امروز مصادف با جمعه, 28 سنبله , 1399 , Friday, 18 September , 2020
کد مطلب : 9412 , ,
+
-

ایتلاف نجات، خطری برای حکومت نیست

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 27 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

در واکنش به آنچه استبداد و انحصار قدرت توسط ارگ ریاست جمهوری گفته می شد، ایتلاف نجات افغانستان در انقره ترکیه برای اصلاح نظام شکل گرفت و گفته می شود این ایتلاف بزودی در یکی از ولایت های کشور با حضور بیش از 100 هزار تن اعلام موجودیت خواهد. این ایتلاف باعث واکنش هایی در مجلس نمایندگان شد و بسیاری از اعضای مجلس تشکیل این ایتلاف ها را نشانه ای از ضعف رییس جمهور خواندند و اعلام کردند که این سران این ایتلاف ابتدا از موقعیت های سیاسی شان استعفا بدهند و سپس در برابر دولت ایتلاف تشکیل دهند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، فیض الله جلال، استاد دانشگاه کابل در گفتگو با آریانا درخصوص انحصار قدرت در ارگ و ادعای رییس جمهور بر بی پیشینه بودن نظام مشورتی حکومتش گفت: به حیث شهروند می بینم که اگر یک اجماع نسبی در داخل، سطح منطقه و بین الملل در سال های اخیر وجود داشت، اکنون کمرنگ شده و گروه ها آهسته آهسته از محور ریاست جمهوری جدا و در بیرون این نهاد ایتلاف ها و جبهاتی را شکل می دهند و ناگفته نماند که در ارگ ریاست جمهوری نیز در کنار دوستان رییس جمهور و رییس شورای امنیت هم یک ایتلاف جدید در حال شکل گرفتن است که کشور را به سمت چند قطبی شدن و چند مرکز شدن می برد.

جلال، درخصوص دلایل شکل گیری ایتلاف ها و جبهات مختلف در کشور می گوید: همیشه پدیده ها، تحولات درون خود به نمایش می گذارند. درباره تشکیل ایتلاف جدید نجات افغانستان نیز، بنا بر کمبودها و نارسایی هایی که درون حکومت وحدت ملی وجود دارد و مسایل بسیاری در تقسیم چوکی، قدرت و امکانات سبب تشکیل اینگونه ایتلاف ها شده است که قبلا هم نظیر آن بوجود آمده بود.

وی بیان می کند: وقتی حکومت وحدت ملی از تئوری به عمل آمد، یک طرف سهم بیشتر گرفت و به طرف مقابل سهم کمتری رسید و این اختلاف ها به اوج کشید و منجر به دوری یک تعداد از محور قدرت شد و سرانجام آنان به این نتیجه رسیدند که بهتر است در بیرون قدرت، محوری را تشکیل دهند.

استاد دانشگاه کابل می افزاید: با شناختی که از اشرف غنی داشته ام، وی از اغاز تقسیم 50-50 قدرت را نمی پذیرفت اما بدلیل فشار بیرونی و ناگزیری از داخل سبب شد که با این موضوع کنار بیاید و اکنون که مهره های خود را در اطرافش جمع کرده است اطمینانش کامل شده است.

جلال، درخصوص تاثیر تشکیل ایتلاف ها بر وضعیت امنیتی اظهار می کند: بوجود آمدن ایتلاف ها چیز بدی نیست. یک تعدادی از وکیلان بی سواد هستند که در پارلمان می گویند که چرا باید این ایتلاف ها جور شود؛ درحالی که تشکیل ایتلاف طبیعی است و نشان از واقعیت هایی دارد که در جامعه وجود دارد.

وی می افزاید: قطب بندی ها، اختلاف ها و صف آرایی ها از قبل در این نظام وجود داشته است اما بصورت مکانیکی برای یک مدتی روی آن سرپوش گذاشته می شد و بالاخره روزی رسید که اختلافات از زیر سایه پول و معامله بیرون شد و حقایق واضح شد که درون جامعه افغانستان گپ های بسیاری وجود دارد.

این آگاه سیاسی، درباه کارآمد بودن ایتلاف ها و جریان ها بیان می کند: اگر ایتلاف ها درست مدیریت شود و به نظریات و پیشنهادهایشان گوش داده شود، نه تنها وحدت نوبنیاد کشور را متضرر نمی سازد که آن را محکم تر و قوی تر نیز می سازد. ما بی مسوولانه حرف می زنیم که گویا این ایتلاف ها سبب ضعف نظام می شود. دولت خود ضعیف است و وقتی ضعیف تر می شود که به نظریات و انتقادات مخالفین و متحدین سیاسی خود گوش ندهد.

استاد دانشگاه کابل در همین مورد اضافه می کند: مساله اساسی فکر و حرکت مسالمت آمیز این جریان ها است. این گپ ها اگر منجر به خشونت و جنگ نشوند که البته در این مورد هم خود رهبران دولت مسوول هستند، آنها هرگز دست به تفنگ و خشونت نمی برند. اما اگر به نظریات آنان توجه نشود و به دیده حقارت نگاه شود، ممکن است که وضع بحرانی تر شود و اکنون در کنار مخالف طالب و داعش انتظار یک مخالف مسلح جدی دیگر را هم داشت.

جلال، بیان می کند که دولت مسوولیت دارد که بی باک و بی پروا گپ نزد و از سوی دیگر با احساسات مردم بازی نکند و به نظریات گروه های خرد و بزرگ توجه کند و آنان را به یک گفتمان ملی دعوت و با نمایندگانشان گفتگو کند.

وی، درخصوص تشکیل ایتلاف جدید در ارگ بیان می کند: حزب اسلامی با دولت و حنیف اتمر و چند تن دیگر در حال مذاکره هستند و ممکن است اینها به یک ایتلاف جدید حرف شان به انجام برسد. نباید در مقابل ایتلافی که در شمال شکل گرفته اینچنین شود.

این آگاه سیاسی، درخصوص عملکرد دولت در این وضعیت روشن می کند: دولت باید نمایندگان با صلاحیت احزابی چون حراست و ثبات ملی، جبهه متحد نوین، ایتلاف نجات افغانستان، ایتلاف جدید اجماع ملی در ارگ و همه افرادی که در این گروه ها نیستند اما نیروهای عظیم انسانی را در پشت سر خود دارند در یک گفتمان ملی از طریق رسانه ها و کنفرانس های علمی و تحقیقی از نظریات شان برای اصلاح امور استفاده کند.

استاد دانشگاه کابل می گوید: این درحالی است که آنطور که دیده می شود دولت به اتهام زنی روی آورده است که اصل مشکل با اتهام وارد کردن حل نمی شود. کسانیکه اتهام می زنند وضعیت امنیتی را بدتر می کنند. شاید یک آدم بی سواد این گفته ها را قبول کند اما مردمان متفکر و کتابخوان این صحبت ها را باور نمی کنند.

جلال، مشکل اساسی افغانستان را پاکستان، تروریزم و داعش نمی داند و معتقد است: مشکل تروریزم، پاکستان و داعش همیشه پابرجا بوده است؛ مشکل این سه کلمه نیست و مشکل اساسی اینها در بیرون دولت نیست. افغانستان انبوهی از مشکلات مذهبی، قومی، ملی، فرهنگی، حکومتداری خوب، زنان، جوانان، امنیت و صدها مشکل دیگر دارد که همه باید بررسی شوند و دست از تهمت های فاشیزمی و تجزیه طلبی بکشیم.

وی بیان می کند: راه حل این مسایل را باید در یک گفتمان ملی جستجو کرد و به نخبگان اجازه صحبت داده شود که متاسفانه این شانس برای نخبگان ملی همیشه ضعیف بوده است و تکه دران قومی با قدرت و ثروت همیشه گپ ها را زده اند. آنها هم تنها وقتیکه منافع شخصی شان زیر سوال برود، صدایشان بلند می شود.

کد (26)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید