امروز مصادف با جمعه, 28 سنبله , 1399 , Friday, 18 September , 2020
کد مطلب : 9265 , ,
+
-

امارات به حمایت از حملات 11 سِپتِمبر متهم شد!

زمان انتشار : شنبه, 15 جولای , 2017 , بخش : مقاله

بیشتر خانواده های قربانیان حملات تروریستی ۱۱ سِپتِمبر از نقش امارات در حملات تروریستی سال 2001 در امریکا خبر دارند.
شبکه تلویزیونی راشا تودی در راپوری نوشت خانواده های قربانیان حملات تروریستی 11 سِپتِمبر 2001 عیسوی در امریکا احتمالا پای امارات متحده عربی را نیز در اقامه دعوی های خود علیه عربستان سعودی به دلیل نقش ریاض در این حملات تروریستی باز خواهند کرد.
خانواده قربانیان این حملات تروریستی مدت هاست که در تلاش هستند تا عربستان را به دلیل اتهامش در تامین بودیجه و حمایت از القاعده در انجام حملات 11 سِپتِمبر، محاکمه کنند.
در سِپتِمبر سال 2016 عیسوی بود که قانون عدالت در برابر حامیان تروریزم موسوم به جاستا اجراییه شد و به باشنده گان امریکایی قربانیان حملات تروریستی 11 سِپتِمبر این اجازه داده شد تا کشورهای خارجی را به دلیل حمایت از تروریزم تحت تعقیب قانونی قرار دهند.
بر اساس راپور های نشر شده، 15 نفر از 19 طیاره ربایی که حملات تروریستی 11 سِپتِمبر را عملیاتی کردند، سعودی و دو نفر از آنها نیز از امارات متحده عربی بوده اند.
اسم امارات متحده عربی بیش از 70 بار در راپور کمسیون رسیده‌گی به حملات 11 سِپتِمبر و اسناد مرتبط با آن و از جمله اسناد مربوط به تامین مالی فعالیت های تروریستی، ذکر شده است. بر اساس راپور این کمسیون، بیشتر مهاجمان حملات 11 سِپتِمبر در امریکا از طریق دوبی به امریکا مسافرت کرده بودند و بودیجه لازم برای آنها جهت انجام حملات تروریستی شان در امریکا، از طریق امارات متحده عربی تامین شده است.
یک منبع خبری آگاه در گفت و گو با پایگاه میدل ایست آی تاکید کرده است که امارات متحده عربی همراه با لابی گری های گسترده عربستان سعودی در زمینه ممانعت از اجرای قانون جاستا اشتراک داشته است.
روزنامه انگلیسی تلگراف در ماه جون راپور داد که امارات هشدار داده است که در راستای ممانعت از اجرای جاستا، می تواند همکاری های استخباراتی خود با امریکا را متوقف کند.
بر اساس نوشته تلگراف، مدت زمان کوتاهی بعد از آنکه قانون جاستا به تصویب رسید، علیه یک بانک متعلق به امارات متحده عربی در دوبی به دلیل حمایت آگاهانه و هدفمند از خدمات مالی و سایر حمایت های مادی از گروه تروریستی القاعده و از جمله اقدام این بانک در انتقال منابع مالی به عوامل القاعده که در طراحی و اجرای حملات 11 سِپتِمبر اشتراک داشتند، یک اقامه دعوای صورت گرفت اما با این حال در ماه مه، این از پیگیری این شکایت صرف نظر شد.
خبر شکایت قانونی خانواده قربانیان حملات 11 سِپتِمبر از امارات در حالی راپور می شود که به دنبال قطع روابط دیپلوماتیک کشورهای عربی به رهبری ریاض با قطر به بهانه حمایت دوحه از تروریزم، شیخ مشعل بن حمد آل ثانی سفیر قطر در امریکا نیز ماه گذشته در مقاله ای در روزنامه امریکایی وال استریت ژورنال، امارات را به حمایت از حملات 11 سِپتِمبر متهم کرد و گفت این اماراتی ها و نه قطری ها بودند که میان طیاره ربایانی که طیارات را به سمت برج ها به پرواز در آوردند، حضور داشتند.
جیم کرندلر که وکالت 850 خانواده در دوسیه علیه دولت ریاض در حملات 11 سِپتِمبر را بر عهده دارد، می گوید که بیشتر خانواده های قربانیان از نقش امارات در حملات تروریستی سال 2001 در امریکا خبر دارند و اگرچه می توان هویت نهادهای دیگر حمایت کننده از مهاجمان در حملات 11 سِپتِمبر را برملا کرد اما برای به سرانجام رساندن این دوسیه، آنچه اهمیت دارد این است که روی نهادی تمرکز شود که بیشترین و حیاتی ترین دخالت را در حمایت از القاعده داشته است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید