امروز مصادف با شنبه, 22 سنبله , 1399 , Saturday, 12 September , 2020
کد مطلب : 9779 , ,
+
-

حکومت در جنایت میرزاولنگ شریک است

زمان انتشار : دوشنبه, 28 آگوست , 2017 , بخش : یادداشت

در نتیجه سقوط دره میرزاولنگ در ولایت سرپل کمابیش شصت تن کشته شدند و تا کنون سه گور دسته جمعی کشف شده است و دست کم پنجصد خانوار از آنجا آواره گشته اند. برخی از نهادهای حقوق بشری و شاهدان عینی می گویند که طالبان و د اعش در همکاری به این منطقه حمله کرده اند و جنایات ضد بشری را مرتکب شده اند. این نخستین باری است که از همکاری طالبان و داعش در یک جنگ سخن گفته می شود. آیا از داعشی که در سمت شمال افغانستان سخن گفته می شود آیا هما داعشی است که از آنها به نام شاخه خراسان نام برده می شود؟ و یا اینکه این داعش استهاله طالبان دیروز است؟ آنها در سمت شمال به دنبال چه هدفی هستند. گسترش فعالیت های بیشتر نظامی سیاسی، طالبان و داعش در سمت شمال افغانستان چه عکس العمل های را می تواند برای کشورهای همسایه ما در آنسوی دریای آمو و عمدتا برای روسیه به بار آورد؟

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpaper)، جاوید کوهستانی آگاه امور نظامی در برنامه «گفتمان» گفت: در بعضی جاها درگیری های بسیار شدیدی میان گروه های داعش و طالبان انجام شد اما در تیبره، بدخشان و در کوهستانات و صیاد یک همسویی و هماهنگی میان نیروهای خارجی و کسانی که مربوط به داعش هستند با بخشی از طالبان وجود دارد. اکثرا یک هماهنگی مخصوصا عملیاتی را که در میرزاولنگ انجام دادند و جنایتی که صورت گرفته کاملا مشهود است. ویدیوها و تصویرهایی که از آنجا به دست آمده و نشر شده نیز گواه این مساله است.

وی افزود: در سال های قبل هم شنیدیم و به یاد دارم که از نشست طیاره های هلی کوپتر در ولایت سرپل مخصوصا در منطقه کوهستانات بارها یادآوری شد. بسیار مشهود است که کسانی که جنگجوهای خارجی را به شمال افغانستان انتقال دادند با آن طالبانی که در خط آن سازمان های استخباراتی یا سازمان های منطقه ای و فرامنطقه ای هستند این هماهنگی ها را ایجاد می کنند. یعنی توان یا ظرفیت مدیریت جنگ را دارند. بسیار روشن است که جنگجویان را از جنوب افغانستان حتی از ساحه برکه و جرگه بعد از جنگ قندوز به ولایت سرپل انتقال دادند.

کوهستانی در خصوص هدف انتقال تروریزم به شمال گفت: هدف این انتقال این است که می خواهند از شمال افغانستان وزیرستان بسازند. هدف از وزیرستان ساختن هم متمرکز ساختن روسیه به مرزهای قدیمی و مرزهای جنوبی شان است. چون بحث رقابت هایی که در اروپای شرقی وجود دارد در اوکراین وجود دارد و بحثی که در خلیج صورت گرفته و در سوریه و عراق برای اینکه روسیه را متوجه بسازند، مشعول بسازند و برای این کشور دردسر ایجاد کنند در مرزهای گذشته و جنوبی اش یکی از دلیل های کشیدن جنگ در شمال افغانستان است.

وی ادامه داد: بحث دوم، خالی کردن پایگاه های اجتماعی رهبران شمال افغانستان است. رهبرانی مانند جنرال دوستم، عطامحمدنور و در بدخشان از رهبران نیروهای مقاومت که پایگاه های این افراد تاثیرگذار در ساختار قدرت است جای آنها را به نیروهای مخالف مسلح بدهند که اینها این توانایی های اجتماعی شان را از دست بدهند و دیگر قدرتی در برابر برنامه های خارجی ها که مدیریت کننده این جنگ هستند نداشته باشند.

این آگاه سیاسی، در خصوص اینکه چرا در نهادهای امنیتی اجازه داده می شود چنین کارهای انجام شود گفت: چند تا عامل وجود دارد، نفهمی، ضعف دانش، افراد بی پروا و دور از مناسبات امنیتی و دفاعی که در قدرت می آیند و ظرفیت مدیریتی ندارند، آگاه نیستند، آکادمیک نیستند تجربه ندارند و در گذشته نبوده اند، اهداف شان را نمی دانند افراد تصادفی هستند که آمده اند بر سر نهادهای مهم امنیتی قرار گرفته اند و این واقعا ضعف مدیریتی است و می تواند از پیش آنها اشتباه شود و غلط شود. یک بخش هم عمدی است. وقتی شما اسناد تهیه می کنید. اسناد یک نهاد معتبر که سازمان ده و رهبری کننده است شما می آیید دشمن تان را تعریف می کنید در صدر اول آن از یک سال قبل می گویم نوشته می شود داعش، بعد از آن نوشته می شود جنگجویان آسیای میانه، بعد از آن نوشته می شود سپاه صحابه و جنگجویان پاکستانی، بعدش شبکه حقانی و پنجم هم طالبان. این استراتژی امنیتی است که توسط نهادهای دست اول کشور سال قبل ترکیب شدند که افغانستان در آن زمان شاید تمام جنگجویانی که حضور داشتند، سه هزار جنگجوی داعش بیشتر در افغانستان نبود و هنوز داعش در شمال به طور کلی نرسیده بود. شبکه حقانی جزو طالبان هستند که می آیند و در بین شان می جنگند اما اکثریت جغرافیای افغانستان توسط طالبان کنترل می شود و جنگ را در این شانزده سال طالبان ادامه دادند. مجموعه تلفاتی را که ما در هلمند و در بدخشان و فاریاب و هرجایی دیگر داشتیم در برابر طالبان داشتیم یعنی بیشترین حجم تلفات یعنی نود درصد تلفات ما در جنگ با طالبان بوده است ولی ما طالبان را دشمن درجه اول تعریف نکردیم و آنها همچنان به راحتی به کشتار ادامه دادند.

کوهستانی معتقد است حکومت کنونی ما حکومت طالبانی است و افزود: از ابتدای شکل گیری وضعیت سیاسی افغانستان، سازمان های استخباراتی منطقه و سازمان های استخباراتی که طالبان را شکل دادند به منظور رسیدن ایجاد عمارت کبیر اسلامی به آسیای میانه، توسط مجموعه انسان های این جامعه این تجاوز در مقاومت به عقب رانده شد و همان سازمان هایی که طالبان را تشکیل کرده بودند که می خواستند جانشین حکومت مجاهدین بسازند، همان سازمان ها امروز حکومت افغانستان را رهبری می کنند. افراد طالبان در رده های رهبری حکومت افغانستان افرادی در بالای بلندترین نقاط کلیدی رهبری جابجا شدند. اینها انتقام شکست طالبان را، انتقام دوران مقاومت را، انتقام شکست پاکستان را و سیاست های انگلیس و عربستان سعودی را از ملت و مردم شمال می گیرند و این مهره ها آمده اند جابجا شده اند. مهره هایی که اصلا نبوده اند و حامی طالبان بوده اند. اقتدار امنیتی ما را رهبری می کنند. اینها وظیفه شان همین است.

وی در این خصوص ادامه داد: همین سه ماه قبل دیدیم یک روز در سر کوتل خیرخانه 17 موتر 309 را متوقف ساختند و صد و چهل نفر را پیاده کردند که به شمال افغانستان بروند. ما در رسانه ها فریاد زدیم و حتی در برخی جاها مردم تظاهرات هم کردند اما حکومت کجا بود و چه کرد؟ با اینکه خبر دار شد. بنابراین حکومت افغانستان در جنگ شمال شریک است. جنگ مدیریت شده است. حکومت افغانستان در جنایت میرزاولنگ خودش شریک است. یک هفته محاصره می کند، دشمن بیرون می آید، داخل دره می شود جنازه شهدا را می کشند فردا دوباره طالبان مسلط می شوند. معنای این کار از نظر نظامی میدان دادن به دشمن است.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید