امروز مصادف با سه شنبه, 8 میزان , 1399 , Tuesday, 29 September , 2020
کد مطلب : 10153 , ,
+
-

رفرندوم جنجالیِ کردستان، زیر سر موساد است!

زمان انتشار : سه‌شنبه, 3 اکتبر , 2017 , بخش : مقاله

به نقل از رای‌الیوم، رییس‌جمهور ترکیه گفت: سازمان جاسوسی اسراییل در برگزاری رفرندوم جنجالی درباره استقلال اقلیم کردستان عراق نقش داشته است.
اردوغان بعد از آن‌که از اقدام کُردها بر حمل و تکان دادن بیرق‌های رژیم صهیونیستی در مراسم‌های جشن‌شان به دلیل نتیجه رفرندوم جدایی انتقاد کرد، گفت: این یک امر را ثابت می‌کند: این‌که این دولت فدرال تاریخ مشترکی با موساد دارد. این دو دست به دست هم حرکت می‌کنند.
در حالی‌که جامعه جهانی با برگزاری رفرندوم تجزیه‌طلبی در اقلیم کردستان عراق به شدت مخالفت و آن را محکوم کرد، اسراییل تنها طرفی بود که حمایت علنی خود از این جدایی را اعلام کرد.
اردوغان، که این سخنان را روز گذشته در نطقی تلویزیونی مطرح می‌کرد، خطاب به رهبران کُرد عراقی گفت: آیا می‌دانید چه می‌کنید؟ تنها، اسراییل است که از شما حمایت می‌کند.
رییس‌جمهوری ترکیه تأکید کرد که رهبران اقلیم کردستان عراق بهای این رفرندوم غیرقابل قبول را خواهند پرداخت . وی توضیحات بیشتری در این خصوص نداد.
پیش از این، اردوغان بارها درباره اتخاذ تدابیر اقتصادی علیه اقلیم کردستان عراق هشدار داده و احتمال مسدود کردن لوله‌های تیلی، که روزانه حدود 550 هزار تا 600 هزار بیلر تیل را از اقلیم از طریق بندر جیهان در جنوب ترکیه صادر می‌کند، مطرح کرده است.
اردوغان، روز گذشته گفت: این دولت مستقل نیست که در شمال عراق در حال تاسیس شدن است. برعکس، زخم خونریزی باز می‌شود.
پیش از این، بن‌علی ییلدریم نخست‌وزیر ترکیه اعلام کرد که کشورش با ایران و عراق برای خنثی کردن بازی‌هایی که در منطقه در حال اجراست تلاش می‌کنند.
در همین راستا، اردوغان گفت: ما با سوریه، عراق و ایران درباره تحولات منطقه در تماس هستیم.
وی افزود: به کشورهای همسایه اعلام کردیم که ما آماده رویارویی با تحولات بالقوه منفی( ناشی از رفرندوم) هستیم، و اجازه نخواهیم داد این تحولات در برخی مناطق مسکونی اتفاق بیفتد که دولت اقلیم کردستان آنها را در نقشه جغرافیه یی خود ترسیم کرده است.
وی ادامه داد: در آن مناطق عرب‌ها، ترکمن‌ها و گروه‌های دیگری هستند و در برخی از آنها جمعیت غالب را تشکیل می‌دهد. به موجب قوانین بین‌المللی، آنها مناطق مورد مناقشه هستند از جمله کرکوک.
مناطق مورد منازعه میان بغداد و اربیل، که دولت اقلیم کردستان عراق در آنجا با اعمال زور اقدام به برگزار رفرندوم جدایی کرد، شامل ولایت کرکوک و بخش‌هایی از ولایات نینوا، صلاح‌الدین( شمال) و دیالی (شرق) است.
رییس‌جمهوری ترکیه گفت: دولت اقلیم کردستان عراق هشدارهای ما را( درباره رفرندوم) نادیده گرفت به‌رغم این‌که ما پیشتر همه‌گونه حمایت از آنها می‌کردیم.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید