امروز مصادف با جمعه, 20 سرطان , 1399 , Friday, 10 July , 2020
کد مطلب : 7579 , ,
+
-

این رای اعتماد، با خون شهدا معامله شد

زمان انتشار : سه‌شنبه, 28 مارس , 2017 , بخش : یادداشت

جاوید کوهستانی

 

مجلس نمایندگان، وزیران دفاع ملی، داخله و ریاست عمومی امنیت ملی را به علت افزایش ناامنی ها، ضعف مدیریت و حمله بر شفاخانه چهارصد بستر استیضاح کرد. اما هیچ کدام از این مسوولان سلب اعتماد نشدند. هرچند جنرال های آمریکایی و احزاب سیاسی و شهروندان بخصوص نماینده های مجلس، پیوسته از ضعف در رهبری، سه بخش امنیتی سخن بر زبان دارند، اما چه چیز باعث شد که نمایندگان بر خلاف اینهمه انتقادها تصمیم گرفتند که مقام های بلند پایه امنیتی دوباره در موقف های شان بمانند.

جاوید کوهستانی، آگاه مسایل سیاسی، در برنامه «فراخبر» گفت: این مشکل اینبار مجلس نمایندگان نیست. مجلس نمایندگان بارها چنین تصمیماتی را گرفته اند. متاسفانه کسانی در پارلمان افغانستان هستند که سواد خواندن و نوشتن ندارند و این افراد به عنوان نماینده و قانونگزار و نظارت کننده اعمال حکومت مقرر شده اند. از این پارلمانی که دارای مشکلات این چنینی است توقع بسیار بیشتری از این نمی شود داشت. در گذشته هم چنین چیزهایی از پارلمان مشاهده شده است. در برخوردی که از سوی پارلمان با وزیران در ارتباط با مصرف بودجه بوده است نیز چنین برخوردهای سلیقه ای، بدون برنامه و بدون سنجش آشکار بود. بیشتر اوقات هم یک نوع تقابل برای امتیاز گیری از سوی حکومت با پارلمان افغانستان به وجود آمده است.

 

وی، در خصوص تغییر تصمیم اعضای پارلمان در مورد این سه مقام امنیتی و رد صلاحیت نکردن آنها بیان داشت: یکی از علت هایی که باعث شد، مجلس نمایندگان سه مقام امنیتی را رد صلاحیت نکنند این بود که همایون همایون معاون اول مجلس نمایندگان، آشکارا گفت که رییس جمهور گفته است، اگر شما نمایندگان، مقام های امنیتی را رد صلاحیت کنید، من پارلمان را لغو می کنم. این حرف روی بسیاری از اعضای پارلمان که موقف خود را از نظر حقوقی و قانونی نمی دانند که رییس جمهور مجلس را نمی تواند انحلال کند، تاثیرگذاشت و کار کرد.

 

کوهستانی، ادامه داد: این مشکلات چنینی وجود دارد، همچنان در شبکه های اجتماعی شایع شده است که اخذ رای برای وزیران توسط توزیع پول میان نمایندگان بوده است. این مشکل را تعداد زیادی از نمایندگان ما دارند. حکومت شاید به این فکر بوده است که اگر این وزیران سلب صلاحیت شوند دوباره مشکلات پیش می آید و این بخش ها دوباره دارای سرپرستی می شوند و دوباره برای وزیران تازه زمان و وقت زیادی لازم است و شرایط طوری نیست که این همه زمان صرف این کار شود. به این دلیل احتمالا دولت هم که دست بلندتری داشته، کاری کرده است که وضعیت بگونه ای پیش رود که این وزیران همچنان در جای خود باقی بمانند.

 

این آگاه سیاسی، در ارتباط با قانع کننده یا نبودن توضیحات مسوولان امنیتی در پارلمان گفت: توضیحات مسوولان اصلاً برای مردم افغانستان، قانع کننده نیست. چرا که هنوز حادثه چهارصد بستر برای مردم تازه است و اشک خانواده ها هنوز خشک نشده است و خونی که از عزیزان آنها ریخته است هنوز نخشکیده است. این وضع برای مردم افغانستان اصلا قانع کننده نیست. چرا که دستگاه امنیتی ما امکانات و تجهیزات و نیروی امنیتی زیادی دارند و اینگونه حوادث را به راحتی می توانند کنترل کنند اما چرا این کار را نکرده اند؟ اینها فاقد دیدگاه های کلان استراتژیک هستند. وقتی این دیدگاه ها وجود ندارد نمی توانند وزارت های امنیتی را مدیریت کنند. وزیر دفاع خودش می گوید که ضعف مدیریتی و فساد وجود دارد.اما اینکه چرا کاری برای مقابله برای آن نمی کنند جای سوال است. در حالیکه آدرس دشمن معلوم است مسیری که سال ها از آنجا ما ضربه خورده ایم معلوم است شبکه ها شناخته شده هستند. بعد می آیند گزارش می دهند که هم داعش هم لشکر طیبه و هم طالبان در این نقش داشته اند. این را می خواهند یک قسم بگونه ای پنهان کنند که مردم را مغشوش بسازند.

 

کوهستانی، در خصوص اوضاع امنیتی در سال جاری با این مسوولان امنیتی که داریم بیان داشت: ما در زمستان که بهترین زمان برای عملیات نیروهای ما بوده است، نتوانستیم جنگ را به خوبی پیش ببریم، سال آینده هم سالی بدتر از امسال خواهد بود. متاسفانه با خون شهدا معامله صورت گرفت و با وضعیت امنیتی افغانستان و با آینده افغانستان معامله صورت گرفت. بسیار جای تاسف است که مسوولان امنیتی ما از نان سرباز ما می زنند، از لباس و مواد ضروری آنها می زنند تا برای خود قصر و بلند منزل بسازند. این مسوولان امنیتی هیچ اعتقادی به وطن خود و به آینده این سرزمین ندارند اگر کوچکترین اعتقادی به آن داشتند به یقین به این کشور خیانت نمی کردند و اینهمه به دنبال زر اندوزی نبودند.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید