امروز مصادف با جمعه, 28 سنبله , 1399 , Friday, 18 September , 2020
کد مطلب : 9361 , ,
+
-

شانزده ساعت کار نتیجه ای ندارد؟

زمان انتشار : یکشنبه, 23 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

رییس جمهور با آمدن به حکومت وحدت ملی، با این شعارها کار را آغاز کرد. ایجاد یک انشعاب، مبارزه جدی علیه فساد اداری، حاکمیت قانون و تامین امنیت، توزیع شناسنامه های الکترونیکی، برگزاری انتخابات، تعدیل قانون اساسی و تغییر نظام سیاسی، توزیع زمین برای معلمین هر افغان، هیچ افغان از افغان دیگری کمتر و برتر نیست، یعنی بحث برابری را مطرح کرد و آوردن نان روی دسترخوان مردم را. در کنار این شعارها شعارهای کلان دیگر هم داشت که تامین روابط با کشورهای منطقه و جهان که در پنج حلقه سیاست خارجی خود، به صراحت در مراسم تالیف اعلام کرد و درباره سیاست داخلی هم گفت که ما سیاست حذف را نمی پذیریم. امروز انتقاداتی مطرح است که در واقع به انحصار گرایی متوسل شده و دیروز عطانور گفت که چهار پنج نفر رهبری افغانستان را در دست دارند. رییس جمهور افغانستان در کنار این برنامه های اقتصادی توسعه محور، نیز مطرح کرد که افغانستان، را با توجه به همان فرصت هایی که دارد در کشورهای منطقه دهلیز و گره گاه منطقه مبدل خواهد ساخت. اینکه چه کارهایی از دوسال و چندی بدینسو، صورت گرفته رییس جمهور با کدام چالش های جدی روبرو است؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، رحمان رحمانی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «تحول» گفت: هیچ گاه نمی شود مدت کار یک نفر را محاسبه کرد و آن را معیاری برای کار برشمرد. بلکه نتیجه عمل یک انسان، نتیجه کار یک انسان است که معیار ارزیابی محسوب می شود حالا چه این کار در شانزده ساعت انجام شود و یا کمتر از این ساعات. حالا اگر رییس جمهور شانزده ساعت هم کار می کند نتیجه منفی داده است نه مثبت. پس نباید این شانزده ساعت را عمل کند و پیوسته اعلام کند که من شانزده ساعت کار می کنم.

وی، افزود: از لحاظ حقوقی، سیاست راست و درست، اول اصلاح خواص، اعضای فامیل و معاونان یک رییس است. که چه در مدیریت و چه در ریاست و چه در رده های بلند باشند، باید اصلاح شوند. وقتی که سیاست فرد اشتباه باشد حتی اگر بیست و چهار ساعت هم کار بکند، نتیجه ای نخواهد داد.

رحمانی، در ارتباط با ادعای رییس جمهور و واقعیتی که وجود دارد بیان داشت: اختلافات درونی، کشمکش ها و جنجالها همه به سیاست رییس جمهور برمی گردد. رییس جمهور باید بررسی کند که آیا سیاست خارجی اش خوب است؟ آیا با فلان کشور که کرزی با آن جنگ داشت، صلح کرده است؟ اقتصاد کشور خراب بود، آیا اقتصاد را بهتر کرده است؟ سیاست بیرونی که ایجاد کرده است، تاثیری در سیاست داخلی هم دارد یا خیر؟ آیا فضای ناامن کشور را امن کرده ای؟ در کشور اگر راه مواصلات و واردات و همه موارد مشکل داشت، باز کردی؟ آیا از راه دیگر برای مردم کار فرمایی و ایجاد کار کردی باید اقتصادت خوب شود، امنیتت خوب شود.

نماینده مجلس، در ادامه گفت: وزیر کار در ماه جوزای سال گذشته می گفت که ما بیست و یک هزار بست خالی فقط در بخش ملکی داریم باید به رییس جمهور گفت به جای ایجاد یک میلیون کار این بست های خالی را پر کن. با این اوضاع که رییس جمهور ایجاد کرده است اگر حتی روزی صد ساعت هم کار کند بی اعتمادی را نتیجه می دهد.

رحمانی، در خصوص پاسخگویی رییس جمهور به رسانه ها اظهار کرد: رییس جمهور در تمام این سال ها تلاش داشته است، مطبوعات را مصروف کند و به چشم مردم خاک بزند، این یک واقعیت است، تشکر می کنم که مطبوعات بعضی واقعیت ها را می گویند. ولی برای فعلا این بحث هم مطرح است که بر سر مطبوعات شاید محدودیت هایی هم وضع شود. اگر به نفع ارگ حرفی زده شد، که خوب وگرنه می گویند از شما باد بر می آید و شما کچالو فروش هستید.

وی، ادامه داد: در حال حاضر اگر وزیرانی که خودشان استعفا داده اند همان ها را به مطبوعات بکشانند و حرف هایشان را بشنوند. خواهند گفت که وقتی آنها به مزاق رییس جمهور و اطرافیانش خوش نیامدند، صلاحیت هایشان از آنان گرفته شد. وقتی که تو صلاحیت یک وزیر یا یک والی را بگیری، صلاحیت قوماندان و قضا را بگیری و صلاحیت پارلمان را بگیری، آیا کار آنها را می توانی خود اجرا کنی؟

نماینده مجلس، معتقد است بر خلاف ادعای شانزده ساعت کار رییس جمهور هیچ کاری از پیش نبرده است و ساعات کاری اش نتیجه ای برایش نداشته است و گفت:آیا توانستی جنجال ها را کم کنی؟ ایجاد شغل کنی؟ فرصت های شغلی ایجاد کنی؟ ناامنی ها را کم کنی؟پس مشخص است رییس جمهور همه چیز را در قبضه خود گرفته است، اما کاری نمی کند. بحث بر شانزده ساعت کار رییس جمهور مضحکه آور است. چراکه رییس جمهور از این شانزده ساعت بیخوابی دو ساعتش را به ملاقات شریک قدرتش رییس اجرایی بعد از سه ماه، وقت نمی دهد. یک ساعتش را برای ملاقات خصوصی وزیرانی که ناراضی هستند و از کارشان ناراضی هستند و از انحصار قدرت ناراضی هستند نمی دهد. این شانزده ساعت به چه کار می آید؟

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید