امروز مصادف با جمعه, 20 سرطان , 1399 , Friday, 10 July , 2020
کد مطلب : 7490 , ,
+
-

از پاکستان متحد تا افغانستان قربانی!

زمان انتشار : شنبه, 18 مارس , 2017 , بخش : مقاله

 

به گزارش ندای افغانستان به نقل از افغان پیپر، امریکا به عنوان حامی افغانستان و متحد پاکستان، نقشی چندگانه در منطقه ایفا می کند و هرچند مخالفان مسلح دلیل تدوام جنگ را حضور نیروهای امریکایی و خارجی در افغانستان عنوان می کنند اما آنچه با نام مبارزه با تروریزم به سرازیر شدن نظامیان ناتو انجامید به نفوذ بیشتر طالب و داعش و تجارت مواد مخدر رسید، در کنار دخالت های بی حد و اندازه پاکستان در کشور و سیاست تروریست پروری.

در سال هایی که طالبان به صورت گسترده در افغانستان مناطق را ناامن و یا در آستانه سقوط قرار می داد به صورت مشخص در میدان نبرد پاکستان می جنگید و با تامین سلاح و نیرو و در هماهنگی های درون حکومتی در امنیت به ایجاد مراکز امن دست می زنند.

اما آنچه در ماه های اخیر و با تغییر دولت امریکا صورت گرفت، انتقادها از سیاست پاکستان در قبال افغانستان در سخنان مقام های بلندپایه این کشور بوده است، به تازگی لوی درستیز ارتش امریکا عنوان کرد که بر اساس اقدام های اخیر پاکستان در حمایت از تروریستان، می تواند در کنار ایران، روسیه، کوریای شمالی، افراط گرایی و چین، تهدید ششم علیه حکومت واشنگتن باشد.

دولت امریکا، مشغول بررسی جنگ افغانستان و ارایه راهکارهای مناسب برای آن است که اعزام نیروهای جدید به کشور یکی از تصمیم های بر اساس آن می باشد که نشان می دهد بار دیگر افغانستان مورد توجه این کشور قرار گرفته است.

امریکا از دیرباز به پاکستان به عنوان متحد در منطقه می نگریست و بر همین اساس است که چشم بر سیاست مداخله جویانه و تروریست پرور بسته و با وجودی اینکه جنگ و ناامنی افغانستان برگرفته از این کشور می باشد، هیچ اقدامی برای فشار و کنترل افراط گری اسلام آباد انجام نمی دهد.

چنین چتر حمایتی باعث شده است که اگر پاکستان در گذشته به رد اتهام های حمایت از تروریستان می پرداخت اکنون آشکارا موضوع کشمیر را دلیل جنگ مدام افغانستان می داند و به سادگی دست به ناامنی و هراس با سلاح افراط گری در کشور می زند.

در همین راستا، فرمانده نیروهای ناتو در افغانستان، میزبانی پاکستان از طالبان را دلیل ناامنی های افغانستان عنوان کرده و می گوید: موجودیت لانه های هراس افکنان در خاک پاکستان، باعث شده که روند صلح در افغانستان صدمه ببیند و از دولت خود می خواهد که نسبت به تغییر در سیاست نسبت به این کشور اقدام کند.

وزیر دفاع امریکا به تازگی خبر از تنظیم گزارشی جامع از چگونگی وضعیت افغانستان برای روشن ساختن کشورهای مبارز و حامی تروریزم می دهد که تلویحا اشاره به پاکستان، ایران و روسیه دارد که از دیدگاه جنرال نیکلسون و دیگر مقام های این کشور حامیان و مشروعیت بخشندگان به طالبان هستند.

پاکستان با سیاست تروریست پروری، بهترین متحد امریکا در منطقه می باشد که با دریافت کمک ها از این کشور دست به اجرای هر سیاستی باب طبع دولت واشنگن می زند و با وجود چنین امتیازهایی و هرچند با انتقادهای برخی مقام های امریکا از سیاست افراط گری اسلام آباد، احتمال تیرگی روابط میان دو کشور نمی رود زیرا منفعت اصل سیاست واشنگن و اسلام آباد است و استراتژی جهانی برای افغانستان، تنها قربانی شدن.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید