگزین باید مورد تایید معاون اول ریاست جمهوری نیز باشد تا هم این مقام برای قوم ازبک باقی بماند و هم فردی قابل اعتماد باشد و چه کسی چنین امتیازهای را دارد؟

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید