امروز مصادف با سه شنبه, 24 سرطان , 1399 , Tuesday, 14 July , 2020
کد مطلب : 7482 , ,
+
-

کذب گویی هایِ ناتمام غنی!

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 16 مارس , 2017 , بخش : مقاله

اشرف غنی

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، حکومتی که با تفرقه بر قدرت تکیه زده و با اعمال نفوذ و زور توانست، مخالفان را تضعیف کند و بر نهادهای مهم سلطه داشته باشد بارها و بارها دم از استقلالی می زند که تنها دروغی است در برابر دوربین رسانه ها و دیدگان مردم.

رییس جمهور در پایان سمینار قضایی دادگاه عالی با بیان اینکه فرهنگ حاکمیت قانون ضعیف است، گفت: زمانی این فرهنگ تقویت می شود که رییس دادگاه عالی به رییس جمهور بگوید که این کار غیرقانونی است و همچنین خود را مبرا از دخالت در قوه قضایی دانست و تاکید کرد که به هیچ کس، اجازه مداخله در امور قضا را نمی دهد.

این در حالی است که گزینش قاضی القضات و اعضای شورای عالی دادگاه عالی توسط اشرف غنی صورت می گیرد و طی دو سال اندی که در راس قدرت حضور داشته که بر جابه جایی ها در بلندپایه ترین مقام ها گرفته تا ادارات کوچک را کنترل می کند.

در کنار اعمال نفوذ حکومت در دادگاه عالی، بزرگترین چالش این نهاد قضایی، فساد گسترده ای می باشد که تنها در سال جاری سه میلیاد دالرشوه از سوی مردم به مراکز قضایی داده شده است.
با توجه به عملکرد سلطه جویانه حکومت اگر مقامی مخالف خواست آن حرکت کند یا ترور می شود یا برکنار و بر همین اساس فردی چون دادستان عالی همگام با حکومت و بر اساس منافع ارگ گام بر می دارد و هیچ مقامی بلندپایه فاسد حکومتی تاکنون در هیچ دادگاهی احضار نشده است و تنها متهمانی با پروندهای کوچک محکوم شده اند.

اشرف غنی هر مقام و نهادی را که به تعیبر خود مستقل می خواند کاملا وابسته و تحت نفوذ ارگ می باشد به مانند قوه قضاییه، پولیس، کمیسیون انتخابات، حقوق بشر و …

حال اگر نهادهای قضایی و امنیتی مستقل عمل می کردند و جنگ تنها از سوی مخالفان مسلح بود اکنون فردی چون وی می توانست در قدرت باقی بماند؟ زمانی که شفافیت فرصتی به حضور هیچ معامله گری و فاسد پیشه ای در حکومت نمی دهد.

تنها نگاهی به عملکرد دادستان عالی و وزیر دفاعی که توسط رییس جمهور تعیین شده است می توان نتیجه گرفت که افرادی در پست های مهم برقرار می شود که یا توانی در مقابل خواست حکومت ندارند و یا ضعیف و بی صلاحیت هستند.

جنگ و ناامنی، بهترین فرصت را به حکومتی داد که هم از سوی فساد تغذیه می شود و هم قدرت را در انحصار یک قوم قرار دهد و در این میان هماهنگی با طالبان، جنگ را روز به روز گسترده تر می کند و با بزرگ جلوه دادن خطر داعش، مردم را در هراس همیشی فرو می برد و نیز به امتیازهای بیشتر از سوی حامیان می رسد.

کشوری که به دست اشرف غنی و عبدالله اداره شده و می شود، هیچ دستاوردی نداشته و بیش از گذشته بر مشکلات و بحران های افغانستان افزود و با سو استفاده از قدرت روز به روز بر منافع خود پافشاری کردند و چشم بر کشتار و آوارگی مردم بستند و حال در هر سخنرانی چنین سخنانی کذبی در پی فریب که هستند، مردمی که هر روز با انتحاری، قتل عام و فقر شاهد ضعف و معامله می باشند؟

فقری که دو سوم جمعیت کشور را در برگرفته و میدان جنگی که به هر منطقه و ولایتی یورش می برد از سوی قدرتی است که به در پی منافع خود یک ملت را قربانی می کنند و زیرا بقای چنین حکومتی در دل بحران و فساد است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید