امروز مصادف با شنبه, 29 سنبله , 1399 , Saturday, 19 September , 2020
کد مطلب : 744 , ,
+
-

مرگ سیاسی نظامی طالبان در قندوز

زمان انتشار : یکشنبه, 4 اکتبر , 2015 , بخش : مقاله

طالبان

مخالفت های سیاسی ورقابت های محلی در قندوز دست بدست هم دادند و سبب شدند تا دولت افغانستان بزرگترین شکست در یک دهه گذشته را تجربه نماید و به همین ترتیب طالبان نیزبرای مدت کوتاه شیرینی پیروزی خودرا جشن بگیرند.

قرار نیست در این نوشته کوتاه چرایی سقوط قندوز را به تصویر بکشم ولی آنچه که مایه تاسف شهروندان است، حرف وحدیث های واضح ازارتکاب جرایم غیرانسانی و اسلامی طالبان و گروهای مسلح غیر مسوول در قندوز، رقابت های میان گروهی و مخالفت های سیاسی در این کلان شهر است که که وجدان های خفته را بیدار ساخت و حس نفرت و بدبینی نسبت به طالبان را در بین مردم به شدت افزایش داد.

اگر تا دیروز بودند، کسانی که خواسته و یا ناخواسته تریبونی برای گروهای مسلح تفنگدارشده بودند، امروز با آشکار شدن وسعت جنایت ضد بشری در چند روز گذشته جرات ظاهر شدن در انظار را ندارند.

طالبان فکر می کردند که با سقوط شهر قندوز می توانند توانمندی و قدرت نظامی گروه خود را به رخ مردم و سیاست مداران بکشند و در گفتگوهای آینده صلح امتیازگیری نمایند.

در این شکی نیست که رهبران طالبان درچند روز گذشته خواب و خیال های خوشی را در سر می پروراندند و فکر می کردند سقوط قندوز برای شان پیشرفت است. گفته هایی وجود دارد که گمانه زنی ها در بین سران این گروه بخاطر تصاحب وزارت ها و تصدی ولایت ها افزایش یافته بود ولی ارتکاب اعمال مخالف ارزش های اسلامی ازقتل و کشتار گرفته تا تجاوز و بی عفتی به زنان، جایگاه این گروه را در بین افکار عامه به صفر رساند.

فجایعی که تفنگ داران این گروه در قندوز مرتکب شدند، آوازه بدنامی طالبان را از مرزها فراتر برد و حتی بار دیگر جهانی ساخت. سازمان های جهانی بخصوص عفو بین الملل و نهادهای حقوق بشری جهانی یکصدا تصاویر مدهش حضورکوتاه مدت طالبان و اعمال ضد بشری آنانرا رابه جهان مخابره نمود و بدین ترتیب مرگ سیاسی این گروه را بار دگر رقم زد.

اگر از مهمترین پیامدهای سقوط قندوز را افزایش حس نفرت و بدبینی شهروندان نسبت به این گروه متهجر بدانیم باید اعتراف کنیم که بازپس گیری سریع و آزاد سازی مجدد این شهر استراتژیک نیز، توانمندی و شجاعت نیروهای مسلح کشور را به نمایش گذاشت.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید