امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 10039 , ,
+
-

عساکر اجیر در خفا به افغانستان اعزام می گردند

زمان انتشار : چهارشنبه, 20 سپتامبر , 2017 , بخش : مقاله

براساس گزارش های رسیده احتمال اعزام مخفیانه عساکر اجیر در کنار نظامیان امریکایی به افغانستان وجود دارد.
به نقل از ویب‌سایت البوابة، چند هفته پیش از اعلام استراتیژی امریکا در افغانستان، اریک پرنس بنیانگذار و رییس سابق شرکت امنیتی بلک واتر بارها با مقامات ارگ سفید دیدار کرد تا پلان خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان مورد تایید واشینگتن قرار گیرد.
با این حال پلان اریک پرنس مبنی بر جایگزینی نظامیان امریکایی با عساکر اجیر مورد موافقت ترمپ قرار نگرفت و پنتاگون اخیرا از اعزام 3 هزار و 500 نظامی بیشتر به افغانستان خبر داده است.
پرنس اما نفوذ زیادی در ارگ سفید دارد و ممکن است که بزودی در کنار نظامیان امریکایی عساکر اجیر را نیز بطور مخفیانه به افغانستان اعزام کند و حتی شمار آن‌ها از نظامیان امریکایی در کشور نیز بیشتر باشد.
بنیانگذار شرکت بلک واتر بارها تاکید کرده است که برای برون‌رفت از بحران‌های امنیتی، عساکر اجیر از نیروهای اردو و یا نیروهای حافظ صلح سازمان ملل موثرتر هستند.
پرنس در آخرین ماجراجویی‌ خود نیروی امنیتی سری کلمبیایی را به امارات برد و هزینه استفاده از این نیروها را نیز شاهزاده ابوظبی در چکی به مبلغ 529 ملیون دالر پرداخته بود.
وی در نظر داشت تا 5 هزار و 500 عسکر اجیر را جایگزین نظامیان امریکایی کند تا این نیروها در میدان نبرد نیز حضور فعالی داشته باشند.
پرنس در نظر داشت تا موانع قانونی خصوصی‌سازی جنگ را نیز با محرمانه کردن اقدامات اردوی خصوصی خود و با عنوان عملیات استخباراتی دور بزند؛ با این حال جنجالی‌ترین بخش پلان پرنس در افغانستان پیاده‌سازی پلان کمپانی هند شرقی در کشور بود.
در این پلان وی پیشنهاد کرد تا دولت ترمپ مانند مستعمره‌های سابق انگلیس لوی ولسوالی را برای افغانستان معرفی کند.
با اینکه پلان بنیانگذار بلک واتر برای استفاده از اردوی خصوصی در افغانستان هنوز مورد استفاده قرار نگرفته است.
شان مک‌ فیت عضو ارشد اتاق فکر آتلانتیک قونسول گفت که ترمپ ممکن است بزودی به پرنس روی آورده و بخشی از پیشنهادات وی را اجراییه کند.
از سوی دیگر نیز پرنس، برادر بتسی داوس وزیر معارف امریکا است که براساس برخی راپور‌ها تلاش کرده تا از طرف دولت ترمپ کانالی را برای روابط پنهانی با روسیه بوجود آورد.
بنیانگذار شرکت بلک واتر پیش از این نیز استیو بنن استراتیژیست ارشد سابق ترمپ را برای جایگزینی عساکر اجیر با نظامیان امریکایی در افغانستان متقاعد کرده بود.
پرنس نفوذ زیادی در حلقات قدرت دولت ترمپ دارد و احتمال پیاده‌شدن برخی از پلان‌های وی مبنی بر خصوصی‌سازی جنگ در افغانستان وجود دارد.
خطرات خصوصی‌سازی جنگ
اردوهای خصوصی به همراه خود نگرانی‌های سیاسی و امنیتی بسیاری را دارند و برخی قوانین نظامیان اردوهای رسمی شامل آن‌ها نمی‌شود؛ که خطر ارتکاب هرگونه تخلف از جانب آن‌ها را افزایش می‌دهد.
مشهورترین تخلف عساکر اجیر در کشتار میدان ناصریه عراق در سال 2007 بود. در این کشتار عساکر اجیر شرکت بلک واتر به جمعیت مردم که در این میدان حضور داشتند فَیْر کرده و 17 ملکی عراقی را کشتند.
با این حال خطر استفاده از عساکر اجیر بسیار بیشتر از یک نمونه محسوس از خشونت علیه ملکیان است.
شرکت‌های امنیتی بیشتر عساکر خود را از کشورهای چون کلمبیا و فیلیپین استخدام می‌کنند، زیرا جذب نیرو از این کشورها نسبت به کشورهای چون امریکا، کانادا و یا کشورهای اروپایی ارزان‌تر است.
گفتنی است که شرکت بلک واتر در جنگ عراق بطور گسترده از نیروهای کلمبیایی با حقوق پایین استفاده می‌کرده و حقوق برخی از این نیروها که در منطقه جنگی حضور داشتند تنها به 34 دالر در روز می‌رسید.
عساکر اجیر به بخش اجرایی دولت امریکا این اجازه را می‌دهد تا بدون راپور دادن به کانگرس و یا مردم این کشور، آتش جنگ را تشدید کرده و حضور نظامی خود را افزایش دهد.
جرمی اسکهیل نویسنده کتاب بلک واتر؛ خیزش قویترین اردوی خصوصی جهان و سردبیر و موسس نشریه خبری آنلاین اینترسپت گفت که عساکر اجیر امکان دور زدن کانگرس توسط ارگ سفید را ایجاد می‌کند.
وی افزود: در نظر بگیرید که کانگرس قانونی را تصویب می‌کند و خواستار کاهش نظامیان امریکایی در افغانستان شود و بخواهد که شمار آن‌ها را به 5 هزار محدود کند؛ ارگ سفید هم می‌گوید ما به 20 یا 30 هزار نظامی احتیاج داریم و بقیه این نظامیان را از عساکر قراردادی تامین کرده و به کانگرس نیز راپور نمی‌دهیم.
اسکهیل در ادامه گفت: نه تنها این نیروها از دسترس کانگرس خارج خواهند بود، بلکه دستیابی به جزئیات قرارداد این نظامیان نیز تقریبا غیرممکن است.
عساکر اجیر در میدان جنگ نیز معمولا تاکتیک‌های متفاوت و خطرناکی برای مبارزه با شبه‌نظامیان دارند.
مک فیت افزود: اگر نیروی خاص‌ای را از فیلیپین استخدام کنید ممکن است نظرش درباره مقابله با شبه‌نظامیان این باشد که قبل از اینکه از ماهیت مظنون مطمئن شود، به وی فَیْر کند که این کشتار بیشتر ملکیان را در پی خواهد داشت.
اگر چنین اتفاقی بیفتد واشینگتن مدعی می‌شود که این کشتار توسط نظامی امریکایی صورت نگرفته و عامل آن نظامی اجیر کلمبیایی و یا اوگاندایی بوده است.
نه تنها اردوی خصوصی تهدیدی برای دموکراسی و منافع امنیتی امریکا است، بلکه شمار عساکر اجیر در برخی اوقات بیش از نظامیان اردوی امریکا بوده است.
در سال 2009 شمار نظامیان امریکایی حاضر در افغانستان 24 هزار و 56 نفر بود، در حالی که شمار عساکر اجیر در آن موقع به 29 هزار و 473 نفر می‌رسید.
با اینکه رییس‌جمهور سابق امریکا مدعی شده بود که خواستار کاهش حضور امریکا در افغانستان است، اما آمار حکایت دیگری دارد.
در اواخر سال 2016 حدود 9 هزار و هشتصد نظامی امریکایی در افغانستان مستقر بودند، در حالی که شمار عساکر اجیر در زمان مشابه 25 هزار و 197 نفر بود.
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید