امروز مصادف با چهارشنبه, 18 سرطان , 1399 , Wednesday, 8 July , 2020
کد مطلب : 7419 , ,
+
-

رویکرد ترمپ با اوباما درافغانستان متفاوت است!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 14 مارس , 2017 , بخش : مقاله

ترمب اوباما

به گزارش ندای افغانستان به نقل از آریانانیوز، تفاوت رویکردهای ترمپ و اوباما در این است که اوباما به دنبال عدم شکست در افغانستان بود در حالیکه ترمپ به دنبال پیروزی درافغانستان است.

به نقل ازاندیپندنت ژورنال رویو، حمدالله محب سفیرافغانستان در واشنگتن درمراسم بزرگداشت قربانیان جنگ افغانستان اعلام کرد که دولت اوباما در رابطه با افغانستان رویکردی بسیارمحتاطانه و دیپلوماتیک محض را درپیش گرفته بود درحالی که رویکرد ترمپ کاملا متفاوت بوده است.

 

سفیرافغانستان در واشنگتن خاطرنشان کرد که که ترمپ یک تماس در دوران پیروزی در انتخابات و تماس بعدی را زمانی که رییس جمهور امریکا شد با اشرف غنی بر قرار کرد.

 

حمدالله محب گفت: ما از تماس طولانی و پرسش‌هایی که ترمپ در تماس‌های خود مطرح کرد غافلگیر شدیم.

 

وی اظهارداشت: ترمپ در تماس نخست خود با اشرف غنی پرسید که چگونه می‌توانیم در جنگ مبارزه با تروریزم پیروز شویم، افغانستان به چه چیزی نیاز دارد تا از نظر اقتصادی خودکفا شود و چگونه می‌تواند تجارت و استخراج معادن در افغانستان را رونق بخشید.

 

محب ادامه داد که ترمپ به پاسخ‌های سوالاتی که مطرح کرده بود با دقت گوش داد، کاری که اوباما هیچ زمانی در رابطه با افغانستان انجام نداده بود.

 

به گفته وی، دولت اوباما آکادمیک‌ترین دولتی بوده است که تا کنون افغانستان تجربه کرده در حالی که دولت ترمپ بسیار هوشمندانه تر است.

 

سفیر افغانستان در واشنگتن تصریح کرد که ترمپ بیشتر در پرسش‌های خود در رابطه با افغانستان مطرح کرد که افغانستان به چه چیزی نیاز دارد تا برنده شود، برخلاف دولت اوباما که فقط برای عدم شکست تلاش می‌کرد، رییس جمهور جدید امریکا به دنبال پیروزی در افغانستان است.

 

دولت اوباما در رابطه با افغانستان دچار تردید بود چیزی که مخالفان مسلح دولت به آن پی برده بودند و پس از اعلام تاریخ خروج نیروهای خارجی از سوی دولت اوباما مخالفان مسلح دولت افغانستان با استفاده از مهلت اعلام شده خود را برای رویاروی با کابل پس از خروج نیروهای خارجی آماده کردند.

 

وی با انتقاد از رویکرد دولت اوباما گفت که هر زمان دولت کابل برای برطرف کردن زورمندان و جنگسالاری اقدام کرد با مخالفت جان ‌کری وزیرخارجه دولت اوباما مواجه می‌شد.

 

سفیر افغانستان تصریح کرد که دولت اوباما در افغانستان خاصتاً جان کری بسیار محتاطانه عمل می‌کرد.

 

این اظهارات در حالی در واشنگتن مطرح می‌شود که حامد کرزی نیز با انتقاد از اوباما گفته بود که محور اصلی سیاست اوباما پاکستان بوده نه افغانستان زیرا تکیه وی بر مصالحه با اسلام‌آباد، باعث شد تا ناامنی‌ها در افغانستان گسترش یابد.

 

در حالیکه مقام‌های کشورمان امیدوارند که دولت ترمپ کابل را درمواجه با اسلام‌آباد حمایت کند اما ترمپ هنوز موضع خود در قبال افغانستان را با صراحت اعلام نکرده است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید