امروز مصادف با شنبه, 14 سرطان , 1399 , Saturday, 4 July , 2020
کد مطلب : 7449 , ,
+
-

تبدیلی های امنیتی که به ناامنی می رسد

زمان انتشار : چهارشنبه, 15 مارس , 2017 , بخش : مقاله

امنیتی

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، بحران تمامی افغانستان را در برگرفته و مناطقی که در گذشته از امنیت برخوردار بوده است اکنون منبع جنگ و هراس شده اند، طی ماه ها و روزهای اخیر شاهد نارضایتی ها در ولایت های مختلف کشور بودیم که مردم با تظاهرات، خواهان برقراری امنیت بودند اما سخن اصلی بر سر ضعف رهبری می باشد که ولسوالی و ولایت ها را یکی پس از دیگری در غارت طالبان رها می شوند.

پس از دو حمله انتحاری به مراکز پولیس کابل و همچنین افزایش ناامنی ها در فراه، بغلان، لغمان، ننگرهار و همچنین خبر کنترل طالبان بر بخش های زیادی از قندوز، نشان از آن دارد که هماهنگی که با طالبان از سوی مقام های این مناطق صورت می گیرد، دلیل سقوط ها است.

حکومت در مقابل اعتراض مردم ملکی با بی اعتنایی برخورد می کند که موجب آشوب و اختشاش در اینگونه مناطق می شود که نمونه بارز این روزها ولایت فراه می باشد، این ولایت استراتژیک و کلیدی در سال جاری، سخت ترین روزهای خود را در یک دهه اخیر پشت سر گذاشت و طالبان حتی تا دروازه های شهر پیش آمدند که مردم بارها طی تجمع هایی از رییس جمهور خواهان برکناری محمد آسف ننگ، والی این ولایت شدند.

از سوی دیگر برخی از باشندگان ولایت بغلان، موجودیت رهبری نامناسب را دلیل بی ثباتی در این ولایت دانسته و مدعی هستند که با والی شدن عبدالجبار نعیمی، ناامنی ها از 20 درصد به 80 درصد افزایش داشته و از حکومت خواهان برکناری وی شدند.

ولایت های ننگرهای و کنر نیز تبدیل به مرکز داعش شده و این گروه تروریستی به دلیل همخوانی با برخی قبایل سرمرزی پاکستانی، حمله های خود را از آنجا سازماندهی می کنند.

سقوط ولسوالی های تاله و برفک به مانند ولایت قندوز در حالی صورت گرفت که از امکانات دولتی گرفته تا تجهیزات بدون نیرو به این مناطق از سوی حکومت جابه جا و سپس به طالبان واگذار شد و پس از غارت این مناطق با راه اندازی عملیاتی خبر از بازپس گیری دوباره، نشر کردند.

گفتنی است که دیگر مناطق کشور نیز یا در ناامنی به سر می برد و یا در کنترل نیم بند حکومت و تهدید طالبان است اما حکومت با وجود جنگ گسترده ای که در کشور وجود دارد همچنان بر طبل دفاع از کشور می کوبد و در پشت پرده دست به معامله های می زند با دشمنان! اشرف غنی در مراسم افتتاح سال کاری مجلس، نه طالبان بلکه تنها گروهی از آنان را دشمن خواند در حالی که این گروه تروریستی با تغذیه از پاکستان تنها بر مبنای نابودی و کشتار بنا شده است.

پس از واکنش های شدید مردمی از ناامنی های کابل و جنگ در ولایت های مختلف، وزارت داخله خبر داد که قوماندانان امنیه پنج ولایت به شمول کابل تبدیل شده اند که بر اساس این خبر، حسن شاه فروغ به عنوان قوماندان امنیه کابل، عبدالرحمان رحیمی قوماندان امنیه پیشین کابل به عنوان قوماندان امنیه ولایت ننگرهار، توریالی عبدیانی برای قوماندان امنیه پکتیا، غلام محی الدین به عنوان قوماندان امنیه نورستان و اکرام الدین سریع نیز برای قوماندان امنیه ولایت بغلان تعیین شده است.

همچنی، سید گل آغا روحانی قوماندان امنیه پیشین ولایت ننگرهار در سمت قوماندان پولیس سرحدی میدان هوایی بین المللی کابل، محمدسالم الماس رییس تحقیقات جنایی کابل و وحید حمیدی به عنوان رییس مبارزه با فساد اداری مقرر شده است.

اما نکته قابل توجه در تغییرات، جابه جایی های مقام های امنیتی است که به دلیل ضعف برکنار و در مقامی مشابه در ولایتی دیگر برقرار شده اند اما زمانی که یک مقام چنان ضعیف عمل می کند که طی چند ساعت چند حمله انتحاری آنهم در پایتخت رخ می دهد و پس از اعتراض های بسیار برکنار می شود چرا باید در همان مقام برای ولایتی دیگر منصوب شود؟

سقوط مناطق و ناامنی های ولایت های افغانستان طی دو سال گذشته نشان داده است که بالاترین مقام های آنها، در هماهنگی با طالبان و گروه های تروریستی بودند زیرا طالبان با تعداد کم نیرو و پراکنده بودن حمله ها، هیچ گاه توان نبرد همزمان در چندین منطقه در کشور را ندارد.

سقوط ولسوالی های تاله و برفک نمونه از همین معامله ها بوده که در غیاب والی و قوماندن امنیه به تصرف نیروهای طالبانی می رسد که در مقابل نیروهای امنتیی بسیار کم تعداد بودند.

تبدیل و تغییر در قومندان های امنیه ولایت ها تنها فریبی برای مردم از سوی حکومت است تا نارضایتی مردم را کاهش دهد اما با جنگی که تمامی مناطق کشور را در بر گرفته این سیاست تا چه زمان کارآمد می باشد؟

به مانند جابجایی های اشرف غنی در حکومت و برقرار کردن مقام های بی کفایتی در وزارت های داخله و دفاع دلیل شکست های جنگ و تلفات بالای نیروهای امنیتی کشور است که اکنون در نهادهای امنیتی ولایت ها رخ داد و نشان می دهد، حکومت خواهان پایانی برای جنگ نیست و از دل ناامنی هاست که به اهداف خود می رسد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید