امروز مصادف با جمعه, 28 سنبله , 1399 , Friday, 18 September , 2020
کد مطلب : 9713 , ,
+
-

چه کسانی در پشت پرده ناامنی های بلخ هستند؟

زمان انتشار : چهارشنبه, 23 آگوست , 2017 , بخش : یادداشت

گسترش ناامنی ها به بخش هایی از ولایت بلخ پای والی این ولایت را به میدان نبرد به ولسوالی چمتال کشانده است. عطامحمد نور افزایش فعالیت های هراس افکنانه را در ولایت های شمالی بویژه در ولایت بلخ در قالب یک توطیه کلان می بیند. والی بلخ در پیوند به این ناامنی ها انگشت اتهام را به سوی حنیف اتمر و معصوم استانکزی بلند کرده است. عطامحمد نور به تازگی از نقش حزب اسلامی در سقوط بلخ یکی از روستاهای ولسوالی چمتال به دست طالبان نیز به رسانه ها گفته است. اما در واقع آیا تنش های سیاسی عامل افزایش ناامنی ها در ولایت های شمالی گردیده است.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، محمد عبدو، عضو مجلس نمایندگان در برنامه «فراخبر» گفت: در این اواخر در ولایت های مختلف افغانستان، مخالفان از طرف شبکه های استخباراتی سازمان دهی می شوند و طبعا مجریان این دسایس و توطیه های طالبان، داعش و القاعده و باقی شبکه های تروریستی دیگری که در همسویی با تروریستان قرار دارند است. ولایت بلخ هم خالی از این این امر نبوده است. برای صحنه سازی های پشت صحنه این ناامنی ها معلومات بیشتر را باید استخبارات افغانستان بدهد که گزارش ها به صورت دقیق تر باشد که چه کسانی در پشت ناامن سازی شمال بخصوص بلخ هستند.

وی در خصوص ناامنی ها در شمال افغانستان و علت آن بیان داشت: جنگ در افغانستان عملا جریان دارد یک طرف دولت و ملت افغانستان است و یک طرف هم شبکه های تروریستی و انسان های خونخواری هستند که در صدد ریختاندن خون مردم هستند و هر روز جنایت می آفرینند و هر روز جان مردم افغانستان را می گیرند و هر روز امنیت مردم افغانستان را تهدید می کنند. قضیه ای که در ولسوالی چمتال پیش آمد جدای اینکه در آن ولسوالی در طی چند روز گذشته جنگ بود، تبلیغات منفی و زهرآگین هم از طرف حلقات معین استخباراتی در داخل شهر مزار شریف و ولسوالی هایش هم جریان داشت و اینکه گفته می شد شاید شهر مزارشریف هم سقوط کند. شخصا بر این باور هستم که دولت و ملت افغانستان باید برای تامین امنیت شهروندان و مردم نجیب افغانستان تلاش شبانه روزی کند که بیشتر از این قربانی ندهیم. اگر هم افراد و حلقاتی این ناامنی ها بخصوص شمال را دامن می زنند هرچه زودتر گرفتار شوند.

این نماینده مجلس در ارتباط با ناامنی های اخیر در ولایت های مختلف افغانستان بیان داشت: عملیاتی که شنبه در ولسوالی چمتال ولایت بلخ تحت ریاست والی بلخ صورت گرفت در تشریک مساعی کل نیروهای امنیتی و خیزش های مردمی نتیجه بسیار مثبتی را به دنبال داشت که نگرانی مردم رفع شد. اما جنگ ها معمولا در ولایت های مختلف شمال گاه گاهی جرقه اش زده می شود. شما چند روز پیش دیده بودید در ولایت سرپل در ولسوالی صیاد منطقه میرزاولنگ جنگ صورت گرفت یا در حومه و اطراف ولسوالی شبرغان حمله ها صورت گرفت. همچنین در برخی از مناطق مختلف ولایت فاریاب حمله انجام شد و حادثه ای که در ولسوالی چمتال ولایت بلخ به وقوع پیوست و طالبان موفق شدند برخی قریه جات را بگیرند. همچنین در بغلان و قندوز و تخار و بدخشان جنگ ها ادامه یافت. اینها یا در گوشه هایی از ولایت سمنگان یا در نقاط دورافتاده اش گاه گاهی دیده می شود.

وی رهبری جنگ های افغانستان را از خارج از مرزهای کشور می داند و می گوید: در این موارد باید گفت که ما دچار یک دسیسه و توطیه بزرگ شبکه های استخباراتی برون مرزی هستیم که در تلاش هستند هیبت و صلابت ملت و دولت افغانستان و قوای امنیتی افغانستان شکسته شود. آنها اهداف معین استخباراتی، اقتصادی، سیاسی و امنیتی خود را در گرو تشدید جنگ ها در افغانستان می دانند و تلاش می کنند که جنگ در افغانستان گسترش پیدا کند و در کنار آن نگرانی را در بین مردم افغانستان خلق کنند که گویا طالبان دوباره مسلط می شوند. من بارها گفته ام که طالبان توان تسلط بر شهرهای افغانستان را دیگر نخواهند داشت. آن طالبی که از یک مرکز اداره می شد آن طالبان دیگر سوق اداره خود را ندارد و مردم افغانستان اگر پشت سردولت خود بایستند و اگر دولت حامی مردم افغانستان باشد و آنها را در کنار خود داشته باشند و از رهبرانی چون عطامحمد نور که علیه دشمنان مردم افغانستان می جنگند باشد، می توانند طالبان را به راحتی دفع کنند. اما با تاسف بسیار این طالبان و این جریان های جنگ از سوی استخبارات کشورهای بیگانه و غربی هدایت می شود.

عبدو، در خصوص اتهام هایی که به مسوولان امنیتی کشور از سوی عطامحمدهور زده می شود می گوید: ما که تا بحال از دولت حمایت کردیم و آن را ایجاد کردیم، پس دولت مکلف است که حمایت از جان و مال مردم کند. تا اینکه نیروهای امنیتی افغانستان در یک خاطر جمعی بتواند از سرحدات این سرزمین با قربانی های بی شمار خود دفاع کند. اتهام هایی که هم اکنون در مورد مسوولان امنیت ملی وجود دارد مشکلات سیاسی درونی این کشور است. امیدوار هستیم که سیاسیون افغانستان بنشینند و آنهارا حل کنند چرا که وضعیت افغانستان طوری نیست که این نهادهای به غایت مهم دچار مشکل و مورد اتهام باشند. اگر این اتهام ها واقعی باشد و حل نشود فاتحه افغانستان را باید خواند.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید