امروز مصادف با چهارشنبه, 26 سنبله , 1399 , Wednesday, 16 September , 2020
کد مطلب : 9822 , ,
+
-

برنامه ای برای تامین امنیت وجود ندارد

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 31 آگوست , 2017 , بخش : یادداشت

از شانزده سال بدینسو بحث صلح و جنگ به عنوان یکی از سوال های جدی برای مردم افغانستان و جهانیان در این دو سال استراتژیک افغانستان مطرح است. ماموریت مشترک افغانستان، آمریکا و ناتو در افغانستان از شانزده سال بدینسو آیا ناکام است یا کامیاب. این مساله به عنوان یک دغدغه نه تنها در افغانستان بلکه در آمریکا مطرح است. اخیرا دونالد ترامپ به صراحت گفت که میراث دار یک وضعیت نابسامان در افغانستان است و در تلاش آن است تا راهبرد جنگ را در قبال افغانستان اعلام کند.

به گزارش شبکه اطلاع رسانی افغانستان (afghanpapper)، محمدفرهاد صدیقی عضو مجلس نمایندگان در برنامه «تحول» گفت: از زمانیکه طالبان در افغانستان شکست خوردند و البته توسط آمریکا حکومت موقت ایجاد شد در آن زمان طالبان به همان تصمیم مهار شده بودند و دیگر توان این را نداشتند که جمع شوند و به عنوان طالب در افغانستان بجنگند. همه شان به پاکستان فرار کردند. اما همین پاکستانی ها بودند که آنها را یکجا کردند و به آنها آموزش نظامی دادند و دوباره داخل خاک افغانستان ساختند، در این زمان آمریکا واقعا اگر صادقانه در قبال افغانستان قضاوت می داشت و می خواست که صلح در داخل افغانستان تامین شود در آن وقت می توانست بر پاکستان هم فشار وارد کند و نگذارد که طالبان دوباره رشد کنند و آنها ظهورشان بیشتر شود. این یک بخش قضیه است و بخش دوم آن این است که آمریکایی ها در افغانستان مسلط هستند و کنترل تمام حریم هوایی ما به دست آمریکایی ها است نه به دست افغان ها. حتی طیاره های مسافربری که شرکت های خصوصی زمانیکه در کابل نشست می کنند رادار بگرام به آنها دستور می دهد. داعش را هیچ کسی در افغانستان نمی تواند تمویل کند.

وی افزود: شما می بینید که روزبروز تبلیغات و جنگ های سرد، داعش را به شمال افغانستان، به جلال آباد و به شرق و غرب رساند. اینها هر روز توسط هلی کوپترها اکمال می شوند. تمام مردم شاهد این قضیه هستند اما کسی گوش نمی کند. اینها فعلا به داعشی ها کمک می کنند، داعشی ها را به اینجا می آورند. من فقط این حرف را نمی زنم بلکه تمام مردم افغانستان این موضوع را می گویند و اکمالاتی که داعشی ها می شوند توسط هلی کوپترها می شوند. این نشان دهنده این است که آمریکایی ها فقط می خواهند که به چین که دارای سلاح هسته ای است و دعوای قدرت را دارد و به روسیه که کم کم تبدیل به ابر قدرت می شود خود را برسانند و آنها را تهدید کنند و برنامه ای برای تامین امنیت افغانستان وجود ندارد.

صدیقی، راهکار بیرون رفت از چالش هایی که هم اکنون کشور ما در آن گرفتار است، را چنین بیان داشت: برای اینکه ما بتوانیم از جنگ نجات پیدا کنیم و افغانستان را متحد بسازیم، باید تمام اقوام را به گرد هم جمع بسازیم تا از افغانستان دفاع کنند و از جنگ دست بکشند و فریب بیگانه ها را نخورند. ریاست جمهوری ما باید در قدم اول قبل از هر کاری وحدت ملی را ایجاد کند. اما متاسفانه رییس جمهور هم برخوردی دوگانه در این مورد دارد و قطعا با این وضع وطن ما به راهی که باید برود نمی رود. به طور مثال تمام صلاحیت های فعلی در ارگ در انحصار رییس جمهور است. دوم اینکه در آوردن صلح در زمان جهاد همین آمریکایی ها بودند که به مجاهدین پول داند تا روس ها را شکست دهند. حالا چه شده است؟ همین مجاهدی که از پانزده سالگی تفنگ دست داشت تا حالا که سی و پنج ساله شده است، در این عصر بی سواد است. در حالیکه باید از نیروهای آنها استفاده می شد، آنها را دور نمی ساختند و هر دقیقه و هر ثانیه در تلویزیون ها و در رادیوها نمی گفتند که اینها جنگ سالار هستند. اینگونه شده است که حالا آنها از همین حکومت ناراضی هستند. این دور ساختن مجاهدین را از قدرت و حکومت را خارجی ها می خواهند و حکومت هم به دستور خارجی ها این کار را انجام می دهند. چون خارجی ها منبع تمویل پول هستند. هر آنچه که آنها بگویند متاسفانه قبول می شود.

کد (30)

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید