امروز مصادف با جمعه, 28 سنبله , 1399 , Friday, 18 September , 2020
کد مطلب : 9205 , ,
+
-

فرد محوری اشرف غنی ضربه سنگینی برای حکومت

زمان انتشار : سه‌شنبه, 11 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

بیشتر از سه سال از عمر حکومت وحدت ملی گذشت اما تا به امروز این حکومت نتوانست مسیر درست سیاست گذاری و اصلاحات و حکومت داری خوب را مبتنی بر تعهدات انتخاباتی دو تیم شریک در قدرت بوجود بیاورد. بر خلاف نام وحدت ملی، هنوز مسیر بر عکس در جریان است و هنوز هم کشیدگی های قومی در ساختار سیاست بیشتر از هر روز دیگر جریان یافته است. بی امنی همه جای افغانستان را فراگرفته است و پراکندگی ها در داخل حکومت بیشتر از قبل گشته است. دلیل این همه بی ثباتی، ناامنی، بی برنامگی در داخل حکومت چیست؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان(afghanpaper)، فضل احمد معنوی، رییس پیشین کمیسیون انتخابات در برنامه «تحول» گفت: بدون شک اوضاع جاری نگران کننده است. هم از لحاظ سیاسی و هم از لحاظ امنیتی یگانه امید برای حکومتی ها، در عالم اسباب فقط حضور خارجی ها است و عمدتاً موضع گیری های اخیر آمریکا که وزیر دفاعشان و همچنین مشاور امنیت ملی شان، اظهاراتی را که داشتند و به نحوی دیده می شود که هنوز در حمایت از افغانستان هستند، یگانه روزنه امید برای آنها، در عالم اسباب فقط همین تعهدات است. در غیر این صورت، حکومت موجوده نتوانست که یک همبستگی ملی را بوجود بیاورد، نتوانست که سیاست کشور را رنگ و رونق ببخشد و نتوانست که یک پیشرفت خوبی را داشته باشد و یک امنیت و ثبات نسبی را بوجود بیاورد. متاسفانه که به واقعیت ها هم تن نمی دهند، اعتراف نمی کند و ما شاهد محدود شدن جغرافیای دولتی با گذشت هر روز هستیم. یعنی دولت، هر روز مناطقی را از دست می دهد و به همین اکتفا کرده است که شهرها را در اختیار دارد و ما این تجربه را داریم که در گذشته سقوط، از روستاها شروع می شد و به ولسوالی ها می انجامید و سرانجام به سقوط شهر ها منجر می شد.

وی، در خصوص دلیل بی ثباتی و ناامنی در کشور بیان داشت: دلیل اینکه چرا ما هر روز از لحاظ امنیتی بی ثبات تر می شویم بی ثباتی در حکومت و اعضای آن است. چون دولت یک حامی بزرگ بین المللی با خود دارد امکانات هست، اردوی ساخته شده با همان معیارهای مدرن عصر پولیس ملی وجود دارد. وسایط و وسایل نظامی وجود دارد، دولت از هر لحاظ اکمال است. شاید در تاریخ افغانستان، همین امکانات وافر، بی دریغ و مدرن را اردوی افغانستان یا قوای مسلح افغانستان نداشته است. اما چرا ما بازهم در برابر یک گروه بسیار متشنج و پراکنده شکست می خوریم. دلیل آن مشکلات سیاسی داخل نظام است. وگرنه از لحاظ تعلیم و تربیت، سربازان ما در موقعیت خوبی قرار دارند. از لحاظ اقتصادی هم با این پول کمک ها که صورت گرفته است و وضعیت موجوده، اگر از لحاظ سیاسی یک وضعیت بهتر داشته باشیم، رونق اقتصادی ما بهتر می شود.

معنوی، در ارتباط با باور رییس جمهور در مورد حکومتش بیان داشت: باور من این است که رییس جمهور فکر می کند یک رسالت تاریخی دارد و در حال انجام این رسالت است. رسالت تاریخی اش این است که یک نظام و حکومت مقتدر و یک دست، یکپارچه و تک محور داشته باشد و گمان می کند که این را می تواند بسازد، دیگران را به حاشیه می راند و بعد خود را قهرمان این صحنه و میدان می سازد و باورش این است که دارد یک رسالت تاریخی را انجام می دهد و در حال به دست آوردن یک افتخار تاریخی است. این باور های خودش است اما گذشت نزدیک به سه سال، این را به نمایش گذاشت که این یک تصور نادرست است و یک تصور غلط است. این نه به نفع کشور است نه به نفع مردم و نه به نفع همین تیم حاکم موجود. شاید مانند این تیم های مختلفی بر سر قدرت آمده باشد که چنین تصوری داشته اند اما به جایی نرسیده اند. کسانی که چنین فکری کرده اند چندان دوام نکرده اند. حالا هم بر این باور هستم که نتیجه نخواهد داد. حکومت وحدت ملی فرد محور است و ملی محور نیست. اگر حکومت به همین منوال ادامه دهد، مردم بیشتر از این از اطرافش پراکنده خواهد شد.

وی، ادامه داد: فرد محوری و دور ساختن افراد و مقام های بالای دولتی، از جمله عطانور، جنرال دوستم واحمد ضیا مسعود هم هر کدام می تواند ضربه های سنگینی برای حکومت باشد که هر کدام از این ضربه ها به نحوی جبران ناپذیر باشد و چندپارچگی ها را بیشتر از پیش کند. همچنان مردم به این حکومت پارچه پارچه شده دل نمی بندند و در آینده و در همین حال هیچ حمایتی از آن نخواهند کرد.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید