امروز مصادف با جمعه, 28 سنبله , 1399 , Friday, 18 September , 2020
کد مطلب : 9215 , ,
+
-

آغاز تحرکات دیپلوماتیک امریکا و بریتانیا علیه قطر

زمان انتشار : سه‌شنبه, 11 جولای , 2017 , بخش : مقاله

بگفته یک مقام ارشد غربی، تحرکات دیپلوماتیک امریکا و بریتانیا با هدف آرام کردن اوضاع و پس از دریافت راپور‌هایی صورت می‌گیرد که حاکی از احتمال انتقال بحران قطر به مرحله مداخله نظامی است.
به نقل از رای‌الیوم، رکس تیلرسون وزیر خارجه امریکا، عصر امروز- دوشنبه- سفر منطقوی خود را با هدف تلاش برای حل بحران قطر و جلوگیری از سوق یافتن آن به جنگ منطقوی آغاز می‌کند. در حالی‌که طرف قطری بر مواضع خود تأکید و هرگونه امتیازدهی، که به مثابه نقض حاکمیت این کشور باشد را رد می‌کند، ایتلاف چهارگانه یعنی عربستان سعودی، امارات متحده عربی، مصر و بحرین هرگونه گفت‌وگو را مشروط به اجرای لست شروط 13 گانه توسط قطر کرده‌اند و خطرناک‌تر این‌که این چهار کشور، پنجشنبه‌شب گذشته این لست شروط را به دلیل پاسخ منفی قطر به آن، به طور کامل پس گرفتند.
رکس تیلرسون کویت را من‌حیث اولین ایستگاه سفر منطقوی خود انتخاب کرد و این انتخاب در راستای حمایت از پلان ابتکاری و میانجیگرانه شبخ صباح الاحمد امیر کویت برای حل سیاسی بحران قطر، انجام شد. ولی چانس پیروزی این تلاش‌های وی بسیار محدود به نظر می‌رسد. همچنان که بوریس جانسون وزیر خارجه بریتانیا نیز در جریان سفر منطقوی مشابه خود، که در کویت به پایان رسید، ابراز عقیده کرد که احتمال حل این بحران بعید است.
یک مقام ارشد غربی به روزنامه رای‌الیوم گفت که این تحرکات دیپلوماتیک امریکا و بریتانیا با هدف آرام کردن اوضاع و پس از دریافت راپور‌هایی صورت می‌گیرد که حاکی از احتمال انتقال بحران قطر به مرحله مداخله نظامی است و این احتمال را به‌خاص نشست روسای دستگاه‌های استخباراتی عربستان سعودی، امارات، مصر و بحرین تقویت می‌کند که در آن نشست پلان‌هایی برای بی‌ثبات کردن کشور قطر، ایجاد اختلاف و دودستگی در خاندان حاکم بر این کشور و نیز متحد کردن برخی قبایل علیه نظام حاکم، تدوین شد.
در صورتی‌که راپور‌ روزنامه الانباء کویت که گفته است تمیم بن‌‌حمد امیر قطر فرستاده‌ای به کویت برای دیدار با امیر این کشور اعزام کرده که حامل نامه‌ای حاوی پیشنهادهای جدید قطر است، صحت داشته باشد، می‌توان این‌گونه تفسیر کرد که دولت قطر به اطلاعاتی درباره پلان‌های مداخله خارجی دست پیدا کرده است و از این‌رو می‌خواهد از خود انعطاف نشان بدهد و پلان‌هایی را از طریق میانجی کویت به وزیر خارجه امریکا منتقل کند؛ پلان‌هایی که می‌تواند به ایجاد کانال‌های گفت‌وگو با محور دیگر کمک کند.
سیمون هندرسون پژوهشگر متخصص درخصوص مسایل منطقه خاورمیانه در بنیاد پژوهشی سیاست خاور نزدیک در واشینگتن، در مقاله‌ای که در مجله امریکایی فارین پالیسی نشر کرد، وقوع جنگ منطقوی در پی بحران قطر را بعید ندانسته و حتی فراتر از این رفته و تنش کنونی را به تنش مشابه در سال 1914 تشبیه کرده است. در آن سال، ترور آرشیدوک فرانتس فردیناند در سارایوو به وقوع جنگ جهانی اول منجر شد.
وزرای خارجه چهار مُـلکی عربی، که چهارشنبه گذشته در قاهره برای اتخاد تدابیر اقتصادی شدید و چه‌بسا نظامی علیه قطر گرد هم آمده بودند، چه‌بسا هیچ‌یک از تهدیدهای خود مبنی بر تعلیق عضویت قطر در شورای همکاری خلیج‌فارس، تشدید تحریم‌های اقتصادی علیه آن را اجرایی نکرده‌اند تا چوب لای چرخ سفر تیلرسون نگذارند و از سوی امریکا متهم به بی‌نتیجه گذاشتن این سفر نشوند.
اطلاعاتی، که به این روزنامه رسیده است، تأکید می‌کند که چهار کشور عربی محاصره‌‌کننده به موضع خود مبنی بر ضرورت تسلیم شدن کامل و بی‌چون و چرای قطر به خواسته‌های‌شان اصرار دارند و نشست منامه، که بلافاصله پس از پایان سفر تیلرسون برگزار خواهد شد، تحریم‌های جدیدی را اعمال می‌کند و اعلان دولت مصر به ممنوعیت تردد کشتی‌های قطری از کانال سوئز یکی از این شاخص‌هاست.
ضاحی خلفان معاون قوماندان امنیه دبی، روز یکشنبه در صفحه شخصی خود در تویتر نوشت: قطر باید تحت قیمومیت بین المللی قرار گیرد تا نقل وانتقال اموال این کشور در داخل و خارج تحت کنترول باشد و جلوی حمایت مالی دوحه از تروریزم گرفته شود. چه‌بسا این تویت این مسئول اماراتی یکی از پلان‌هایی باشد که طی روزهای آینده اجرایی شود. ضاحی خلفان از افراد نزدیک به خاندان حکومتی در امارات متحده عربی است و این تویت‌هایش را به اشاره رهبرانش و با هدف مقدمه‌سازی برای تشدید بحران نشر می‌کند.
این ترافیک دیپلوماتیک، که شامل سفر وزیران خارجه انگلیس و امریکاست، دلیلی برای بدتر شدن بحران و تشدید آن است که نزدیک است منفجر شود ولی باید آن را مهار کرد. به هر روی، هر راه‌حلی برای کاستن از شدت بحران چه‌بسا موقتی باشد همان‌گونه که یک دیپلومات عربی در منطقه خلیج‌فارس، که بر اوضاع منطقه کاملا واقف است، این موضوع را به ما تأکید کرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید