امروز مصادف با جمعه, 28 سنبله , 1399 , Friday, 18 September , 2020
کد مطلب : 9161 , ,
+
-

آمریکا پای هندوستان را به جنگ افغانستان می کشاند

زمان انتشار : شنبه, 8 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

مبارزه مشترک با هراس افکنی و نگرانی اوضاع امنیتی افغانستان، بخشی از بحث دو رهبر مودی، صدراعظم هندوستان و ترامپ، رییس جمهور آمریکا بود. اما حکومت افغانستان می گوید، تروریزم نه تنها برای افغانستان، بلکه برای کشورهای منطقه و جهان تهدید می باشد. بنابراین، همکاری مشترک آمریکا و هند در مبارزه با تروریزم موثر و کارآمد می باشد.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، عبدالمعین معین، آگاه مسایل سیاسی، در برنامه «بازنگاه» گفت: روابط هند و آمریکا بعد از سال 98 به خاطر آزمایش های هسته ای هند رو به تیرگی نهاد و این یخ رابطه کلان شد. اما بعد ها سعی شد که این رابطه ازسر گرفته شود و هندوستان با آمدن مودی، روابط نرمی را با کشورهای منطقه، همسایه و کشورهای بزرگی را مانند آمریکا در پیش گرفت. اما سفر اخیر مودی به آمریکا سفر پر استقبالی بوده است و آقای مودی از آن بسیار استقبال کرده و بده بستان هایی در آنجا صورت می گیرد.این دو کشور، فشارهایی دو جانبه ای به هم وارد می کنند تا بالاخره معامله درستی را هم در حوزه روابط خارجی خود بین دو کشور و هم در سطح منطقه رقم بزنند.

وی افزود: دو کشور سعی می کنند که بر هم فشارهایی وارد کنند مثلا هندوستان سعی می کند بر آمریکا فشار وارد کند که از پاکستان حمایت نکند و همچنان چین را وادار کند که زیاد از پاکستان حمایت نکند. متعاقبا آمریکا می خواهد که با هندوستان وارد یک برنامه استراتژیک شود و دقیقا رقیب منطقه ای شان چین است و یک مقدار وی را از این ناحیه فشار می دهد. پس برای آمریکایی ها هم اهمیت بسیاری دارد. از این لحاظ رویکرد ترامپ نظامی و دفاعی است و در چارچوب سیاست های جدیدی که قرار است که آمریکا در منطقه تعریف کند خصوصا در جنوب آسیا، هندوستان را بسیار پر اهمیت جلوه داده است. هندوستان برای آمریکایی ها بسیار پر اهمیت است. در روزهای آتی، مشترکابین آمریکا و هندوستان مانور های نظامی خواهند داشت.

معین، در خصوص روابط میان آمریکا و هند بیان داشت: فر وش تسلیحاتی که صورت گرفته است. فروش تسلیحات از 2008 تا به امروز، در حدود پانزده میلیارد دالر، از آمریکا به هندوستان بوده است و این نشان می دهدکه یک روابط عمیق دارد شکل می گیرد. این بسیار هم برای هندوستان و هم برای آمریکایی ها اهمیت دارد. آمریکایی ها سیاست های خود را در چارچوب سیاست های منطقه ای در تمام حوزه هایی که هستند، تعریف می کنند. این برای آمریکایی ها بسیار از اهمیت ویژه ای برخوردار است. اما اینکه تا چه اندازه این فشارهای هندوستان و آمریکا در قبال پاکستان می تواند تاثیر گزار باشد و تاثیراتش به عنوان یک متغیر روی افغانستان سایه بیندازد این بحثی است که باید در روزهای آتی دید، چنانچه این مقام های آمریکایی که فعلا در کابل تشریف دارند و می خواهند یک رایزنی و ارزیابی کنند و سیاست خود را در قبال افغانستان هم بیان کنند. این را باید مقداری منتظر بمانیم. هندوستان در حوزه های مختلف با آمریکا وارد معامله است. هم در حوزه های اقتصادی، هم در حوزه امنیتی و دفاعی. در حوزه اقتصادی، به دنبال برنامه های اقتصادی و گسترش برنامه های اقتصادی با جهان خصوصا آمریکا است.

این آگاه سیاسی، با مقایسه پاکستان و هندوستان بیان داشت: در اینجا نقش هندوستان نقش اقتصادی سیاسی است. نه امنیتی اقتصادی، تفاوتش هم با پاکستان همین است. پاکستان برایش مسایل امنیتی بسیار اهمیت دارد و در اقتصاد و تمام مناسبات پاکستان با جهان گره خورده است. باجها و کمک هایی که از آمریکا و چین گرفته است، نمونه این گفته است. می شود گفت که این یک نوع اقتصاد امنیتی است که پاکستان برای خود ایجاد کرده است. اما هندوستان به عنوان یک کشور اتمی و یک کشور اقتصادی، با رویکردهای متفاوت تری حرکت می کند. هندوستان با حرکت های نرمی که دارد در چارچوب مسایل اقتصادی سعی می کند که روابط خود را در سطح منطقه و در سطح جهان گسترش دهد.

معین، نتیجه گفتگوهای صلح را بر افغانستان چنین بیان داشت: در قضیه افغانستان دو مفهوم جنگ و صلح را می توانیم مشاهده کنیم. که چرا از یک طرف، غربی ها و ایتلاف مبارزه با تروریزم به رهبری آمریکا ندای جنگ را سر داده و وضعیت را در منطقه و در افغانستان نظامی ساخته و به بن بست رسیده است. از جانبی هم گفتگوهای صلح را به عنوان گفتگوهایی که با مکانیزم های بسیار غلطی که تا امروز دولت افغانستان با آن مواجه است، هیچ کارایی نداشته است. چطور می شود که ما در پس منظر این جنگ صلح را پیدا کنیم. اینها همه تناقضاتی است که باید آسیب شناسی شود و درست درک شود. آمریکایی ها هم باید بپذیرند که اشتباه کرده اند. ماهم نباید زیاد ذوق زده شویم و فکر کنیم تمام کارهایی که آمریکایی ها می کنند، نوعی دیپلماسی است. خیر دیپلماسی نیست. آمریکا در بیشتر موارد اشتباهات بزرگ جبران ناپذیری کرده است.

وی، ادامه داد: در حال حاضر عرصه نظام بین الملل نظامی تر شده است. ترامپ، به عنوان قدرت نظامی و هژمونیک در سطح روابط بین الملل، عرصه جهانی و هژمونیک را بسیار نظامی ساخته است. این تاثیرات خود را در منطقه هم دارد. به همین منوال در افغانستان هم دارد. آمریکا میل شدیدی دارد در این سفری که مودی به آمریکا کرده است، پای نظامی هندوستان را به داخل افغانستان بکشاند. این امکان دارد و یک رایزنی و یک گمانه زنی شده است که ممکن است، چنین اتفاقی بیفتد و پای هندوستانی ها را به داخل افغانستان بکشاند. از طرفی هم وضعیت نظامی و اقتصادی است. یعنی از جانبی کمپانی های نظامی و اقتصادی آمریکا فعال شده است و دارند سلاح های بسیار هنگفت به عربستان می فروشند. پول های بسیار کلانی از آن بابت می گیرند. پانزده میلیون دالر در طول چند سال به هندوستان فروخته اند. کشورهای دیگری هم که مایل باشند با آمریکا روابط نظامی به خاطر خریداری تسلیحات بگیرند آمریکایی ها در این زمینه دست باز و آغوش بازی دارند. بنابراین روابط هندو آمریکا هم از نوع نظامی است. با کشاندن هندوستان به جنگ افغانستان، آمریکا می تواند تسلیحات بیشتری بفروشد چرا که آتش جنگ برافروخته تر می شود. در واقع سیاست کلی آمریکا حفظ جنگ در نقاط مختلف و گرم بودن بازار فروش تسلیحات است.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید