امروز مصادف با پنج شنبه, 27 سنبله , 1399 , Thursday, 17 September , 2020
کد مطلب : 9609 , ,
+
-

بن سلمان و سری که به سنگ خورد؛ آغازگر جنگ یمن پشیمان است!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 15 آگوست , 2017 , بخش : مقاله

محمد بن سلمان ، ولیعهد و وزیر دفاع عربستان در گفت‌وگو با دو مقام سابق امریکایی اعتراف کرده که خواستار خروج از جنگ یمن است که خود دو سال پیش آغازگر آن بود.
پایگاه میدل‌ایست‌آی روز دوشنبه این خبر را بر اساس اسناد به دست آمده از ایمیل‌های هک‌شده یوسف العتیبه، سفیر امارات در واشینگتن نشر کرده است.
شاهزاده 31 ساله این اعتراف را حداقل یک ماه قبل از متهم کردن قطر به تبانی با ایران و تضعیف تلاش‌های عربستان در یمن، در گفت‌وگو با مارتین ایندیک ، سفیر سابق امریکا در فلسطین اشغالی و استفان هادلی، مشاور اسبق امنیت ملی امریکا مطرح کرده است.
یک گروه هکری به نام GlobalLeaks (افشاگران جهانی) ماه گذشته اعلام کرد با هک ایمیل یوسف العتیبه توانسته به اطلاعات مهمی درباره مسایل سیاست خارجی امارات متحده عربی دست پیدا کند. جزئیات بیشتر نشر شده از این ایمیل‌ها از ارتباط میان سفیر امارات با لابی صهیونیستی پرده برمی‌دارند.
جزئیات دیدار محمد بن‌سلمان با مقام‌های امریکایی از همین ایمیل‌ها که در اختیار میدل‌ایست‌آی قرار گرفته‌اند به دست آمده‌اند.
طبق راپور میدل‌ایست‌آی، ایندیک و العتیبه برای بحث در خصوص عملگرایی ولی‌عهد عربستان و موارد انحراف آنها از مواضع علنی عربستان سعودی با یکدیگر دیدار کرده بودند.
العتیبه روز 20 آوریل به ایندیک نوشته است: گاهی وزیران خارجه بایستی سقف انتظارات را اندکی بالاتر قرار دهند و من فکر می‌کنم محمد بن‌سلمان، در مقایسه با مواضع علنی سعودی‌ها به مراتب عملگراتر است.
27 دقیقه بعد، ایندیک در پاسخ نوشته است: در این مورد، موافقم. او به من و استیو هادلی با صراحت کامل گفت که می‌خواهد از یمن خارج شود و با تعاملات ایران با امریکا تا جایی که قبلاً هماهنگ شوند و اهداف آنها روشن باشد، مشکلی ندارد.
العتیبه در پاسخ نوشته است: فکر نمی‌کنم هیچوقت دیگر شاهد حضور رهبری عملگراتر در آن کشور باشیم و به همین دلیل هم هست که تعامل با آنها خیلی مهم است و بیشترین نتایجی که می‌توانیم از عربستان به دست بیاوریم را به دست خواهد داد.
ایتلافی به رهبری عربستان سعودی از ماه حمل‌ سال 1394 کشور مفلس یمن را هدف حملات مرگبار هوایی قرار داده است. این حملات تا کنون به کشته شدن هزاران نفر و زخمی شدن ده‌ها هزار نفر منجر شده است. بازگرداندن قدرت به عبد منصور هادی ، رییس‌جمهور مستعفی یمن، یکی از اهداف این حملات هوایی بود.
میدل‌ایست‌آی نوشته شک‌های بن‌سلمان درباره عملیاتی که خودش در یمن آغاز کرده جایگاه عبد ربه منصور هادی را بیش از پیش تضعیف خواهد کرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید