امروز مصادف با یکشنبه, 15 سرطان , 1399 , Sunday, 5 July , 2020
کد مطلب : 95 , ,
+
-

افشای مکاتبات دولت آلمان با آمریکا در زمینه همکاری‌های جاسوسی

زمان انتشار : سه‌شنبه, 12 می , 2015 , بخش : اخبار جهان, سیاسی

پایگاه اینترنتی ویکی‌لیکس اسنادی را منتشر کرد که همکاری‌های جاسوسی دولت آلمان با آمریکا را تأیید می‌کند.

 

مدارک جدیدی که امروز ویکی‌لیکس منتشر کرده است نشان می‌دهد که دولت آلمان پیگیرانه با آژانس امنیت ملی آمریکا (NSA) در جاسوسی از شرکت‌ها و افراد آلمانی همکاری کرده است.

 

در گزارش «اسپوتنیک» آمده است که وزارت کشور آلمان در بیانیه‌ای که 14 آوریل به همین منظور منتشر کرد اعلام کرد: «ما هیچ اطلاعاتی از جاسوسی اقتصادی آژانس امنیت ملی آمریکا و یا دیگر سرویس‌های جاسوسی آمریکایی و نیز دیگر کشورها نداریم.» اما اسناد ویکی‌لیکس نشان می‌دهد که صدراعظم آلمان در نامه‌هایی برای «کای اووه ریکه» رئیس‌ وقت شرکت ارتباطات آلمانی «تله‌کام» در فاصله سالهای 2002 تا 2006 با وی در این زمینه مکاتبه داشته است.

 

در این نامه‌ها موضوع همکاری دویچه‌تله‌کام در تسهیل جاسوسی‌های گسترده از مرکز تبادل اطلاعات فرانکفورت مطرح شده است. این عملیات با کد «آیکونال» رهگیری و سپس از سرویس اطلاعات آلمان به آژانس امنیت ملی آمریکا منتقل می شد.نامه‌ها برای ریکه فرستاده می‌شدند و وی شخصا آنها را می‌خواند. اما در روند تحقیق درباره این نامه‌ها ریکه گفته است که هرگز چنین نامه‌هایی ندیده است.

 

در پی افشای همکاری‌های اطلاعاتی سرویس اطلاعات آلمان (BND) با آژانس امنیت ملی آمریکا در جاسوسی از شرکت‌ها و سیاستمداران اروپایی، دولت این کشور به شدت تحت فشار قرار دارد. جاسوسی از کاخ الیزه، وزارت خارجه فرانسه و کمیسیون اروپا از جمله مهمترین موارد مطرح شده هستند. دولت آلمان متهم شده که در این مورد به پارلمان دروغ گفته است.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید