امروز مصادف با یکشنبه, 30 سنبله , 1399 , Sunday, 20 September , 2020
کد مطلب : 1026 , ,
+
-

آمریکا دلش برای ما نسوخته است!

زمان انتشار : جمعه, 30 اکتبر , 2015 , بخش : یادداشت

محمدنادر بلوچ

پاکستان سالها طالبان را حمایت و آنها را تجهیز و تمویل کرده است. این اتهامی است که حکومت افغانستان در طول سیزده سال گذشته به پاکستان وارد آورده است اما این اتهام با کشته شدن اسامه بن لادن در پاکستان توسط نیروهای آمریکایی مهر تایید گذاشته شد. با وجود همه این اسناد گفته می شود آمریکا هنوز هم از پاکستان حمایت می کند و افغانستان را از عینک این کشور می بیند. نواز شریف نخست وزیر پاکستان در سفر خود به آمریکا می گوید: افغانستان دو گزینه بیشتر ندارد جنگ و یا مذاکره صلح با طالبان. آیا پاکستان در وعده صلح خود صادق است؟ پاکستان این بار چه برنامه ای برای کشور ما دارد؟

محمدنادر بلوچ عضو مجلس نمایندگان در برنامه «پس از خبر» گفت: در طول تاریخ، پاکستان مناسبات نیک و حسنه ای با افغانستان نداشته و همیشه در صدد این بوده است که به چه شیوه ای افغانستان را ناامن بسازد. این جنگی که بیش از چهار دهه در افغانستان جریان دارد ناشی از مداخلات بی شرمانه پاکستان بوده است. هنوز هم پاکستان با ایجاد دفترهای جاسوسی خود و تولید تروریسم در پاکستان مانع پیشرفت و آبادانی افغانستان می شود. پاکستان استعمار انگلیس بود وانگلیس پاکستان را به خاطر منافع خودبه وجود آورد، سیاست های پاکستان هم معمولاً زیر تاثیر سیاست های انگلستان است.

وی ریشه جنگ در افغانستان را پاکستان می داند و می گوید پاکستان هیچ وقت حاضر نبوده است که مردم افغانستان در صلح و صفا و امنیت زندگی کنند. همیشه دسایس شوم خود را توسط نوکران و جاسوسان خود در کشور ما اجرا کرده اند. جنگ خانمان سوزی که امروز در کشور ما وجود دارد و باعث سقوط قندوز و آوارگی مردم آن شد توسط پاکستان رهبری می شود.

بلوچ سیاست تضرع رهبران حکومت را باعث تشدید جنگ توسط پاکستان دانسته و افزود: متاسفانه هم حکومت وحدت ملی و هم حکومت گذشته در مقابل پاکستان اشتباه کردند. آنها گمان می کردند که دریچه صلح و امید در افغانستان پاکستان است. دفعات زیادی به پاکستان سفر کردند و با سیاست تضرع از آنها التماس صلح کردند اما پاکستانی ها هر بار جنگ را شدت بخشیدند و آرزوی صلح مردم را به یاس بدل کردند. پاکستان به هیچ وجه و هیچوقت خواهان صلح در افغانستان نیست. پاکستان می خواهد در افغانستان ناامنی و جنگ باشد تا بتواند از کشورهای غربی بابت آن باج بگیرد و از طرفی دیگر به اهداف دیگری که در افغانستان دارد برسد. این خواهش و تضرع حاکمان افغانستان مارا به این اوضاع کشانده است.

این نماینده مجلس در خصوص صحبت های نواز شریف در آمریکا گفت: هم اکنون نواز شریف به پاکستان رفته و به آمریکا وعده صلح طالبان با افغانستان را می دهد اما مطمین هستم که نواز شریف هیچ کدام از این حرفها را عملی نمی کند. پاکستان این توانایی را دارد که طالبان را مجبور به نشست به پای میز مذاکره و صلح کند اما این کار را نمی کند. چرا که آنها تامین منافع خود را در جنگ در افغانستان می بینند.

وی در ارتباط با سیاست آمریکا در مقابل پاکستان و طالبان اظهار کرد: آمریکا و پاکستان دوستان دیرینه ای هستند و اهداف استراتژیک و بزرگی با هم دارند. آمریکا هیچ گاه برخلاف منافع خود بر پاکستان فشار وارد نمی کند تا این کشور دست از تمویل طالبان و هراس افکنان بردارد. آمریکا خود هم که حضور نطامی اش را در افغانستان تمدید کرده، نه به خاطر از بین بردن تروریزم در افغانستان بلکه به خاطر حفظ منافع خود در اینجا است.

بلوچ در پایان گفت: هم اکنون چون گروه های تروریستی از جمله داعش و طالبان نه تنها برای افغانستان بلکه برای کشورهای منطقه به خصوص کشورهای آسیای میانه خطرناک هستند بهترین سیاست دولت افغانستان این است که یک اجماع منطقه ای را که مطابق میل مردم نیز هست تشکیل دهد.کشورهای منطقه نیز باید حلقه ای قوی در مقابل هراس افکنی و داعش تشکیل دهند در غیر این صورت منافع خودشان نیز مورد تهدید قرار خواهد گرفت.

دیدگاه ها بسته شده است

آخرین مطالب

مطالب پربازدید