امروز مصادف با پنج شنبه, 12 سرطان , 1399 , Thursday, 2 July , 2020
کد مطلب : 94 , ,
+
-

دیدار روسای جمهور افغانستان و پاکستان

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 می , 2015 , بخش : اخبار افغانستان

پس از دیدار و گفت‌وگو ها، رییس جمهور غنی و نواز شریف در نشست خبری مشترک در ارگ ریاست جمهوری حضور یافتند.

محمد اشرف‌غنی، رییس جمهوری کشور در نشست خبری مشترک با نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در کابل گفت که فقر اساسی‌ترین دشمن مشترک افغانستان و پاکستان است.

رییس جمهورغنی تاکید کرد تا زمانی فقر به گونه کامل از بین نرود، ثبات در منطقه به وجود نمی‌آید.

نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در راس هیات عالی رتبه به شمول رییس ستاد ارتش این کشور صبح روز گذشته وارد کابل شد و با رییس جمهورغنی و عبدالله عبدالله، رییس اجرایی حکومت وحدت ملی دیدار و گفت‌گو کرد.

پس از دیدار و گفت‌وگو ها، رییس جمهور غنی و نواز شریف در نشست خبری مشترک در ارگ ریاست جمهوری حضور یافتند.

رییس جمهورغنی با بیان این‌که آینده خوبی در انتظار روابط افغانستان و پاکستان است اما در مورد تهدیدهای مشترک گفت: “فقر اساسی ترین دشمن مشترک افغانستان و پاکستان است، هر چه ثروت زیاد شود اما فقر از بین نرود ثبات به وجود نمی آید. ما نیاز به اشتراک مساعی داریم.”

آقای غنی هم‌چنان گفت که تررویزم خوب و بد وجود ندارد و این برای هر دو کشور تهدید است.

رییس جمهورغنی گفت: “خون فرزندان یحی خیل با فرزندان پیشاور یکی است، همه باید به گونه مشترک در مقابل تهدیدها ایستاد شویم و به گونه مشترک در برابر تروریزم مبارزه کنیم.”

سپس آقای غنی خطاب به نوازشریف گفت، معیار دوستی در شرایط سخت این است که دوست در کنار دوست ایستاد شود.

او تاکید کرد که افغانستان و پاکستان به حیث دو دوست و دو کشور باید شرایط ثبات در منطقه را به وجود آورند و در مقابل تهدیدهای مشترک اعلام کنند که دشمنان افغانستان، دشمنان پاکستان نیز است.

آقای غنی به نخست وزیر پاکستان گفت که آنان با این دیدگاه واضح به مردم خود اطمینان دهند که دو دولت دیدگاه روشن در مورد آینده دارند و قربانی کوته نظری های گذشته نمی شوند.

نواز شریف: افغانستان خانه دوم من است

در همین حال نواز شریف، نخست وزیر پاکستان در این نشست، افغانستان را خانه دوم خود خواند و گفت که دو کشور افغانستان و پاکستان بیش از هرکشوری دیگری مشترکاتی دارند.

آقای شریف گفت، او با اشرف‌غنی توافق کرده که ثبات و صلح در منطقه به منافع هر دو کشور است و آنان متعهد هستند تا در یک استراتیژی مشترک با هم همکاری کنند.

نواز شریف با بیان این‌که پاکستان خواهان یک افغانستان با ثبات، صلح آمیزو متحد است، گفت: “به شما اطمینان می دهم که دشمن افغانستان نمی تواند دوست پاکستان باشد.”

او تاکید کرد که پاکستان به برنامه صلح به رهبری افغان ها باور دارد و در این راستا از هیچ گونه همکاری دریغ نخواهد کرد.

نخست وزیر پاکستان از ادامه حملات طالبان در بخش های از افغانستان ابراز نگرانی کرد و آن را با شدیدترین الفاظ محکوم کرد.

نواز شریف گفت: “هر تلاش که بخاطر بی ثباتی افغانستان اجرا شود ما با در برابر آنان خواهیم ایستاد، با تلاش های مشترک در برابر خشونت ها در افغانستان مبارزه می کنیم.”

شریف تاکید کرد که متعهد به سیاست عدم مداخله در امور داخلی افغانستان است.

نخست وزیر پاکستان از عملیات های مشترک و هماهنگ شده در راستای مبارزه با تروریزم خبر داد و گفت که به زودی عملیات های مشترک در امتداد خط دیورند برای ازبین بردن شورشیان آغاز خواهد شد.

به گفته شریف، پاکستان در بخش‌های بهبود سرک ها، خطوط آهن و تقویت انرژی برق با افغانستان همکار است و نیز برای رسیدن به هدف منطقوی برنامه های دارد.

او گفت: “اطمینان می دهم که حکومت پاکستان همواره با افغانستان همکار خواهد بود و در پروسه استانبول نیز از موقف افغانستان حمایت خواهد کر.”

با روی کار آمدن حکومت وحدت ملی این نخستین سفر نواز شریف و اما سومین سفر رییس ستاد ارتش این کشور به افغانستان است.

پیشتر رییس جمهورغنی با هیات عالی رتبه افغانستان به پاکستان رفته بود.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید