امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 10181 , ,
+
-

امارات در حال تاراج منابع ملی در جنوب یمن است!

زمان انتشار : شنبه, 7 اکتبر , 2017 , بخش : مقاله

اوضاع در ولایات جنوبی یمن بسیار وخیم است، به گونه ای که تنش و بحران امنیتی و اقتصادی و سیاسی همچنان بر ساکنان جنوب یمن سایه افکنده و به دلیل حضور نظامیان متجاوز در این بخش از کشور اوضاع هر روز بیش از پیش رو به وخامت می گذارد.
پایگاه خبری النجم الثاقب یمن در این خصوص نوشت: پس از تصرف منابع تیل و گاز و بنادر و جزایر راهبردی جنوب یمن و برملا شدن چهره واقعی شیوخ آل زاید و آل نهیان و سوء استفاده مزدوران و دست نشاندگان امارات از عبدربه منصور هادی، رییس جمهوری فراری یمن و دولت خود خوانده اش، هم اکنون رسانه های محلی از تلاشهای هادی برای خلاص شدن و رهایی یافتن از این مزدوران اماراتی خبر میدهند.
این درحالی است که امارات تلاش دارد، نقشه های از پیش طراحی شده امریکا در سواحل جنوبی یمن، از منطقه المخا تا آن سوی منطقه المهره در همسایگی کشور عمان را پیاده کند و این جدای از اشغال جزایر سقطری ، در بحیره هند، احداث پایگاهی نظامی در جزیره میون و تصرف میدان های گاز مایع ولایت شبوه و میدان های تیل ولایت حضرموت است.
یکی از مهمترین اهداف کشور امارات در یمن را باید ملحق کردن جزایر یمن به خاک این کشور شمرد، به نحوی که اقدام اخیر این کشور در آموزش نیروها و کادرهای اداری و سازمانی یمنی فعال در این جزایر را باید در راستای تحقق این هدف ارزیابی کرد.
این درحالی است که منابع خاص نیز از انتقال دهها بیلر کلان حامل موادی خاص توسط دو کشتی غول پیکر از بندر سقطری به امارات خبر میدهند.
این منابع خاطر نشان کردند: احمد بن حمدون ، والی تقرّری هادی در ولایت سقطری به درخواست نماینده امارات در این جزیره از نیروهای امنیتی این بندر خواستار عدم تلاشی محموله ها و یا تعرض به آنها شد.
بنابر اعلام رسانه های محلی در جنوب یمن، قوماندانان اماراتی به هادی هشدار داده اند، اگر به تلاش هایش در زمینه سیطره و در دست گرفتن گروه های شبه نظامی و امنیتی فعال در جنوب یمن و مورد حمایت امارات، پایان ندهند، از راهکار نظامی در برابرش استفاده خواهند کرد.
تحولات جاری در شهر عدن ، مرکز ولایت عدن در جنوب یمن و تحرکات در حال انجام در این شهر از احتمال خطرناک شعله ور شدن مجدد آتش جنگ داخلی در این ولایت حکایت دارد. جنگی که در دهه هشتاد قرن گذشته ولایات جنوبی یمن را درگیر خود کرده بود.
طی جنگ داخلی در جنوب یمن گروه های شبه نظامی با ایجاد نقاط ایست و تلاشی، ضمن متوقف کردن موترهای در حال تردد، اقدام به تلاشی آنها میکردند.
این شبه نظامیان وابسته به قبیله قاسم الجوهری بودند که درپی ترور ناموفق قوماندان گروه شبه نظامی موسوم به سلمان الحزم و ترور برادرش در یکی از نقاط امنیتی منطقه التواهی به دست افرادی از ساکنان ولایت ضالع، با ایجاد ایست های توقف موترها و تلاشی از آنها درصدد دست یافتن بر ساکنان ولایت ضالع بودند.
نتیجه
اوضاع ولایات جنوبی یمن، بهتر از ولایات شمالی این کشور نیست، اگرچه این ولایات از تجاوز و محاصره رنج نمی برند، اما اختلافاتی که گروه های شبه نظامی و متجاوزین را درگیر خود کرده است، چهره واقعی آنها و چشم داشتهای آنها در یمن را برملا کرد.
به نحوی که هم اکنون کشورهای متجاوز در تلاش هستند، پلان منطقه بندی و نظام فدرالیته را پیاده کنند و به بهانه مشروعیت مورد ادعایشان ثروت های ملی جنوب یمن را غارت کنند.
 
 

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید