امروز مصادف با دوشنبه, 7 میزان , 1399 , Monday, 28 September , 2020
کد مطلب : 10019 , ,
+
-

برتری جویی های امریکا مورد انتقاد قرار گرفت

زمان انتشار : دوشنبه, 18 سپتامبر , 2017 , بخش : مقاله

یک کارشناس روس گفت: راهبرد امریکا در افغانستان، برتری جویی همیشگی منطقوی است!
یلنا دونایوا کارشناس ارشد انستیتو خاورشناسی وابسته به آکادمی علوم روسیه با انتقاد از برتری جویی های امریکا در عرصه بین المللی، گفت: هدف راهبرد جدید واشینگتن در افغانستان، تامین برتری در منطقه است و نیروهای امریکایی با تروریست ها مقابله نمی کنند.
دونایوا افزود: از زمانی که امریکا پس از 11 سِپتِمبر سال 2001 به افغانستان لشکرکشی کرد، وضعیت در این کشور بهبود نیافته و هرج و مرج بسیاری از مناطق را فرا گرفته است.
وی گفت: القاعده همچنان در افغانستان حضور دارد و تروریست های جدید و تازه نفس داعشی هم به آنها اضافه شده اند که عرصه را بر مردم افغان تنگ کرده است.
کارشناس روس تصریح کرد: امروز طالبان بسیاری از مناطق را کنترول می کنند و این واقعیت را نمی توان درک کرد که دهها هزار نظامی امریکا و متحدان از سال ها پیش در افغانستان چه کرده اند و اکنون چه می کنند.
دونایوا گفت: اگر نیروهای غربی برای مبارزه با تروریست ها در افغانستان حضور دارند، چرا این گروهها همچنان فعالیت می کنند و در بسیاری از مناطق این کشور تقویت نیز شده اند.
وی ادامه داد: وضعیت تولید و قاچاق مواد مخدر هم در افغانستان بدتر شده و بر اساس داده های رسمی نسبت به زمان پیش از لشکرکشی امریکا به این کشور تا 40 فیصد افزایش یافته است. پرسش این است که چرا نیروهای امریکایی و متحدان غربی از مبارزه با این پدیده خودداری و از پذیرفتن هر گونه مسئولیتی در این زمینه شانه خالی می کنند؟
کارشناس ارشد انستیتو شرق شناسی روسیه تاکید کرد: متاسفانه شورای امنیت سازمان ملل نیز از امریکا در مورد نقض تعهدات مرتبط با افغانستان بازخواست نمی کند، زیرا مطابق قطعنامه این شورا واشینگتن باید در مورد اقدامات خود راپور ارایه کند.
دونایوا در ادامه همچنین افزود: دونالد ترمپ رییس جمهوری امریکا نیز پیگیر بهبودی اوضاع نیست، بلکه می خواهد اهداف واشینگتن را در افغانستان پیش ببرد که وجه مشترکی با مبارزه علیه تروریست ها ندارد و فقط در پی حفظ حضور نظامی خود در این کشور است.
وی در پایان افزود: در چوکات اجرای این راهبرد، واشینگتن برتری جویی مقابل چین، روسیه و ایران را که مخالفان سیاست های امریکا هستند، دنبال می کند و همچنین می خواهد آسیای میانه را زیر نفوذ بگیرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید