امروز مصادف با چهارشنبه, 9 میزان , 1399 , Wednesday, 30 September , 2020
کد مطلب : 10228 , ,
+
-

انتقاد استاد پوهنتون کابل از انحصارگرایی های حکومت

زمان انتشار : پنج‌شنبه, 12 اکتبر , 2017 , بخش : مقاله

یک کارشناس مسایل اقتصادی گفت: افغانستان سیاست مدون اقتصادی ندارد و تمام تصمیم‌ها را کابینه و رییس جمهور می‌گیرند!
سید مسعود استاد پوهنتون کابل و کارشناس مسایل اقتصادی افغانستان اظهار داشت: در این کشور دولتی که از انحصارگرایی خارج شود و در چوکات منافع ملی شکل بگیرد، وجود نداشته است.
وی افزود: تمام تصمیم‌ها را رییس جمهور افغانستان در راس کابینه دولت می‌گیرد و این کشور استراتیژی مدون اقتصادی ندارد. آنچه که از آدرس کابینه خارج می‌شود به طور کامل دیدگاه رییس جمهور است.
مسعود ادامه داد: به همین دلیل است که یک روز با پاکستان دوست می‌شویم و روز دیگر دشمن و با دیگر کشورها نیز روابط متغیر داریم.
استاد پوهنتون کابل تاکید کرد: منافع ملی ما ایجاب می‎کند که از ابزارها و وسایل کشورهای همسایه، پول و سرمایه جامعه بین‌المللی و کشورهای غربی بهره ببریم. اما نمی‌توانیم کشورهای منطقه را نادیده بگیریم.
کارشناس افغان در گفت‌وگو با فارسی رو تصریح کرد که امتیاز دادن بیش از حد به یک کشور خاص بهای سنگینی را برای افغانستان دارد و اکنون نیز اگر به تنهایی پروژه‌های معادن را به امریکایی‌ها واگذار کنیم در واقع منافع ملی افغانستان آسیب می‌بیند در نتیجه باید معامله اقتصادی را جایگزین معامله سیاسی کنیم.
وی خاطرنشان کرد که ترمپ برای مثبت کردن بیلانس تجاری دولت امریکا تلاش می‌کند اما در خصوص معادن افغانستان در واقع اشرف غنی پیشنهادهایی داشته است.
مسعود در ادامه بیان کرد که عوامل متعدد داخلی مانند قاچاق، زورمندان، استخراج غیرقانونی و فریب مردم توسط دولتمردان افغانستان سبب شده تا از معادن کشور بهره‌برداری صورت نگیرد.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید