امروز مصادف با جمعه, 28 سنبله , 1399 , Friday, 18 September , 2020
کد مطلب : 9428 , ,
+
-

ایتلاف ها رویکرد اصلاحی دارند نه انقلابی

زمان انتشار : جمعه, 28 جولای , 2017 , بخش : یادداشت

خواست های شخصی برخی جریان های سیاسی نباید منافع ملی را قربانی بگیرد. اگر دستاوردها و شرایط کنونی حفظ نشود، وضعیت به نفع مخالفان مسلح دولت افغانستان تغییر خواهد کرد. داکتر عبدالله رییس اجرایی حکومت وحدت ملی، این موضوعات را بیان کرده است. از طرف دیگر، رییس مجلس سنا گفته است که طالبان نکتایی دار که در کابل هستند و به نفع مخالفان افغانستان کار می کنند حکومت باید آنها را به نهادهای عدلی و قضایی معرفی کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، داکتر لطیف نظری، استاد دانشگاه در برنامه «نگرش» گفت: صحبت هایی که را که داکتر عبدالله ایراد کرده است صحبت های درستی است. هر کسی باید مبتنی بر منافع ملی، تصمیم گیری درستی داشته باشد و کنش هایی را مورد توجه قرار دهد. اما بحث اساسی این است که در حال حاضر منافع ملی، گم شده است. یعنی اگر ما یک حکومت پاسخگو نداشته باشیم و اگر یک فرآیند شفاف وجود نداشته باشد، اگر انحصار طلبی وجود داشته باشد، اگر تبعیض وجود داشته باشد، مفهومش این است که منافع ملی مورد توجه قرار نگرفته است. فکر می کنم بسیاری از ایتلاف هایی که در حال حاضر شکل گرفته حدود چهار پنج ایتلاف نسبتا نیرومند از ایتلاف جبهه ملی نوین می گیریم تا حراست و ثبات با محور ملی و تا ایتلاف نجات افغانستان، در کنار صداهای دیگری که تحت عنوان جنبش های اعتراضی امروز مطرح است همه اینها در واقع به خاطر نابسامانی های که امروزه در افغانستان جریان دارد سلاح خود را بلند کرده اند.

وی، در خصوص کارکرد و هدف ایتلاف هایی که در افغانستان شکل گرفته است بیان داشت: تفکیک کردن میان خواست شخصی آنان و داعیه ای که آنها به خاطر نجات افغانستان از جبهات سر می دهند. کار نسبتا دشواری خواهد بود. هر چند گذشته ها نشان می دهد که در مواردی خواست های شخصی هم مطرح بوده یعنی ایتلاف هایی که شکل گرفته است، گاه طبق منافع شخصی کار کرده اند. اما شرایط فعلی افغانستان، ایجاب می کند که گفتمان های اصلاحی مورد حمایت قرار بگیرد. اگر گفتمان انقلابی به جای گفتمان اصلاحی از سوی آنها دنبال شود ما می توانیم بحث کلیت افغانستان و منافع ملی یا خطرهایی که افغانستان را تهدید می کند مطرح کنیم. منتها بحث اساسی این است که گفتمان ها همه گفتمان های اصلاحی هست و همه خواستار اصلاحات در نظام می باشند و خواستار گفتمان انقلابی و براندازی نظام نیستند.

نظری ادامه داد: بنابراین با توجه به این مفکوره فکر می کنم که تهدیدی متوجه منافع ملی نیست بلکه منافع ملی وقتی تهدید می شود که ما دولتی داشته باشیم که به مطالبات شهروندان خود توجه نداشته باشد. اینها نکته هایی است که به نظر من، باید ما با یک نگاه عالمانه و کارشناسانه به آن توجه داشته باشیم. به عنوان نمونه آقای دانش سفری به دایکندی داشت. آنها این را نوعی کودتا ارزیابی کردند. این حرف، حرفی کاملا غیر علمی است و همراه با غرض های سیاسی می باشد.
داکتر نظری، معتقد است حکومت در برابر این ایتلاف ها پیوسته به جای اصلاح، خود را توجیه می کند و افزود: در حال حاضر در جانب حکومت که زیر فشار قرار دارد افراد و کنشگرانی وجود دارند که بیشتر این فرآیند را توجیه می کنند. فکر می کنم این توجیه ثبات افغانستان را در هم می شکند وقتی که حکومت متوجه اشتباه خود نشود، آسیب شناسی صورت نگیرد، نقطه های قوت و ضعفش عالمانه و کارشناسانه نه با اغراض سیاسی مورد واکاوی قرار نگیرد، مفهومش این است که خودبخود ما به طرف سقوط حرکت می کنیم. وقتی که مخالفان قوی و نیرومند شود، حکومت ضعیف شود، مردم از حکومت حمایت نکند، اینجا است که منافع ملی با خطر روبرو می شود.

وی، در ارتباط با ایتلاف نجات افغانستان بیان داشت: ایتلاف اخیری، که به نام نجات افغانستان شکل گرفته است با عقبه مردمی که دارد می تواند با بسیج مردمی تکانه هایی را بوجود بیاورد. منتها بحث اساسی اینجا است که اگر نقشه راه وجود داشته باشد، یعنی ایتلاف ها صرفا یک واکنش در برابر رقابت هایی که دارند با رییس جمهور نباشد بلکه دارای یک نقشه راه باشد به ثبات افغانستان کمک می کند.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید